Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Multiwindow, atât vreau. Pentru asta am renunțat la Cyanogenmod și am trecut pe stoc based. Până acum developerul care se ocupă de tab pro pe XDA s-a mișcat rapid. Probabil în 1-2 luni de la lansarea oficială o să fie o versiune și pentru mine. Așteptăm. :D

Norocoși Nexus-arii dar mă consolez cu gândul că Nexus 6 e bun de făcut șnițele pe el iar Nexus 9 arată ca o ramă foto. :)))) :P

Sa sara cu informatiile cei care au Nexus 5, pentru ca ei urmaresc M mai mult decat ceilalti, poate si pentru ca-l pot incerca :D

De ce oare Google e in urma cu feature-urile? Multiwindow e prezent pe Note-uri de mult, faza cu volume separate au busit-o ei. Au avut la un moment dat AppOps, cu care puteai dezactiva permisiuni la aplicatii. Acum anunta dezactivarea permisiunilor ca o chestie noua.

Ei, de ca. Multiwindow apare pe W10M. Setari permisiuni exista deja pe WP8. Cum sa ramana ei in urma astora, neinsemnatii, cu care nu are rost sa-si bata capul :))

Pariu ca daca nu ar fi fost pe Windows, nu le bagau nici acum ? Pe ei Project X, Project Y si Project Z ii intereseaza.

Eu am permisiuni si acum pe Lollipop fara root, totul e sa stii unde sa umbli. Multiwindow la fel, era de mult pe Samsung si pe LG. Deci n-aveau cum sa copieze Windows, cum sugereaza mult stimatul nostru administrator de bloc Au copiat din rom-urile producatorilor Android.

Nu sugerez o copiere. Toti copiaza unii de la altii. Ce am vrut sa scot in evidenta este ca una e sa ai pe X sau Y si alta e sa fie in SO, pentru tot poporul. Pe Google nu i-a interesat pana la versiunea asta (M este a 13-a litera) subiectele astea. Faptul ca unii le au e un plus al sistemului destul de deschis, dar faptul ca se puteau de mult implementa la nivel de SO este un minus al Google. Apropos si RAW sau USB-OTG sunt de mult pe destule. Atunci de ce vine Google la ditamai conferinta si prezinta ca niste mari noutati toate astea in 2015 ? 

A nu se confunda meritul incontestabil al producatorilor cu cel jenant al lui Google. Cum am spus si in alt loc, banii din reclame vin la fel de bine si de pe Android 2.0 ca si de pe 5.0.

Corect, una e sa ai in SO, una e sa ai in diverse rom-uri. Daca le-ar implementa pe toate, cu ce s-ar mai lauda la anul?

Eu am permisiuni si acum pe Lollipop fara root, totul e sa stii unde sa umbli. Multiwindow la fel, era de mult pe Samsung si pe LG. Deci n-aveau cum sa copieze Windows, cum sugereaza mult stimatul nostru administrator de bloc Au copiat din rom-urile producatorilor Android.

Pe ce dispozitiv Android si pe ROM? Pentru ca pe ceva oficial cu Lollipop nu se prea poate (nu exista AppOps care sa functioneaze pe Lollipop, am cautat eu).

Lg G3 stock 5.0 fara root. Cu Nova Launcher selectezi activitatea "Blocare acces" din cadrul setarilor sistemului. Optiunea e prezenta in rom, numai ca nu o poti accesa fara Nova Launcher.

post-23-0-77833600-1433326689_thumb.png

post-23-0-13094900-1433326708_thumb.png

Ciudati si LG astia.

Nu-i de la LG, e prezenta optiunea in toate rom-urile stock Android, dar pitita. Probabil Google s-a gandit ca nu e bine ca utilizatorul sa-si bage nasul in permisiuni.

Pana la Android M, cand s-au gandit sa faca publica optiunea, in sfarsit, poate din lipsa de optiuni noi de prezentat.

Dai sa adaugi un widget cu activitati Nova pe homescreen si iti apar toate activitatile posibile din sistem. Mergi pana la setari si apoi selectezi blocare acces. Iti va ramane widget-ul pe ecran si cand intri in el poti seta accesul fiecarei aplicatii in parte.