Clicky

Jump to content
B.Gabriel

Cum se efectueaza o poza macro cu smartphone-ul ?

Recommended Posts

Salut! Sunt un posesor de ALLVIEW V1 Viper S (Viper S-ul simplu, adică cel cu camera de 13 MP pe spate și 5 MP pe fată fară blitz frontal).

Aș avea puțin ajutor de niște explicații de la voi privind pozele macro.

Ideea e că nu sunt un expert în fotografiere, dar m-ar interesa sa știu cum se realizează pozele macro pe un smartphone, dar fară utilizarea lentilelor.

Am încercat să fac cateva poze macro, dar nu prea îmi ieșeau deoarece era și puțin întuneric afară, cât și în casă, și apăreau acele punctulețe pe cameră și nu ieșeau pozele deloc bine.

În fine, cum am mai zis, nu sunt un expert în fotografiere, de asta aș vrea să știu cum se realizează o poză macro fară lentile, deoarece am tot văzut pe net tutoriale, dar toate implicau folosirea lentilelor de focalizare etc etc.

Eu pur și simplu, vreau să fac poze macro cu camera libera.

Ideea e că nici nu știu prea bine cum se realizează aceste fotografii macro, tocmai de asta am nevoie de voi să-mi explicați.

Deci, eu le fac așa: dau zoom-ul la 1.1x, apoi aproprii camera de obiect, focalizez și fac poza.

Oare chiar așa se fac aceste poze?

De aia vreau să-mi explicați și mie cum se fac aceste poze într-un mod corect.

Deci, setările mele de la camera sunt acestea:

post-14549-0-43079100-1430570448_thumb.png

post-14549-0-58372100-1430570453_thumb.png

post-14549-0-22180200-1430570459_thumb.png

Acum, asta a fost încercarea mea de a face o poză macro pe o portocală decojită :D

Cum a ieșit? Mă pricep sau nu?

post-14549-0-42326900-1430570581_thumb.jpg

Așa ca de asta am eu nevoie să-mi spuneți si mie cum se realizează aceste fotografii macro.

Dați-mi și mie niște indicații  :D

Edited by B.Gabriel

In primul rand trebuie sa cunosti (din specificatii) care este distanta minima de focalizare. La o distanta mai mica nu ai ce face, pentru ca nu focalizeaza. In al doilea rand s-ar putea sa ai un mod macro in setarile camerei. In al treilea rand, faci mai multe poze si vezi care iti place. Si nu in ultimul rand, da, iti trebuie lumina buna.

PS Poza pusa de tine nu este un macro ;)

1. Nu are mod macro

2. Nu am găsit informații privind distanța minimă de focalizare

Știu decăt că camera are 13 MPx, rezoluție de 4416x2944px, are Digital Zoom, nu are Optical Zoom, are flash Dioida si Autofocus

Sunt niște setări care să le aplic pentru a face poze macro, sau cum se realizează?

Atăt vreau să știu, niște indicații.

Apropo, am zis ca acea poză a fost doar o încercare, dar probabil nu mi-a ieșit. ;)

Edited by B.Gabriel

Nu prea poti sa realizezi macro cu telefoane. Ceea ce vrei tu e mai degraba close-up si trebuie doar sa ai lumina buna si un unghi bun. Nu se poate invata asta; trebuie sa ai multa rabdare si sa speri ca-ti va iesi :)

Nu prea poti sa realizezi macro cu telefoane. Ceea ce vrei tu e mai degraba close-up si trebuie doar sa ai lumina buna si un unghi bun. Nu se poate invata asta; trebuie sa ai multa rabdare si sa speri ca-ti va iesi :)

Hmm.. că tot zici de close-up, alea cum se fac? :))

Dai zoom la maxim?

Edited by B.Gabriel

Portocala ta e un close-up. Si se realizează la distanța minimă de focalizare. Cat despre zoom-ul digital, acesta nu se folosește în nici o situație.
Si nu mai cita postul anterior.

La Mod Scena ce ai ?

Apropo, am zis ca acea poză a fost doar o încercare, dar probabil nu mi-a ieșit. ;)

Nu e vorba ca nu ti-a iesit, ci ca acea poza, la acea distanta, nu este un macro.

Asta este un macro

Lumia_1020_Macro_LadyBug.jpg

La Mod Scena am

Automat , Actiune , Noapte , Apus de soare , Petrecere , ASD , Portret , Vedere , Portret nocturn , Teatru , Plaja , Zapada , Fotografie stabila , Artificii , Sport , Lumina lumanare , Lumina spate , Flori  , AR

-Astea mă ajută cu ceva? Nu le-am folosit niciodată :D

Edited by B.Gabriel

Intrebarea corecta e "cu ce" nu "la ce distanta". Acea fotografie e facuta cu Nokia 1020. Tu, totusi, fara sa te superi, dar ai un Allview.

Nu stiu la ce distanta, nu exista o definitie in acest sens. important e rezultatul. La Nokia N9 aveam o setare Mod Macro. apropiam camera de subiect si focalizam. Daca era OK (ma anunta softul camerei daca a focalizat corect) incercam un pic mai aproape. Daca nu era corect, un pic mai departe.

La batranul DSLR am pe obiectiv un comutator de macro cu doua pozitii: una pentru obiectivul la distanta focala minima, alta pentru cea maxima. In a doua pozitie ma pot apropia mai mult de subiect decat in prima.

Știu ce zici, nu putem compara o cameră de 41 MP cu una de 13 MP, plus că telefonul meu nu e destinat fotografiilor, nu e fotografiatul punctul forte al telefonului meu.

Mai am o singură întrebare, la ce se utilizează functia ISO?

Edited by B.Gabriel

Nu diferenta de MPx e importanta cand compari ce poate si ce nu o camera. Mai e optica, softul, OIS, senzorul si altele.

ISO este un numar care reprezinta sensibilitatea si se foloseste de pe vremea filmelor foto clasice. Un film cu ISO mic este mai putin sensibil decat unul cu ISO mare. Adica la ISO mic ai nevoie de mai multa lumina (care se poate obtine printr-o deschidere a diafragmei mai mari si / sau un timp de expunere mai mare) ca sa obtii acelasi rezultat.

S-a preluat si in fotografia digitala, camere normale sau telefoane. Cand setezi un ISO mic, vei avea nevoi de mai multa lumina (adica un timp de expunere mai mare, pentru ca diafragma variabila nu avem la telefoane), dar are avantajul ca vei avea mai putin zgomot in imagine. (tare, acum o sa ma intrebi ce e ala zgomot in imagine :D ). Daca setezi un ISO mai mare, vei avea nevoie de mai putina lumina, deci timp de expunere mai mic, dar are dezavantajul ca introduce mai mult sau mai putin zgomot in imagine.

Daca il lasi pe automat, camera va hotara in functie de realitate.

Iso mare- mai multa lumina captata

Iso mic-mai putina lumina captata

Da mai bine îl lasi pe auto.

Și cum nu se putea să nu te întreb și asta, o să te întreb, ce este acel "zgomot în imagine" ? :))

Este vorba despre acei "puricei" din imagine care strică calitatea fotografiei?

Edited by B.Gabriel

Folosind ISO cat mai mic posibil. Ca o rezultanta, ai nevoie de un timp de expunere mai mare, deci stabilizare: OIS, trepied sau, ce ai tu acolo, stabilizare software (Fotografie stabila, cred sau ASD ? vezi in help-ul camerei)

Mai pe romaneste ISO inseamna sensibilitatea senzorului (pixelilor de pe senzor, ca sa intelegi) la lumina. Valoarea cea mai mica rezulta o sensibilitate mai mica dar si o fotografie mai clara. Valoarea mai mare e tocmai invers. Ca posesor de DSLR iti spun ca ISO te ajuta atunci cand nu ai suficienta lumina si nu poti sau nu vrei sa mai deschizi diafragma (orificiul din obiectiv prin care intra lumina) pentru a obtine un timp de expunere mai mic ( timpul cat senzorul este expus la lumina pentru a "imprima" pe senzor fotografia. Daca e prea lung poate duce la imagini miscate). Te-am lamurit? Dupa parerea mea fotografiile macro se merita facute doar cu un DSLR si un obiectiv dedicat macro.

Sent from my Moto G using Tapatalk

Categoric. Pentru ca, de fapt, macro tine de optica. Nici de software, nici de senzor, nici de setari. Doar de optica aia pe care ai invatat-o in scoala gimnaziala.

Trebuie să ai un meniu "mod autofocus" unde găsești: automat, macro, infinit. Dacă n-ai acest meniu încearcă o aplicație de cameră de pe google play. Fv5 parcă se numea, era destul de avansată.

Încearcă să determini manual distanța minimă de focalizare. Te ajută pătradul care se face verde de obicei.

Undeva la 10 cm ar fi rezonabil.

De obicei cam toate camerele de la 5mpx în sus au macro dar nu toate le au în meniu. Lasă totul pe auto și caută distanța minimă de focalizare (undeva la 10 cm de obicei) și vei vedea poza efectuată automat în macro. Îți las 2 poze să observi diferențele între o poza cu zoom infinit (auto) și macro automat.post-14553-143063225201_thumb.jpgpost-14553-143063225835_thumb.jpg

Infinit nu e auto. Auto înseamnă că alege singur distanța focală. Când selectezi macro sau infinit deja îi dai un indiciu autofocusului și insistă să focalizeze în distanța focală respectivă.

Ambele poze ale tale sunt macro și puțin spre prim-plan prima poză. Infinit vorbim de la 2-3 metri (maxim wide) până la infinit. Infinit se folosește la fotografia de peisaj de cele mai multe ori. Dacă te uiți atent în ambele poze stylusul e in focus și puțin din colțul biroului. Dacă era pe infinit nici nu mai focaliza și nici podeaua nu era in focus.

Am încercat să dau un răspuns simplu la o întrebare simplă și nu să intru în detalii care multă lume nu înțelege și probabil nici nu interesează. De aceea am precizat să lase totul pe auto iar în acel moment docalizarea e pe infinit că camera decide în funcție de scenariu. Am pus pozele tot în aceleași situați întâlnite zi de zi în care să se vadă clar diferențele. Nu e nevoie de intrat în detalii. Am văzut că mulți au dat cu parerea dar nici unul nu exemplificat.

Problema e că ai explicat greșit. Infinit = focus fix. Auto e auto, infinit e infinit. Iar cele 2 exemple ale tale sunt: 1 = close-up 2 = macro.