Clicky

Jump to content
black_alienware

Google I/O 2012 - Android 4.1 JellyBean & Google Nexus 7

Recommended Posts

Google a "confirmat" din greseala intr-un post pe Google Play Store, ca primul telefon care o sa primeasca Android JellyBean o sa fie Galaxy Nexus.

Dupa cum se vede in poza, urmatoarea versiune de Android nu o sa fie 5.0. O sa fie un upgrade de la Ice Cream Sandwich (Android 4.1)

Binenteles ca asteptam evenimentul de lansare ca sa fim 100% siguri de asta ;)

Sursa: http://www.phonearen...llybean_id31495

post-247-0-10131100-1340321446_thumb.jpg

Daca e asa, inseamna ca nu va fi numai pentru tablete si este un lucru extraordinar.

Din care stiu odata cu 4.0 daca functioneaza si pe tefefoane si pe tablete, nu vor mai exista android pt table/android pt telefoane, SO-ul unificandu-se.

Au existat zvonuri ca 4.1 va fi dedicat tabletelor, in ciuda a ceea ce Google a declarat inainte de lansarea ICS. Ma bucur ca a fost doar un zvon :D

Guest Deio

Cred ca este o greseala, Google nu isi denumeste reviziile cu nume superior, lasa pentru complet alt sistem operare. Asta pentru ca urmeaza la literele alfabetului, asa procedeaza.

Si nici nu cred ca se pune sa divida iar sistemele (telefoane + tablete), dupa ce s-a chinuit sa le unifice. Ar fragmenta sistemul pana l-ar face praf ca si asa e destul de fragmentat.

Cred ca se refera la ceva probleme ce le-a avut cu SGS II, odata cu update-ul la Android 4.0(ICS). Din pacate problemele intampinate tin mai mult de producator, Samsung in acest caz, care trebuie sa-si optimizeze interfata proprie Touchwizz pentru Android 4.0. Daca ar fi instalat un Rom AOSP (pentru Razvan, asta inseamna ICS pur, fara alte interfete si widgeturi introduse de Samsung) ar fi observat ca ICS se misca bine, fluid si fara probleme pe SGS II.

Sent from my HTC One S using Tapatalk

.... pai da. si eu cred ca tot la acele probleme se refera, dar nu are treaba google cu asta.

vorba aia, eu cand am probleme cu driverele ma duc la asus, producatorul laptopului meu, nu la microsoft.

Probleme am observat si la S III.. o fi tot Touchwiz-ul devina.., dar ciudat ca se blocheaza si S III-ul. Eu tot sunt curios desi am vazut pana acum la 4 persoane, aplicatia Accuweather for Android, pentru ca mai este una cu aproape aceeasi denumire, daca vi se blocheaza si voua. La asta ma refeream ca la ICS nu sunt optimizate unele aplicatii care... se blocheaza.

Pai la Htc Accuweather este integrat ca widget in interfata Sense si mie nu mi s-a blocat niciodata

Sent from my HTC One S using Tapatalk

Pai la Htc Accuweather este integrat ca widget in interfata Sense si mie nu mi s-a blocat niciodata<br /><br />Sent from my HTC One S using Tapatalk

am instalat aplicatia sa testez si nu am intampinat nicio problema

Si eu pe telefon tot Accuweather am ca widget meteo si nu am probleme de blocaj sau lag.

Daca nu ma insel asa s-a intamplat si pe topic-ul cu OS mobil. Voi discutati frumos si vin eu cu W8 de PC. :);):D

Fara suparare. ;)

Oricum in legatura cu Jelly Bean era logic ca primul care primeste noua versiune de Android sa fie flagship-ul Google. Cred ca telefoanele care il vor mai primi vor fi:

Samsung: Galaxy SII

HTC: One X, One XL, nu stiu ce sa zic de S si XXl(care inca e proiect)

LG: 4xHD

Sony: poate doar Xperia S

Edited by XperiaRulez

Probabil. Eu doar am presupus. Si tot nu inteleg de ce nu mai deschide Qualcomm fabrici pentru S4 cand vad si ei cat este de cerut. Sau le vor face pentru S5. Oricum pentru One S s-a trecut si la S3 cu 1,7GHz pentru One Xl S4, Microsoft l-a ales doar pe S4 pentru WP8. Dac nu vor face ceva for pierde mult din piata, pentru ca este foarte cerut. Sper sa realizeze a timp. Oricum celelalte telefoane poate vor primi 4.1 spre sfarsitul anului. Ca doar ICS a aprut de prin octombrie iar update-ul a inceput in martie-aprilie.

Probabil se va ajunge la 4.3 sau cam pe acolo. Asa a fost si cu 2.1 2.2 2.3. Au venit cu update-uri minore dar destul de importante. Insa ICS chiar este o revolutie. Cel putin cel stock de pe Galaxy Nexus. Eu daca ar fi sa aleg un telefon as alege cu ochii inchisi Nexus, in niciun caz S3 sau mai stiu eu ce.

Am modificat titlul topicului sa fie mai relevant in ceea ce priveste evenimentul Google de astazi!

E aproape sigur ca vom vedea azi prezentarea unei tablete. Ma simt tentat sa o cumpar! M-as fi bucurat mai mult daca era de 9 inchi si avea conectivitate 3G/4G. Voi ati cumpara-o?

Si nu exista posibilitatea ca la stiu ce tableta romaneasca sa legi stick G3 ? E mai nasol cu ombilicul, dar decat nimic si la pretul asta...

Probabil. Eu doar am presupus. Si tot nu inteleg de ce nu mai deschide Qualcomm fabrici pentru S4 cand vad si ei cat este de cerut.

Or avea si ei la randul lor probleme in amonte. Adica cu materia prima, probabil nu-si fac singuri biscuitii de siliciu, or veni de la altii care, nu-i asa, nu fac fata (ca de siliciu are nevoie tot poporul, chiar daca Sahara e mare :) )

Da, as fi cumparat si eu una, mai ales daca avea 3G. Daca ar fi fost si de 9 inci, probabilitatea urca mult de tot... Insa vom vedea dupa Google I/O.