Clicky

Jump to content
Innoxius

Microsoft Lumia 640 XL

Recommended Posts

Pai au pus incarcatoare mai mari , pana la 530 ..de la amperaj mare , se produc probleme cu touch-ul. Acum sa fie mai siguri , au pus incarcator mai slab , dar mai sigur.

Muzica se aude OK in casti. Ma enerveaza ca nici la asta nu pot folosi castile de N9, pentru ca nu merge mufa cu 3 contacte, pentru casti hands-free. Adica intra, dar nu o simte. 

Asa ca acum caut si casti. Ceva idei ?

De maine dimineata testez si asta, ca am terminat cu "jucatul" pe el. Pe SP zicea unul ca il tine 2 zile. Eu sper sa ma tina mai mult la stilul meu, pentru ca 2 zile ma tine 630-ul. Dar si cu 2 as fi multumit.

Gata, m-am jucat destul cu el. Am instalat Ieuropa, am testat toate aplicatiile, m-am si navigat cu Sygic, am refacut ecranul de start, acum gata, la munca. Adica pot incepe testele de baterie.

Ce pot sa zic legat de resurse si WP 8.1 este ca da, 512 MB de RAM sunt suficienti, dar 1 GB e mai bine. Aplicatiile third-party au nevoie, nu SO sau aplicatiile stoc.

Si da, ati avut dreptate. E o placere sa lucrezi pe un phablet, celalalt mi se pare mic. M-ati convins, nu imi pare rau si imi cer scuze fata de toti pe care nu i-am crezut. In special mesersmith si Deio. (asistenta, in picioare, aplauda, cu ochii in lacrimi) La urmatorul, stylus, ca nu pot sa le inghit pe toate odata :D

Sonorul e un mare, dar mare minus. E drept ca la 630 era foarte tare (dar nu distorsiona deloc la maxim), dar la asta e prea slab. La navigatie trebuie sa-l pun la 30/30 (inainte era la 20/30) si pe strada, cand e circulatie si merg pe jos, la 10/10 (inainte max 8/10). Banui ca micutul amanunt ca 630 e Nokia si 640 e MS nu are nici o importanta, nu ? :D

Ma refer la difuzorul extern, in casca e OK.

Da, despre casti.

Mufa casti.jpg

In stanga mufa de la castile cu hansfree Nokia N9 (aurite, normal, firma serioasa). In dreapta mufa stereo normala. Cu toate ca nu se observa din poza, dimensiunile primelor doua contacte sunt egale. In stanga mai este un contact pentru comanda venita de la handsfree, dar masa este, chiar daca doar pe jumatate din distanta ramasa. Cu toate astea, telefonul nu sesizeaza castile. Ele au un zgomot de fond (bârâit), dar nici playerul, nici radio nu sesiseaza ca am introdus casti. Radio imi zice sa bag casti, pentru ca alea sunt antena.

La Sony m-am gandit si eu, dar tot mi-e ciuda ca nu pot folosi cele vechi. Pe langa ca se aud bestial, daca ma suna cineva, imi punea pe pauza cantecul si vorbeam la telefon doar cu o apasare pe tasta de la handsfree. Ca sa nu mai vorbesc ca puteam da si redial. Dar na, N9, MeeGo... chesti moarte la nastere :(

Aceela este jack-ul combo universal de audio stereo și microfon la telefoane. Sigur nu mai are un condensator sau ceva pe fir de nu le recunoaște? XL-ul n-a venit cu căști?

Pe fir mai are modulul de comanda (next, previous, play, pause, volume up/down si answer). Ce e in el, nu stiu.

Nu, n-a venit cu casti. Low price. Acu' mi-am amintit ca mai am niste casti de la un Asha.

Teapa, tot cu 4 contacte.

Guest

E beton telefonul, mie imi place, chiar daca stau numai pe android. Imi place ca are  DT2W + DT2S printre altele. ;)

Am și eu double tap to wake dar nu și to sleep pe Nokia X dar la cât de tare bați în el să se aprindă cred că funcționează cu accelerometru nu cu touchscreen-ul.

Referitor la handsfree. Fiecare buton de comandă are un condensator sau ceva astfel încât telefonul să recunoască semnalul butonului apăsat chiar dacă vine pe același circuit. Nu aveau loc pe mufă pentru circuit la fiecare buton în parte. :) Pe android erau niște aplicații care setau funcțiile butoanelor multimedia de pe handsfree-ul cu cablu. Pe Windows nu știu, poate că există, poate că nu.

Pe mine mă atrage la telefonul acesta construcția tip carapace și hardware-ul în special. Ca S.O. însă, Windows-ul în cel mai rău caz pe pc, e fluid dar mi-am pus în cap să unific ce am prin casă. Nu se poate PC cu linux, tabletă cu android și telefon cu windows. :D

Innoxius, eu folosesc niste casti Nokia hs-125, bănuiesc ca si la 640 e ca si la 630, deci nu baga mufa complet, altfel nu face contact.

Eu ador castile astea, au un bass foarte bun si nu distorsioneaza sunetul la 30/30, da depinde si de calitatea unui fisier.. Eu din peste 2000 de melodii, cred ca maxim 10 se aud putin distorsionat la 30/30, da daca lasi la 28/30 nu se mai simte.

Dacă nu bag complet are joc si prinde in anumite pozitii. Dar trebuie să tin cu mâna si e aiurea. Plus că risc să bulesc mufa mamă. Asta la 630. La 640 nici asta nu merge. Si oricum, dacă nu stă bine, nu-mi place tocmai datorită riscului mecanic.

Ca si volum(putere) cum e in casti se aude suficient fe tare? Calitatea sunetului cum e? Poate găsești casti si ne împărtășești concluziile

Da, despre casti.

attachicon.gifMufa casti.jpg

In stanga mufa de la castile cu hansfree Nokia N9 (aurite, normal, firma serioasa). In dreapta mufa stereo normala. Cu toate ca nu se observa din poza, dimensiunile primelor doua contacte sunt egale. In stanga mai este un contact pentru comanda venita de la handsfree, dar masa este, chiar daca doar pe jumatate din distanta ramasa. Cu toate astea, telefonul nu sesizeaza castile. Ele au un zgomot de fond (bârâit), dar nici playerul, nici radio nu sesiseaza ca am introdus casti. Radio imi zice sa bag casti, pentru ca alea sunt antena.

La Sony m-am gandit si eu, dar tot mi-e ciuda ca nu pot folosi cele vechi. Pe langa ca se aud bestial, daca ma suna cineva, imi punea pe pauza cantecul si vorbeam la telefon doar cu o apasare pe tasta de la handsfree. Ca sa nu mai vorbesc ca puteam da si redial. Dar na, N9, MeeGo... chesti moarte la nastere :(

Credeam ca doar ăștia de la Oliviu îs retarzi.

Io nu ma dau pe forumuri de specialitate :D

Ca si volum(putere) cum e in casti se aude suficient fe tare? Calitatea sunetului cum e? Poate găsești casti si ne împărtășești concluziile

Muzica se aude OK in casti.