Clicky

Jump to content

Recommended Posts

• Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Azi a fost innorat, apoi un fel de senin pâclos. Am incercat sa prind zone luminoase si intunecoase sau treceri de la unele la altele.   Toate sunt facute pe Auto, calitati maxime. 4.208 x 2.368 la

Da. Cât a fost pe WP 8.1 făceam exact ce fac și pe Mate 8, cu aceeași viteză și același consum. Bine, nu aveam aplicația Mobilissimo

Gata. Actualizat, resetat la valorile din fabrica, sters din contul MS, facut cadou. De azi nu mai sunt detinator de telefoane cu ferestre.

Posted Images

De obicei comand cu Fan dar n-am avut probleme cu nici un curier. Cât despre pachete, îi sun pe ei, îi caut prin oraș, noaptea dorm pe scări la ei. :)) o dată l-am ajutat pe curier să descarce că era singur și pachetul meu normal că era ultimul. :))

Sa incepem cu criticile:

1. Volum in difuzor mai mic fata de 630. Ce inainte aveam la 5 / 10, acum e la 7 / 10.
  2. Nu mai exista sunete Nokia. Sunetul cu care ma trezesc de 8 ani, daca nu mai mult, s-a dus pe apa Potomacului
  3. Tastele virtuale din bara de jos vibreaza mult mai urat, mai ciobaneste
  4. Glance Screen e mult mai putin luminos decat cel de la N9. O fi din cauza ca e IPS, care consuma mai mult?
  5. La Glance Screen nu pot pune sa-mi afiseze si aplicatii (adica sa-mi afiseze Meteo), in timp ce la 830 (aceleasi componente), dar facut de Nokia, se poate

Laudele:

1. La calitatea executiei si a materialelor nu am vazut diferente
  2. E destul de subtire. Sau de gros, cum vreti
  3. Muchiile parca un pic prea deranjante, tinand cont de marimea telefonului
  4. Unghi de vizualizare foarte bun, ecran foarte bun in interior

Restul (cum se vede in soare, foto / video, baterie) mai incolo.

Mai e ceva. Obtinerea codului Office a mers fara probleme. Am vazut pe SP ca unii si-au pus telefonul pe UK si nici asa nu au reusit.

La 630 la tine, coltul stanga-jos daca-l apesi, nu simti ceva ciudat?

Nu ma refer la ecran, ci la carcasa.

Parca nu e prins capacul bine de corpul telefonului.

Urmeaza foto / video. Stati pe-aproape. Pregatim si un concurs :P

Pana atunci, sa va zic ce am mai descoperit. Cardul meu de 128 GB, de care eram atat de mandru, este de 

wp_ss_20150505_0001.png

Noroc ca l-am luat la reducere.

Azi a fost innorat, apoi un fel de senin pâclos. Am incercat sa prind zone luminoase si intunecoase sau treceri de la unele la altele.

Toate sunt facute pe Auto, calitati maxime. 4.208 x 2.368 la foto 16:9, asta insemnand un pic sub 10 MPx (camera are 13 MPx) si 1080p / 30 fps. Ultimul clip vad ca mi l-a luat Youtube la 480p, deci nu as merita sa fiu impuscat, ca nu e vina mea :D

Foto 1. Eu zic ca are dinamica corecta, cu toate ca am focalizat pe Catedrala, partile intunecoase din dreapta au fost expuse bine.

WP_20150505_09_34_14_Pro.jpg

Foto 2. Luata in acelasi loc (din pacate dupa cca. 1 ora, ca atunci mi-a venit ideea) cu HDR editabil, alegand varianta maxima de HDR cat sa nu o stric. Eu zic ca nu se castiga mare lucru si Steve Litchfield avea dreptate: cu Lumia Camera 5 ai foarte putine ocazii in care sa folosesti HDR, tinand cont de spatiul ocupat.

WP_20150505_11_09_31_Rich.jpg

Video 1 Filmat in miscare, treceri prin zone luminate / intunecoase, pozitia mea a fost doar in umbra.

Video 2 Filmat de pe loc, treceri prin zone luminate / intunecoase, pozitia mea a fost la soare.

Foto 3 Cadru extras din Video 2, cu aplicatia Lumia Moments, rezolutia fotografiei 1920 x 1080 

WP_20150505_12_33_43_Moment.jpg

Foto 4

WP_20150505_12_29_17_Pro.jpg

Foto 5

WP_20150505_12_29_36_Pro.jpg

Foto 6 Close-up

WP_20150505_12_31_31_Pro.jpg

Video 3 Filmat in miscare, treceri prin zone luminate / intunecoase, pozitia mea a fost in soare / umbra.

Concluzii:

1. In general, cand e lumina naturala bogata, imaginile sunt un pic prea calde. Atat verdeata, cat si caramida.
  2. Zgomotul cerului senin, ca si denaturarea culorilor spre violet la obiectele "fine" pe fundal cer senin (frunze, crengi, fire), asa-numitul Purple fringing, sunt destul de putin prezente. In orice caz, la N9 (8 MPx si tot Carl Zeiss) erau un dezastru
  3. Detaliile sunt acceptabile
  4. Culoarea cerului este aproape corecta. Foarte putin diferita fata de realitate.
  5. Una peste alta, Auto nu e pentru camera asta. Nu pot zice ca-mi pare rau :D
  6. Se simte din plin lipsa microfonului pentru atenuarea zgomotului de fond si a stabilizarii.

Poate deseara fac rost si de ceva low-light.

PS Clipurile nu sunt listate, nu dati cautare dupa ele ;)

Decente filmările dar și pozele. Youtube procesează ceva mai greu clipurile și nu ai din prima secundă calitatea clipului încărcat. Cât despre împușcat, căutam pe youtube clipuri cu camera celor de la Xiaomi (Yi) și am dat de clipuri 480p sau 720p în timp ce camera e capabilă de 1080p 60fps. Oricum, ca să nu te superi m-am abonat la canalul tău. :))

post-13813-0-50748700-1430828211_thumb.png