Clicky

Jump to content

Problema router D-link Dir 826L

Recommended Posts

Va salut.

Am o problema foarte enervanta cu routerul meu D-link Dir 826l. Problema sta în felul următor, semnalul de la banda de 5ghz nu merge cum trebuie. Daca stau cu telefonul sau orice alt dispozitiv langa router abia daca prind 2 liniute. Am încercat sa fac update la firmware-ul routerului dar nimic, m-am uitat prin setari sa vad daca pot sa ii dau de cap de acolo dar nimic .... Singura varianta ar fi sa să-l duc la service dar imi este tare urat ca nu am altu de schimb si la mine în casa e nevoie de wi-fi ca se mai lucrează de acasa si cu siguranta mi-l vor tine 2 saptamani în service. Dar am zis mai intai sa întreb pe aici poate imi da cineva o soluție?

Da am facut update la firmware si am incercat absolut toate versiunile posibile de la 1.00 la 1.05Beta. Pe langa asta am tot incercat sa ma joc cu setarile si nimic. Ori nu stiu eu exact unde sa umblu ori chiar e o defectiune hardware

Edited by fLu

Guest Deio

Defectiune hardware inseamna ca antenele sunt dezlipite.

Routerul are antenele pe interior si posibil de la caldura sa se fi dezlipit un fir de la una din antene. Probabil in fabrica s-a facut o lipitura rece, s-a fisurat in timp si s-a dezlipit un fir.

Din pacate asta inseamna service :(

Am fost la flanco sa las routerul in service unde dupa ce astept 3-4 minute sa fiu preluat de un angajat flanco au inceput întrebările. Prima, bineinteles a fost ce problema are, ii explic faza ca nu-mi merge banda de 5ghz iar apoi după ceva momente imi da un fel de “sah-mat†cu urmatoarea intrebare. Dar la ce va trebuie banda de 5ghz ca mai aveti una, nu puteti folosi doar pe aia?? Deci am ramas blocat de nici nu am putut sa ii raspund ca m-am balbait pentru moment. Nu am inteles unde era problema, chiar daca nu folosesc functia respectiva atata timp cat produsul nu functioneaza in parametri normali m i se pare foarte normal sa pot profita de perioada de garantie si sa-l trimit în service... Iar la sfrasit ma mai intreaba ca el ce scrie ca defectiune in fisa de intrare in service ....

Sent from my LG-D855

Guest Deio

"Buna ziua, nu mai imi franeaza masina cand apas pedala."

"Da, ce, nu puteti utiliza frana de motor plus cea de urgenta?" :))

E clar ca iti pun piedici. Pentru ca toata tara asta e plina de oameni necalificati, prost platiti. :(

• 2 weeks later...

Dupa fix 15 zile am fost sunat de catre cei de la Flanco sa ma duc in magazinul unde am lasat produsul la garantie si sa imi ridic routerul care a fost in service. Initial cand am auzit asta am crezut ca o sa-mi dea fix acelasi router pe care l-am lasat si deja eram pregatit pentru scandal :D:ph34r: . Dar cand am ajuns mi-au zis ca defapt produsul trebuie inlocuit si mi-au dat altu. Cand mi-au adus noul router ce credeti ?! Era desigilat. I-am zis tipului respectiv ca observa si el ca e desigilat si sa stea cu mine acolo sa-l  scoatem din cutie sa vedem cum arata si cat de utilizat este ca nu-l iau in cazul in care vad o singura zgarietura pe el indiferent cat de mica ar fi , partea buna a fost ca nu parea utilizat avand toate foliile de protectie pe el inca lipite si accesoriile la locul lor, vazand toate astea am plecat acasa cu el. Am ajuns acasa si am zis sa-l testez, am avut mare o surpriza :))) , routerul deja fusese folosit de cineva avand retelele wifi ,2,5ghz si cea de 5ghz, folosite/redenumite cu parola nici macar in modul de admin nu puteam sa intru ca avea o cu totul alta parola fata de cea presetata din fabrica. In mod normal din cate stiu eu ele vind cu denumirea producatorului, ex: Dlink_2ghz si Dlink_5Ghz  dar la mine nu era asa, la mine erau denumite Mihsa sau ceva de genul si a trebuit sa stau da dau un reset la router sa revina la setarile din fabrica si apoi sa incep sa-mi pun eu setarile dorite. Partea buna pentru care nu am mai facut scandal a fost ca router asta merge f  bine si nu am vazut am probleme mai ales ca stiu din cautarile mele anterioare unde incercam sa-mi fac routerul vechi sa mearga ca majoritatea au probleme si ca a fost un model destul de slab si instabil.  Deci cam astia sunt cei de la Flanco si chiar va recomand sa fugiti de ei ca de allview  :)) .