Clicky

Jump to content
Szilárd Ervin Szőgyenyi

Asus Transformer Book T100 Chi - Tabletă Windows 8 cu dock tastatură (Unboxing, Review, Galerie foto)

Recommended Posts

Asus Transformer Book T100 Chi

Mobilissimo.ro prezint[ tableta ASUS Transformer Book T100 Chi, un model care costă 2.299 lei la Altex.ro sau eMAG.ro. Produsul este o tabletă de 10.1 inch cu rezoluție Full HD și dock tastatură la pachet. Acesta se conectează via Bluetooth la tabletă și se atașează cu magneți de aceasta. T100 Chi aduce un procesor quad core Intel Bay Trail, 2 GB RAM, o cameră de 5 MP în spate, port micro HDMI și port microUSB 3.0. Tableta are o carcasă din aluminiu, cu design solid.

Asus Transformer Book T100 Chi pre'uri actualizate>

Asus Transformer Book T100 Chi Unboxing

Asus Transformer Book T100 Chi Review

curând

Asus Transformer Book T100 Chi Galerie foto

DSCN8896.JPGDSCN8905.JPGDSCN8906.JPGDSCN8910.JPGDSCN8911.JPGDSCN8914.JPGDSCN8915.JPGDSCN8916.JPGDSCN8920.JPGDSCN8923.JPG

Guest Deio

Mi-am cumparat 2 stylus-uri si abia luni le primesc, dar T100CHI fara stylus e ca Stradivarius fara arcus :P

Asus nu il are inca oficial pentru ca produsul nu a ajuns oficial in Romania, Emag il ia de afara de undeva.

Ca s-ar putea sa vreau si eu un T100CHI sau T300CHI, mai ramane sa ma decid.

Stylusul il am de pe Asus service (sunt autorizat :P) si costa vreo 120 lei.

Daca te ajuta la review, ti-l dau.

Guest Deio

Depinde pe ce categorie o doresti sa existe. Eu cred si din informatiile din interior ca linia aceasta doreste sa ridice putin mingea la fileu, cu un nou tip de produs care sa dea dovada de calitate premium si pret nu prea mare.

Evident, la noi e cam coca. Dar afara e 400$, ceea ce nu este mult deloc, avand in vedere dotarile tabletei si cui se adreseaza: studentului.

iPad costa mai mult si nu poti face productivitate, dar pana la CHI, era prea elegant si aspectuos iar T100TA sau TAL sau TAM erau plastic ieftin si cum studentii sunt pretentiosi la aspect, nu a dat bine.

T100CHI vine sa schimbe putin optica studentului, oferindu-i o experienta a unui Desktop OS cu pix real pentru notat cursuri si tastatura reala, practic un mini laptop/tableta cu posibilitatea de a scrie.

La pachet va sosi si cu Office Home and Student si clar ne dam seama acum cui se adreseaza. Doar ca in Romania, nu avem o piata asa de mare pentru aceste tipuri de produse. La noi snobismul e la el acasa si chiar daca multi isi cumpara produse scumpe, majoritatea nu au o utilitate precisa, ci aspectul ii face pe studentii cu bani sa aleaga mere.

Ecran FHD cu gamut mare Adobe, o sa ii vezi coloritul, pixul si aspectul poate nu te atrage, insa poti face multe operatii pe care tabletele cu sistem operare in devenire doar viseaza :)

In afara de pret, nu prea ii vad puncte slabe. Poate autonomia, ramane de vazut cat poti sa il utilizezi pana la urmatoarea incarcare. Eu estimez 7 ore, pentru ca nu am avut T100CHI inca ci doar T300CHI care avea o autonomie putin mai mica, ~6 ore de lucru.

Deio, Ferike îți transmite de pe Facebook că eMAG are în stoc tableta pe căi oficiale! :)

Legat de ce spui, teoretic ar fi OK, dar pentru un student, un laptop e mai util. Eu îi vad mai degrabă utilitatea in cazul persoanelor care au neapărat nevoie de Windows și mobilitate mai mare decât îți permite un laptop. E mai degrabă o soluție de backup decât core. Așa o vad eu. Oricând prefer un iOS sau Android in cazul tabletelor, asta și din cauză că le folosesc pentru comunicare, navigare și media. Windows, in formatul ăsta mic nu se pretează pentru așa ceva, mai ales când ai un PC și un laptop prin preajmă. Cum spuneam, e un produs de nișă, pentru persoane cu nevoi speciale.

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Guest Deio

Vezi, din cauza ta si a celor care zic asta, Windows au cota mica :))

Da, Emag isi aduc ei direct, m-am exprimat gresit, au alte canale, nu cele romanesti. Ei nu se aliniaza la distribuitorii romani, de aceea au de multe ori produse in premiera. Sunt mari :)

Eu as prefera tableta cu windows , dar sa fie ieftina si cu memorie buna. Tabletele cu 16-32 gb memorie sunt cam slabe , pachetul office ocupa destul , o tableta cu windows de cel putin 64 gb cu un pret ok(1000-1300 lei) ar fi perfect.

Probabil pentru ca ar cere 5.000 de lei pentru asa ceva 😀

La noi nu cred ca vor avea succes, pentru simplul fapt ca pretul unei asemenea tablete e aproape comparabil cu pretul unui laptop cu procesor I7. Nu se justica pretul, doar pentru portabilitatea mai mare pe care o ofera in dauna unui laptop. Ce poate face tableta asta, face si o tableta AllView cu Windows de 600 de lei.

Sent from my LG G3-D855

Guest Deio

Pe "Olviu" nu scrii :P Adica poti scrie cu un mop, dar nu si cu pix.

Iar faptul ca nu pun 3G, nu se refera neaparat la costul hardware. Modemul costa 10$, dar certificarea FCC costa cel putin 100$ pe unitate, daca i-am raporta costul, certificarea costa multe zero-uri. GPS nu prea ai ce face cu el, desi la varianta cu 3G ai avea deja inclus, A-GPS. Asus are un model T100TAL cu LTE si costa cu ceva sute lei in plus.

Am desfacut T100, T300 si loc pare a fi pentru toate modulele, problema se pune la design-ul placii de baza ca sa le integreze si antenele, ca sa ai semnal bun, nu poti avea carcasa metalica. Placa de baza ar costa mai mult si pe partea de service la garantie, un producator nu fabrica piese doar pentru asamblare ci si pentru service sa aibe rezerve la RMA.

Guest Deio

Si tableta, in fata mea :D

Orice ati zice, e o mica bijuterie, la propriu, ca nu e chiar ieftina :)

Untitled.jpg

Salutare,

Am achitionat astazi aceasta tableta datorita review-ului Mobilissimo si sunt foarte multumit de cum se misca si de designul premium. 

Am o intrebare:  unde gasesc serial key pentru Microsoft Office 365?? Ori sunt eu orb ori nu este nicaieri.

Multumesc anticipat.

Andrei

Guest Deio

:welcome:

Ar trebui sa fie in cutie. Arata ca o cartela patrata cu ceva holograma pe ea.

Dar nu sunt 100% sigur ca oricine vinde Asus T100Chi cu tot cu Office.

Unii retaileri care aduc cantitati mai mari, pot sa le configureze fara Office sau pot include Asus Pen stylus pentru ea in pachet daca vor.

Sa nu uiti de stylus, daca dispui de buget, tableta nu e completa fara acest Asus Pen

Guest Deio

Da, exista pe un cartonas patrat, scrie clar pe el, ca in atasament, in poza, stanga sus arata pe un carton portocaliu.

Am sa te rog sa te adresezi vanzatorului, de ce nu vine cu Office.

La review-uri, de multe ori pachetele nu sunt complete din cauza ca produsele sunt de cele mai multe ori "Engineering sample", adica prototipuri.

Dar variantele comerciale au.

Asus-Transformer-Book-T100-Review-002-box.jpg

Guest Deio

Sa revii apoi aici sa ne informezi, ca sa putem ajuta si pe altii care au patit la fel. Sper sa rezolvi repede :)

Pune-l la incarcat putin, apoi incearca sa-l deschizi. Asa face T100, consuma baterie aleatoriu, uneori sta 2-3 zile nefolosit si il deschid cu 50-60%, alteori a doua zi trebuie pus la incarcat, chiar daca a fost in ShutDown nu StandBy.

Edited by berila_mz

Guest Deio

Am sa va scriu un articol pe forum despre tabletele Windows. :) Cu tutoriale despre consum, ce sa faceti si sa beneficiati la maxim de aceste tablete. Va fi de ajutor. Numai sa imi fac ceva timp :(

As vrea sa va spun ca desi am primit produs nou in locul celui cu probleme, Emag m-a dezamagit profund. Pur si simplu isi bat joc de clienti.
Pe site, la descrierea produsului scrie clar ca vine cu Office 365 preinstalat, dar ei afirma contrariul. Si mi-au dat laptopul fara Office.  

Ultimul paragraf din descrierea de pe site este despre Micrsoft Office, si asta a fost unul dintre motivele pentru care am achizitionat acest laptop/tableta:  http://www.emag.ro/laptop-2-in-1-asus-transformer-t100chi-cu-procesor-intelr-quad-core-z3775-1-46ghz-10-1-ips-2gb-64gb-wi-fi-bluetooth-4-0-windows-8-1-docking-keyboard-black-t100chi-fg003b/pd/DQGXMMBBM/?ref=smart-history_1&recid=id680hvp-1qiaelbduzc-C.c17_a187.S.VP_AP_VIS.U.41654-0e5l9x9

Ce parere aveti? Cum sa procedez?

Multumesc

Edited by andreibutucaru