Clicky

Jump to content
Alexandru Cristian

Server dedicat acasa - parere de la profesionisti

Recommended Posts

Salut,

Ma tenteaza de ceva timp sa cumpar un server dedicat pe care sa il am acasa, intr-un rack, pus undeva bine :D  Intrebare mea este urmatoarea: vreau sa gazduiesc 2-3 site-uri cu un trafic mic, pana in 5000 de vizitatori lunar, si pe langa asta, sa instalez un software prin care sa inregistrez de pe niste camere de supraveghere non-stop. Multi o sa imi zica ca e o investitie inutila, dar imi doresc lucrul asta de ceva timp. Deci, as putea sa iau 2 hdd-uri, pe unul sa pun linux si sa instalez cpanel pentru site-uri, iar pe celalalt hdd sa instalez windows server sau altceva unde pot instala software-ul camerelor? Ce imi mai trebuie pe langa licenta cpanel? Nameservere etc...?

Multumesc.

PS: Bugetul meu este undeva la 700-800 de euro

Iti trebuie ca ISP-ul sa-ti accepte sa gazduiesti servere de Internet. Pana nu ai asta, nici nu te gandi sa treci mai departe.

Pai iti mai trebuie sa cunosti foarte bine chestiile legate de securitatea server-ului (si in general sa cunosti lucrul cu cPanel si WHM) Iti mai trebuie sa te gandesti la alimentarea cat de cat permanenta cu energie.

Dar de ce vrei Windows Server pentru camere ? Pentru ca tie iti trebuie client ca sa inregistrezi, nu server. Ala poate fi un XP intr-o masina virtuala pe Linux, nu ai nevoie de inca un server. Transmiti imaginile si prin Internet ? Adica vrei sa vezi in timp real ce vad camerele ? Sunt camere cu IP (intern) si lucrezi din router sa poti accesa IP-ul camerelor.

Eu nu as zice ca e inutila investitia. E fain sa ai "server-ul tau, acasa". Dar ai nenumarate batai de cap legate de hardware. Gandeste-te si la varianta de server inchiriat, colocat, virtual la altii.

Si vezi ca licenta de cPanel + WHM nu o platesti o data, e pe perioade de timp, intre 1 luna si 3 ani sau, cel mai ieftin si bine e sa pui CloudLinux, la doar 16 USD / luna https://store.cpanel.net/