Clicky

Jump to content
alexmihai92

Sfat achizitie telefon Dual SIM

Recommended Posts

Salut, am nevoie sa achizitionez un telefon Dual SIM. Am doua cartele Orange cu trafic de internet pe ambele, am un Galaxy S III si un Nokia Lumia 520. As dori un sfat in legatura cu modelele bune pe care le-as putea alege la un pret acceptabil, sa aiba baterie decenta si sa mearga macar ca S III-ul. Am gasit modelul Lenovo P70, care pare interesant, insa astept orice fel de sugestie si ajutor. Multumesc!

Sent from mobile

Lg G Pro Dual Lite

Cândva... 850 lei

trimis cu eforturi dupe tabloul nevestii

Am uitat sa specific ca vreau doar Android. Scuze.

Edit: ce parere aveti de Lenovo P70?

LE: Majoritatea pe care le gasesc vad ca sunt dual standby si din ce am citit ar fi ideal sa fie dual active...

Sent from mobile

Edited by alexmihai92

Daca nu te deranjeaza Lenovo , de ce nu asta? http://m.emag.ro/telefon-mobil-lenovo-z2-dual-sim-32gb-4g-titan-vibe-z2-titan/pd/D9TBYMBBM/ ai si 32 gb , dual sim , 4G.

Daca vrei de la o firma mai "buna":

http://m.emag.ro/telefon-mobil-htc-desire-816g-dual-sim-8gb-blue-desire-816-dual-sim-blue/pd/DKXSYMBBM/

Sau

http://m.emag.ro/telefon-mobil-samsung-e5-galaxy-e500f-dual-sim-16gb-white-e5-dual-sim-white/pd/D1FBTMBBM/

Samsungul are avantaj fata de HTC , 1.5 gb ram , ecran super AMOLED , cred ca si camera e mai buna , dar procesorul ar fi mai slab tinand cont ca HTC are octa-core la 1.7 ghz si Samsung quad la 1.2. Lenovo ala le bate pe amandoua , iti trebuie memorie , degeaba ai smartphone daca nu poti instala zeci/sute de aplicatii.

Cel cu 4 gigei de RAM? Pai si nu ne zici si noua impresii despre el in topicul dedicat Asus?

Sent from my LG G3-D855

Åži eu tot pe acesta am de gând să mi-l iau, deși presupune un efort financiar consistent, dar la ce specificații are și mai ales ca este Dual active cred că merită. Mulțumesc pentru sfaturi!

@Innoxius și pe site-ul oficial Asus la prezentarea telefonului apare că este dual active, prezentat ca un plus evident.

Atunci sau gsmarena au baut otetul de la conservele de castraveti, ori ASUS a gasit o modalitate noua (si pentru care ar trebui felicitati, daca e asa).

Pe gsmarena scrie "dual stand-by, dual call". Nu am mai intalnit pana acum acest "dual-call". In manual nu scrie nimic despre dual-call. De unde or fi scos-o ?

Poate ASUS a reusit sa faca o smecherie, sa puna dual stand-by (avantaj la costuri si consum - 1 procesor, 1 antena) si sa ofere cumva functionalitate de dual active ? Fapt pentru care ar trebui felicitati, cum spuneam mai sus. Faptul ca pe site scrie dual active poate fi doar marketing, cu toate ca ar fi putut linistit sa se laude cu "va oferim dual active la pret si consum de dual stand-by".

Pana la urma important pentru utilizatorul final e ce obtine. Daca obtine dual active, asta e singurul lucru care conteaza.

Am cautat si review-uri, sunt doua antene separate. Si in mod normal dual call inseamna de fapt dual active, pentru ca la dual stand-by cand vorbesti pe o cartela cealalta devine inactiva, deci automat nu poate fi dual call. O sa ma duc sa il iau azi ca mi-a luat ochii si sper sa vand cat mai repede S III-ul si Lumia 520. :D

Sent from mobile

Mai asteapta pana apare pe canal oficial. Sunt convins ca pretul va fi mai mic decat la quickmobile si alti baieti destepti.

Sent from my LG G3-D855