Clicky

Jump to content
Alexandru Cristian

Microsoft Surface 3, Sony Xperia Tablet Z4, sau laptop?

Recommended Posts

De cateva luni eram focalizat pe iPAD Air 2, ba chiar stransesem toti banii pentru a o achizitiona. Intre timp, am observat ca laptop-ul incepe sa isi arate varsta(Sony Vaio SVE1513R1EB , face 2 ani, nu este batran deloc dar...) si am hotarat ca in preajma zilei mele de nastere sa inlocuiesc pe cat se poate de mult laptop-ul, cu o tableta care accepta si tastatura. Oficial, la noi in tara nu a ajuns nici o tableta dintre cele doua, dar ma gandesc ca in decurs de o luna ar trebui sa soseasca. Voi pe care mi-ati recomanda-o?

Ei, cum sa inlocuiasca o tableta cu Android un laptop cu Windows ? Totusi, oricat de iubit e Android, sa nu exageram cu ce nu are sau nu e in stare.

Nu cred ca Surface 3 va veni oficial si da, Asus-ul de care zicea si colegul e de luat in seama.

Guest Deio

T300CHI, nu o mai am momentan pentru ca le trebuia la Asus la un eveniment.

Dar fac rost de un T100CHI. Pe care il voi prezenta mai pe larg si daca @Erwin il vrea la teste, facem :) Mobilissimo oricum are un cuvant mai greu decat un om ca mine la Asus, Samsung, sau alte reprezentante, eu am doar gura mare :))

Surface 3 e frumusel, dar o sa vina scump in Romania. Peste 3000 lei, poate chiar 3500 lei. Il va aduce QuickMobile si probabil LikeIT fostul RHS, dar ramane de vazut.

Oficial nu vine, ca sa se inteleaga, odata pentru totdeauna, am vorbit cu Microsoft Romania si nu au in plan.

Daca insistati, ii mai bat la cap in 13-14 mai la IT Congress Timisoara ExpoVest Senator.

Referitor la tot felul de versus-uri postate pe aici, nu da nici unul roade, doar discutam fara rost care e mai bun, sau care nu. Bine ca macar suntem pasnici si daca ne contrazicem, ceea ce bine, o facem in mod linistit cu argumente.

La altii e balacareala de-a dreptul :))

Comparam doua platforme total diferite. E inutil sa mai explic, imi ia pagini intregi sa scriu despre ce poti face cu un dispozitiv Windows 8.1 cu Atom si pix.

Si T100CHI vine cu stylus Synaptics activ ca si Surface si va sosi la un pret mai mic.

Eu recomand pentru cine vrea tableta Windows, ASUS T200TA.

Il cumperi pe cel fara HDD si poti monta orice HDD doresti, e mai ieftin si am testat eu asta. Merge Photoshop, AutoCAD, in maniera toleranta.

Vrei o tableta cu Android, e ok. Dar nu intreba care e mai buna. Nu exista asa ceva. Sunt dedicate categoriilor diferite de utilizatori.

Photoshop, AutoCad sunt principalele softwuri care solicita resursele. De ceva timp se inchide din senin, cand doar navighez pe internet(probabil ceva la sistemul de racire, sau la alimentare), balamalele scartaie cand inchid capacul, touchpad-ul scoate zgomote ciudate la apasare ca si cand nu ar fi bine fixat pe capac, toate acestea dupa parerea mea nu sunt "simptome" normale la un laptop de 3500 de lei dupa 2 ani, de utilzare intensa ce e drept.

Edited by Alexandru Cristian

Guest Deio

Daca tot suntem la discutia asta, mutam in sectiunea potrivita.

Mie imi pare rau nespus ca nu se mai fabrica acel convertibil numit Asus TX300. A fost cel mai reusit convertibil vreodata. Din pacate multe veneau cu lightbleeding la ecran si mici alte defecte de executie, dar ca si concept, nu exista niciunde altundeva.

Core i5 3317, 4GB RAM, SSD 128 Sandisk, ecran detasabil touch (tableta), tastatura iluminata, HDD in docking, cu baterie dedicata. Incarcare cu conector magnetic. Avea port microHDMI si slot mircoSD card pe tableta, 2x USB A si slot SDcard normal la docking.

Inca mai am un TX300, pentru inca o perioada buna, de 2 luni il folosesc, are o problema cu butonul capacitiv Windows, clientului i-am inlocuit cu alt model pentru ca nu il puteam da asa. Display-ul are lightbleeding, dar eu refuz sa il dau la garantii sa il trimitem la fabrica! :)):))

E prea bun pentru ce face.

T300CHI e la fel de scump ca un TX300, dar are procesor de jucarie. Core M. Inca infantil chiar si pentru lucruri de baza. Dar nu te poti astepta la 4.5W sa ai core i5 in laptop.

Apple Macbook Air cu Core M e doar o jucarie scumpa. T300CHI va fi la fel, nu are tastatura iluminata, are doar un port microUSB si lipsa locas HDD in docking, ca sa fie slim.

O prostie.

Daca vreti un dispozitiv Windows, cele mai utile sunt convertibilele Transformer T100 si T200. Mai este T300FA care probabil va avea un pret relativ decent.

Altfel, un laptop este excelent pentru lucruri de baza si costa mai putin :)

La Surface iti trebuie tastatura ce costa si ea 550 lei, o husa ce costa 200 lei si un stylus rezerva, ce costa si el vreo 150 lei. Si probabil alte accesorii.

Pentru ce faci tu eu aș păstra laptop-ul. Suflă-l de praf, schimbă pasta termoconductoare. Eventual încă 4 GB de RAM și un SSD și mai merge un an si ceva. Referitor la touchpad de ce te încurcă? Nu folosești mouse în Photoshop? :D

L-am suflat de praf...bine :)). Am si schimbat pasta de curand la un service, am deja 8 Giga RAM, singurul lucru care mai poate fi upgradat este intr-adevar, HDD-ul(foarte lent, unul de la WD). Ba da, folosesc mouse-ul in general, dar se intampla sa nu il am la indemana mereu. Veniti si voi va rog cu alte recomandarii in plaja de pret 2500-3000 de lei(nu Lenovo).

Eu am pe lista un laptop , nu tableta ..pe care mi-l doresc. Este putin peste buget , dar poate iti place si tie. Eu il vreau pentru photoshop , after effects +jocuri si media.

http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/asus/156-f550jk-fhd-procesor-intel-core-i7-4710hq-25ghz-haswell-8gb-1tb-geforce-gtx-850m-4gb-freedos-black/

Faci mult mai multe pe un laptop decat pe o tableta, ai mai multa putere de procesare , mai mult control , spatiu(desi si la tableta poti adauga un hdd extern). Parerea mea , daca nu ai nevoie de prea multa putere , mergi pe tableta...

Avantajul tabletei e ca-i mai mobila , un laptop e cam greu.

Guest Deio

Modificat titlu.

Alex, sa inteleg ca momentan doresti un laptop/notebook in maxim 3000 lei? Inteleg ca nu vrei Lenovo, desi nu as vedea o problema mare, dar alegerea iti apartine.

Dell e prea scump pentru ce ofera, desi au produse execelente, iar HP e cam inexistent la consumer, in afara de Pavilion, despre care nu vreau sa ma pronunt.  :unsure:  :wacko:

Ok, ramane Asus. Exista in 3000 lei laptop decent :) Iti gasesc ceva, trebuie sa cautam printre zecile de modele existente.

Guest Deio

Asa ceva as vrea si eu :)):)) Dar nu exista. Sau nu mai exista. Tocmai am spus mai sus de ce.

Exista convertibile pe piata, dar nu sunt menite sa inlocuiasca laptopul. Sunt jucarii pentru lucrat zilnic, sunt pentru o categorie de persoane care vor o tableta cu tastatura, nu invers.

Nu au putere de calcul suficienta nici sa prelucreze un Excel mai mare, ce sa zic de grafica.

Sunt bune pentru a scrie documente, citi carti, naviga pe internet si viziona filme online. Daca incerci sa ii dai ceva mai solicitant, observi ca se incalzeste, merge greoi, sau chiar se blocheaza, bateria se duce vazand cu ochii si alte neajunsuri.

Sunt in cautare si eu de multa vreme, singurul care se apropie de ceea ce doresc eu si tu, este TX300 care nu se mai fabrica.

Nici Microsoft cu al lui Surface Pro nu se apropie de convertibil, dar avand tastatura aceea detasabila, il faci laptop fara sa adaugi greutate mare.

Doar ca pretul e coca. 5000 lei varianta 128GB 4GB RAM i5. :(

Eu m-am pierdut între laptop utilizat intens/probleme de răcire și convertibil/tabletă cu dock. E ca și cum ai avea mașină break, te-ai plânge de mărime și ai vrea să-ți cumperi un Matiz. :))

Păi ne-ai spus vrei să folosești Photoshop și AutoCAD și i5-ul dă semne de oboseală. Apoi ne-ai spus de Z4 tablet că e subțire și rezistent la apă. Oricât de adaptabil e Android-ul față de iOS n-o să înlocuiască în veci pe termen lung la productivitate windows-ul. Nici un Surface nu cred că poate înlocui în totalitate laptop-ul dar un Android...

Rămân la ideile mele.

-tabletă ~8 inch = youtube, browsing, divertisment

-tabletă >8 inch = compromis mobilitate dar avantaj la editat un document, etc

-laptop = rucsac, putere mare de procesare

-Surface = compromis între o tabletă windows mai mare de 10 inch și un laptop, ți-a spus Deio mult mai bine decât mine aici.

Trebuie să te hotărăști ce faci cu ea/el, nu știu ce program de CAD ai tu pe Android sau dacă are funcționalitățile unui desktop. Cât despre ecran 2K am eu pe 8.4 și cu mouse pe otg prefer 1024p pe 17 inch la o coajă single core când vine vorba de office.

Ma gandeam si la faptul ca voi putea sa refac laptop-ul, sa bag ceva bani in el, tinand cont ca e VAIO si e ca o "amintire" plus ca are configuratie foarte ok...dar ca si pret nu scap sub 600 de lei sa il aduc la o stare excelenta. Plus ca am nevoie de o tableta pana la urma, fie ca tine cat de putin locul laptop-ului, fie ca nu...

Și eu aș merge tot pe combo-ul laptop + tabletă ~8 inchi. Laptop-ul tău are i5, 8 gb ram, video dedicat, etc. E decent spre ok chiar și acum. M-aș interesa puțin și dacă merge Ubuntu sau alt linux pe el deoarece e mai bine optimizat. Dar aici depinde și dacă ai programele necesare pe Ubuntu.

La tabletă ce să zic, munca fiind pe laptop, tableta rămâne pentru timp liber. Recomand tab pro 8.4 pentru că pe asta o am. 2k,2 gb ram, snapdragon 800. Destul de mare ca să vezi un film, destul de mică să nu îmi amorțească mâna.

Părerea mea. :) 3500 de lei n-aș da pe un laptop decât dacă l-aș folosi 5-6 ani sau mi-aș recupera investiția într-o lună, maxim 2.

Nu mai merita tableta de 8 inchi cand telefoanele au diagonala >5 inchi, una de 10 , dar toate tabletele mi se par foarte scumpe pentru ceea ce ofera...

Edited by Scootch98

Dacă aș trece la tabletă de 10 inch deja aș renunța la laptop și aș trece la desktop. Pentru că nici tableta de 10 și nici laptop-ul nu sunt chiar așa portabile. Eu am telefon de 4 inch deci tableta de 8,4 e ceea ce-mi trebuie. :D Acum depinde de nevoile fiecăruia.

Mie (pentru nevoile mele) cel mai bun combo mi se pare phablet + laptop mare (între 15 și 17 inch). Ai și telefon și tabletă dar și laptop care la nevoie poți să-l iei în spate cu o diagonală care poate fi folosit și la birou fără compromisuri.