Clicky

Jump to content
Innoxius

Off Topic V2

Recommended Posts

E de datoria noastră să ne ajutăm și să arătăm compasiune atunci când aproapele este la necaz sau cel puțin asta ar trebui să se întâmple într-o societate bine închegată... Așa e omenesc.

Da,este normal..doar ca majoritatea fac asta intr-un mod penibil si enervant. Posteaza in dusmanie pe retele de socializare ca vai ca de ce ca hai sa ajutam hai sa facem aia...eu ma duc sa fac asta hai si voi etc. Decat sa postezi sau sa-ti pui poze cu #colectiv sau poze negre mai bine te duci sa donezi sange,bani etc dar ei simt nevoia sa se dea rotunzi pentru like-uri si atentie...penibil! Eu ma bucur ca am fost ocupat zilele astea si nu am fost nevoit sa stau prea mult pe retele de socializare si la tv oricum nu ma uit. Oricum toata tarasenia si agitatie o sa fie degeaba pentru ca spitale nu o sa se faca,cele existente la fel de nasol o sa fie iar cluburile tot la subol cu o intrare/iesire de jumatate de metru cu scari alunecoase o sa fie. Cel mai nasol e ca majoritatea realizeaza sau se trezesc doar la evenimente tragice. Pentru cei care stiu problemele si cat de prost e totul organizat in tara asta se mira cum de sunt asa putine incidente de genu :/

Sent from my D5803 using Tapatalk

Dc va interesează asa mult chestia aia?

Eu era sa.l bat ieri pe colegu la lucru ca doar despre asta îmi povestea.

Fratilor, daca nu aveti pe cineva apropiat implicat in chestia aia, lasati.o moarta.

Va combinati numa.."vai săracii...vai da de ce...vai asa".

Sincer nu mi.e mila de aia.

Îmi era daca ardea o casa de copii orfani care nu stiu ce.i distractia si cluburile.

Pentru ca nu a fost un accident. Nu fost un cataclism natural, nu a fost o explozie datorata neprevazutului tehnic. A fost la categoria "Nu daca, ci cand". Si cu buna stiinta din partea patronilor. 

Daca era un afis la intrare pe care sa scrie "Noi am declarat ca sunt 80 de locuri pe scaune, am folosit materiale foarte usor inflamabile si care prin ardere dau cianuri, exista o singura usa ingusta, avem extinctoare dar nu stim pe unde sunt si daca nu-s expirate, mi-e mi-au mai ars doua cluburi, vom folosi efecte pirotehnice pentru care nu avem aprobare. Intrati pe propria raspundere", atunci da, puteai sa zici (la limita, cinic) ca si-au facut-o cu mana lor. Eu zic ca Hebdo-ul ala din Franta e mai aproape de categoria "si-au facut-o cu mana lor" decat grozavia asta.

Si pentru ca toate astea au fost posibile datorita nu doar actiunilor patronilor, ci si nepasarii, delasarii si coruptiei autoritatilor.

Am auzit c-a fost o petrecere incendiara .

O fi subiect sensibil , dar sa-mi para rau acum , nu ajuta cu absolut nimic. Pentru televiziuni e doar o metoda de a face rating si bani , d-asta a devenit "subiect sensibil". Pe orice canal ai da (in afara de TVR , care ling politicienii in partea dorsala) , doar de subiectul asta dai.

Trebuie sa intelegeti ca sunt oameni care pur si simplu nu pot empatiza si desi constientizeaza catastrofa/dezastrul , modul in care trec peste, este ironia.

Iti spun eu ca e mai benefic decat sa stai in fata TV-ului , sa te ingrozesti si sa spui ca "cluburile sunt iadul din zilele noastre". Si daca esti un om cu capul pe umeri , nu te apuci sa scri zeci de statusuri pe toate retelele sociale , sa-ti pui poza neagra la profil si sa spui ca rockerii sunt de vina , ca sunt satanisti.

Si sa donezi , sange , bani , ce poti..e de zeci de ori mai bine decat sa te rogi la Arsenie Loca.

Sent from my Galaxy S5 running Blisspop Rom

No comment, o pun pe seama varstei si teribilismului, desi ti s-a atras atentia de mai multe ori in trecut ca nu e normal ce faci.

Sent from my LG G3-D855

@Scootch98

Tot ce ai scris este exact conform cu ce critici in ce ai scris.

Nu a cerut nimeni nimanui aici sa empatizeze. Tacerea ar fi cea mai buna si corecta reactie.

Eu nu caut atentie , i-am scris lui Sebi.

Totodata , daca te uiti pe contul meu de fb , desi nu stai pe fb.. Nu am nicio postare pe acest subiect.

Eu n-am nimic cu nimeni și nu pot să spun că sunt direct afectat de eveniment cu toate că am prieteni care aveau bilet cumpărat la Cedry2k care era o zi după sau că un prieten avea expuse tablourile acolo și au ars toate, 10 cred. Pagube materiale.

Am fost o singură dată în club, mi-e frică de aglomerație. Totuși îmi pare rău pentru ce s-a întâmplat, cine a murit... a murit, a scăpat.. dar restul, cei arși, 180 sau câți sunt... vai de viața lor, te frigi la un deget și te doare 2-3 zile... nici nu vreau să-mi imaginez... N-ai cum să nu-ți pese când viața a 200 de persoane a fost distrusă cu o scânteie...

@Scotch, te-am blocat pe facebook. Nimic personal, îmi rezerv dreptul de a selecta ce văd pe facebook.

*scriam în timp ce a fost blocat topicul, scuze

post-13813-0-06055600-1446485656_thumb.png

Fiecare face ce crede, empatizează sau nu cu ce crede el.

Însă postările celor doi colegi, cred că nici măcar pe seama vârstei nu pot fi puse. Cred că e mai mult decât atât.

Să spui că nu ți-e milă de niște oameni care au ars ca șobolanii într-un subsol și că nu-ți vibrează sufletul deloc, pe mine mă face să cred că genul ăsta de oameni trăiesc într-o suferință proprie, suferință de care nu cred că sunt conștienți.

Ideea că ești într-un spațiu închis din care nu poți ieși și vezi și simți cum te arde focul la modul cel mai propriu cu putință, mi se pare că ar trebui să miște până și un morman de fiare, darămite un om.

Încep să cred din ce în ce mai tare că oameni ca cei despre care vorbeam TREBUIE că sunt produsul a mult prea multor filme horror. Adică sigur e ceva care te face să scoți asa ceva pe gură.

Sunt tată, am o fetiță de 20 de ani. Gândiți-vă voi, cei doi, care bravați pe aici, ce-ar fi simțit părinții voștri , nu să vă fi știut în acel club, ci doar să vă fi știut că sunteți într-un club din zona aia.

Nu mai pot continua. Dar știu că și dacă o pușcărie oarecare ar fi luat foc și cei care au murit în club ar fi fost deținuți, mi s-ar fi părut la fel de groaznic. Pentru că vorbim de OAMENI.

Și deși nu urăsc pe nimeni mai mult decât pe popii neamului, nici chiar pe ei nu mi-aș dori să-i văd arzând. Așa ceva nu trebuie să se întâmple nimănui, rocker, popă, deținut, criminal sau pedofil.

Sent from my SM-N910U using Tapatalk

Nu pot , pur si simplu. Pot doar sa inteleg , vag...ce simtiti. Eu n-am plans nici cand mi-a murit cainele pe care-l aveam de la 3 ani..pur si simplu l-am ingropat.

Anyway , poate nu constientizez...

Dar asta nu schimba media , care stoarce cat poate cazul asta. Astfel de stiri mai mult provoaca panica si durere persoanelor empatice sau celor ce-au pierdut pe cineva.

Si din nou , sa-mi spuneti si mie la ce ajuta donatiile.

Sa nu mai zic de primarul care a aprobat functionarea clubului si ca sa scape a aparut la TV si a dat o casa copiilor aia. Media l-a pus intr-o pozitie favorabila pentru public. Multi nu vad asta!

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

Terms of Use