Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Un singur punct pozitiv si inca unul mare: iPhone Upgrade Program

Daca traiam in USA, ma abonam. Nu e o avere si anual aveam asigurat cel mai nou iPhone. Asta e singurul punct pozitiv al lui Apple din toate timpurile.

Habar n-am ce caut aici dar am văzut 382 de notificări și am zis să intru să văd ce și cum. Am aflat că s-a lansat un iPhone și un iPad. Am văzut doar un iphone 6 și un tablou.

"According to Apple it offers 80% mode processing and 90% more graphics power than the A8 generation." (gsmarena)

=))) N-o să-ți vină să crezi, rămâi prost cum o să se vândă și cum o să stea lumea la coadă. :))

Au cam exagerat cu cifrele. S-a lansat si iPad Mini 4 care e un Air 2 mai mic ;).

Aparent, Apple TV a fost marele hit.

Pe mine m-a impresionat doar Force touch-ul in aplicatiile destinate graficii.

Nu vad un mare upgrade de la i6 la i6s, poate camera.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Scootch, eu n-am zis ca functiile pe care le-au adaugat ei nu sunt utile. Doar ca nu sunt nici in premiera, nici revolutionare si de obicei sunt fix ceea ce ziceau ei ca nu vor face niciodata.

Sent from my LG G3-D855

Da, au obiceiul asta, de a reinventa roata, dar toate companiile au tendinta de a se lauda cu o tehnologie(unele au si de ce, fiind primii care o folosesc).

Doar nu te asteptai sa vina la unul dintre cele mai asteptate evenimente anuale, sa urce Tim pe scena si sa spuna ca nu e cel mai bun de pe piata. Daca te uiti, nici o companie nu isi va compara produsul(cel putin, nu in public) cu alt terminal de la alta companie. Eu cred ca a folosit "revolutionary" cu privire la celelalte produse Apple. In comparatie cu produsele din alti ani, chiar e ceva nou.

Acest lucru este o strategie, cred ca e veche, de a nega un obiect, fapta sau intentie, apoi a face exact invers. Cred ca e o metoda veche si care inca are priza la public.

Am mai auzit si chiar si efectuat si eu aceasta metoda, am observat ca de multe ori are efectul scontat, chiar daca la inceput pare invers.

Apple are niste strategii care se incadreaza usor la categoria secta, indoctrinare si incercare manipulare a maselor. Fara gluma.

Eu totusi cred ca daca ar mai fi trait Jobs, s-ar fi indreptat intr-o alta directie. Nu stiu daca ar fi lins unde a scuipat. Nu cred ca si-ar fi permis sa fie luat in bascalie pentru fiecare afirmatie pe care a facut-o in trecut. Asa cu el in pamant, bucatarul de la Apple poate sa faca fix pe dos sa demonstreze ca are si el viziunea lui.

Sent from my LG G3-D855

M am uitat si eu la eveniment aseara, a fost chiar reusit.Pacat ca n au mai umblat putin la rezolutie si la ram, in rest noile functii ale touchscreenului sunt destul de ok.

Scotch, cand a fost vorba de siri si a zis de vreo 4 ori hei paul... presupun ca a fost vreun bug sau asa  a fost programat sa spuna?

P.S: Cred ca au exagerat enorm cand au spus "70% faster CPU, 90% faster GPU". Ramane de vazut

Edited by Munteanu Andrei

Nu, a fost un eveniment reusit. A fost si un concert la sfarsit destul de bun :D.

Off: Inainte da auzim de Halep, se uita cineva la tenis??

M-am uitat eu. Dupa ploaie a fost un upgrade mult mai serios decat cel pe care l-ati vazut voi. Si multa, foarte multa force. Si touch. A fost si Nadia in tribune. La Apple a fost Nadia ? Sau macar sotul ei?

iPhone n-am vazut, dar cred ca erau si din alea prin tribune. E totusi US Open. Si la un moment dat a fost o eroare de soft la challenge, la Hawk-Eye. Cred ca functioneaza cu Siri :D

Cu osx(daca ar fi pus), cu iOS nu. Mai vedem noi cand ajunge la Mobilissimo :). Sunt sigur ca Alex imi va da dreptate. Ma uit mult pe periscope si au fost multi la eveniment si au "butonat" iPad pro ;). Am vazut cum se misca si cat de rapid incarca aplicatiile.

Faptul ca incarca "repede" aplicatii de cativa MB nu inseamna nimic pentru mine. Da-i un AutoCAD dwg de 100MB sa vedem cat de "repede" il mai incarca.... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

iPad cu IOS e tableta cu sistem de operare de telefon, asta nu prea pusca cu ce crede multa lume. Un sistem operare adevarat, este x86 - fie ca e UNIX, Linux sau Windows.

Poate tu nu esti asa pretentios ca Razvan, dar sunt sigur ca dupa ce treci la iOS, o sa-i descoperi destule defecte si neajunsuri pe parcurs. De-afara totul e roz si bine.

Sent from my LG G3-D855

Apple A9X este arhitectura ARM. E foarte rapid, probabil printre cele mai rapide procesoare mobile, desi apare Snapdragon 820 si Tegra X1, dar mai vedem, insa nu se compara nici macar cu un Core M care e slabut inca.

Ce sa zic de i7 4500U ULV de la Intel, arhitectura Core Haswell, orice ARM paleste. Chiar si Core M e de 2 ori mai slab, am facut eu comparatie intre Asus T300CHI si Surface Pro 3.

Si la GPU si CPU, al meu i5 4300U era 2x Core M si nici nu am Surface cu i7...

Iar daca apare Surface Pro 4 cu i7 5500U IRIS PRO Graphics... pffffff, Apple mergi la nani :))