Clicky

Jump to content

Off Topic V2

Innoxius

Recommended Posts

Sa vezi ce circ a facut cand i-am spus ca nu e ok sa vina dupa o luna sa ne dea test si sa mai lase si un coleg corijent. A spus ca suntem nesimtiti si a scris ditamai mesajul pe fb "adresat parintilor" , in care scrie ca se murdareste de creta pana la cot , dar ea a scris de doua ori pe tabla in doi ani :)).

Sent from my GT-P3100 using Tapatalk

Nu. Participă 170 de artiști care împreună valorează...

Cât valorează?

Și mai ales... Ce fel de artiști sunt?

trimis după racheta nevestei cu un alt Tapatalk decât cel de până acum.

Mănânc cai? Qashqai!

Și cică ăia de la I.S.C.T.R. sunt răi că dau amenzi mari, că lasă șoferii fără pâine, etc.

Să calculăm puțin greutatea încărcăturii. Mașina avea cam 3,5 metri lungime X 2 lățime. Egal 7 metri pătrați. Acum înălțimea. De la podul mașinii până la cabină sunt aproximativ 1,5 metri iar de la cabină în sus cam încă 1 metru. Pe mijloc depășeste un metru față de nivelul cabinei dar se compensează cu marginile. Deci 2,5 metri înălțime, aproximativ.

În total sunt 17,5 metri steri de lemne. Ster înseamnă 1 metru cub de lemne așezate + spațiul rămas intre ele. Un metru ster înseamnă între 0,65 și 0,75 metri cubi uneori și mai mult, depinde cât de bine le așezi și forma/dimensiunea lemnului. Acestea erau așezate destul de bine deci punem valoarea aproximativă de 0,75.

În total 13.125 metri cubi de lemne de fag. Nu știu dacă știți dar fagul verde este printre puținele specii de lemn care se scufundă. Acesta era destul de uscat, densitate undeva pe la 700 kg / m3 de lemn.

13.125 X 0.7 = ~ 9000 de kg încărcătură + 2700-2900 greutatea mașini, hai 8 tone încărcătură și tot este extrem de mult. De la 5 tone în sus nu mai ești în siguranță la viteze peste 70 km/h. A mea e modelul mai nou cu discuri ventilate pe ambele punți, acesta are tamburi pe spate. Apoi vorbim de cauciucuri a căror greutate maximă de încărcare este mult depășită. Dacă explodează unul de pe o parte în secunda 2 explodează și celălalt de pe aceea parte. Pățit cu nisip cu 4-5 tone dar nisipul nu are 2,5 metri înălțime, ăștia dacă fac explozie se răstoarnă instant din cauza înălțimii, face balans roțile fiind mici și greutatea sus. Nu mai zic de arcuri, șasiu, etc...

ÎI vedeți la știri și dacă ar muri doar ei n-ar fi nimic dar mai mor și nevinovați..

post-13813-0-23452500-1438087050_thumb.jpg

Pe scurt: Dacă vezi așa ceva în trafic nu-i depăși. Chiar și sensul celălalt dacă ești n-ai vrea să știi până unde pot ajunge lemnele acelea. Inconștienți, am văzut destule de la jante plesnite, arcuri date peste cap, șasiu rupt de la jumătate și roți ieșite!

Cum spuneam, inconștienți. Am pus baloți de lucernă până la înălțimea aceea și tot trebuia să fii foarte atent la balans în curbe sau dacă intervenea ceva schimbare bruscă a direcției. Și baloții au 2-3 tone nu 8...

Nici ăla n-are permis de camion. Din rațiuni de vânzări și profit, camionetele se încadrează la categoria B, 3,5 tone masa totală maximă autorizată. A mea are 2950 de kilograme goală. Legal pot pune 550 de kilograme. Mașinile însă sunt concepute să ducă 3-4 tone și să ai frâne și direcție în caz de ceva. Aici vorbim de 8 tone, pe ăștia i-aș băga direct câțiva ani....

Din Vaslui...

Prea multe lucruri din Vaslui...

Mănânc cai? Qashqai!

Vă roade invidia!

#dujmanimipoartăpică

#darnauvaluareamea

#faranumar

#dedreapta

#dinmeditatii

Mănânc cai? Qashqai!

Să vezi dacă nu v-o fac... Donez eu...

Oricum sunt acceptate doar sume rotunde.

Mănânc cai? Qashqai!

Deci tre să mă bag la o donație. Ce e nashpa, cardul din Germania nu pot să-l folosesc pt așa ceva, iar pe cel din România.....bate vântul....

Sent from my LG G3

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

Terms of Use