Clicky

Jump to content
Alexandru Cristian

Ce abonament sa aleg pentru iPhone 6 Plus?

Recommended Posts

Salut tuturor,

Detin din decembrie 2013 telefonul Xperia Z1 si am decis sa il schimb dupa un an si jumatate. As fi vrut sa va intreb in primul rand ce parere aveti de iPhone 6 Plus? As fi dorit sa il iau la abonament la Orange sau Vodafone. Acum sunt in Digi Mobil, multi se vor mira de "viitoarea mea mutare", dar ma duc in alta retea pentru telefon, nu neaparat pentru reteaua in sine. La Vodafone am varianta Red 59 la care mi se acord un discount de 60 de euro la achizitionarea telefonului, datorita viitoarei portari, pretul telefonul fiind 210 euro(cu reducerea aplicata) La Orange exista abonamentul Pantera 41, cu reducere de 100 de euro la portare dintr-o alta retea.iar pretul telefonul este 349 cu reducerea aplicata. Detaliile abonamentelor nu le mai expun, fiind apropiate.

Multumesc.

Si... chiar le folositi?

Adica eu doar daca m-as uita la videouri pe YouTube si as face Streaming nonstop as putea consuma 5GB de net. +ca la orange e nelimitat netul 

Tocmai de asta am vrut sa va intreb cum se procedeaza la acea asigurare? Cum se face si care este avantajul? Sunt constient ca e un telefon extrem de fragil, si la fel ca si Dan Cadar, sunt anti-huse.

Si... chiar le folositi?

Adica eu doar daca m-as uita la videouri pe YouTube si as face Streaming nonstop as putea consuma 5GB de net. +ca la orange e nelimitat netul

Uite aici consum. post-68-143188677265_thumb.pngpost-68-143188678642_thumb.jpg

prea scump, nu crezi ?.  Si eu mi-am luat iphone 6 SH de pe olx  cu 2000 de lei, cauti un telefon sa arate bine, ceri imei-ul pentru verificare iar cand iti vine curierul ai 5 minute sa te uiti la telefon  sa vezi daca chiar iti place ( daca  te ai bine cu ce-i de la curierat te lasa si mai mult ) si apoi vezi iti place nu iti place. Solutia ta ii prea scumpa.... :)

Da, chiar este scump, dar oricum deja caut sa cam scap de Digi. Stau foarte ok cu minutele, dar extrem de prost cu semnalul si netul.

Am cautat putin pe OLX si am gasit http://olx.ro/oferta/apple-iphone-6-plus-16gb-gold-si-space-grey-noi-la-cutie-neverlocked-ID3XPHm.html#fc5b01ae44;promoteddar... eu sunt din Craiova, el din Bucuresti. Livrare nu face in alt oras cu verificarea coletului, pentru ca daca activez telefonul si i-l trimit inapoi, nu fac altceva decat sa imi bat joc de el. Singura solutie este sa mi-l trimita prin curier, dar cu banii in mana, fara desigilarea coletului, dar riscul este clar de partea mea. Voi ce ziceti? Pretul este ok, omul a parut serios, din poze telefoanele arata impecabil, sunt doar desigilate, dar mi-e teama doar sa nu fie replici.

Am mai gasit in Craiova la 2400 de lei, telefonul este la fel, nou, dar am avantajul ca ma pot duce sa il vad. Pentru cunoscatori sau pentru posesorii de iPhone, spuneti-mi va rog la ce sa ma uit prima data ca sa imi dau seama ca nu este contrafacut sau ca nu are probleme.

Edited by Alexandru Cristian

Uita-te prima data cum se misca , iti dai seama dupa asta.

Dupa verifici sa nu aiba cont iCloud (in general) , ii spui sa-ti dea si un factory reset , la iPhone daca dai factory reset si ai cont introdus in el , trebuie sa-l reintroduci dupa factory reset(din ce mi-a spus un vecin cu 5s).

Daca ai internet , poti face si un test geekbench/antutu/quadrant. Vezi sa nu fie blocat in retea si decodat cu gevey..asta nu stiu cum sa-ti dai seama , incerci sa bagi cartela sa vezi daca ia retea imediat , eventual incerci si 3G/4G si un apel.

Edited by Scootch98

Inainte spuneam ca 6 e mai normal ca marime , dupa am pus mana pe 6 plus si mi s-a parut awesome. Va fi destul de problematic cu buzunarele , dar e chiar tare!