Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Salut, as dorii sa imi achizitionez un telefon in viitorul apropiat si nu stiu ce sa aleg dintre cele 2 telefoane. Multi spun ca androidul este mai greoi in fluiditate si functionare fata de IOS avand in vedere ca sunt destul de mari diferentele intre cele 3 telefoane. Eu as dorii un telefon sa mearga bine sa nu am probleme cu el si sa fie destul de rezistent la cazaturi. Toate 3 telefoanele dispun de aceste lucruri. In momentul de fata nu stiu care ar fi mai bun. As dorii sa veniti cu argumente pro si contra la aceste telefoane pentru a fi mai usor in alegerea celui mai potrivit. Tinand cont si de longevitatea acestor device-uri, in sensul in care un iphone functioneaza la fel si dupa un an,iar bateria tine la fel de bine si mult ca in prima zi. Sper ca pana la urma sa ma ajutati sa iau decizia cea mai buna. Multumesc anticipat celor care vor da reply.

Fiecare telefon are avantaje si dezavantaje dar ma gandesc ca z3 arata si bine este si un camera phone si merge excelent dar am auzit multe critici catre z3 acum nu stiu ce sa cred. Nu ati recomandat nicicare 5sul ?

Mergi pe Z3, tata si-a cumparat de curand, iar dupa update-ul la Android 5.0 e alt telefon. Doar sa ai grija cu sticla, este rezistenta, dar la socuri puternice va crapa, cel putin cea de pe spate(eu am Z1 de un an jumate aproape, si am schimbat capacul de pe spate de 2 ori). In rest, nimic de reprosat.

. Nu ati recomandat nicicare 5sul ?

Pentru ca e prea scump pentru ceea ce ofera , daca il gasesti undeva la 1500-1800 nou , merita. Inca nu ai raspuns ce te intereseaza de fapt la acel telefon , daca vrei ecran , 5s-ul este prea mic , camera e slabuta , merge la pozele de pe facebook sa primestiðŸ‘.

Sincer , daca in wp ar fi fost la fel de multe aplicatii ca pe iOS , WP ti-ar fi oferit aceeasi experienta de pe iOS la un pret mult mai bun. Si asta e un criteriu dupa care sa alegi , pe iOS se lanseaza cele mai noi aplicatii/jocuri.

Răspunde la întrebările astea două :
1.La ce o sa îl folosești (jocuri multe, social, YouTube mult)?
2.Faci multe poze cu telefonul, adică ai pretenții mari de la camera lui?
@aerodinamic și-a cumpărat un M8 și a zis că are o cameră mai bună decât credea.

Edited by Innoxius
Nu-l speria

Deci... studiez "piata" de cel putin o luna si inca nu m-am hotarar pentru ca 2014, fie ca vreti sau nu sa recunoasteti a fost un fail. 

M8 - camera slaba, design frumos, screen to body ratio prea mic (pentru mine), HTC Sense;

5S - (banuiesc ca te referi la iPhone 5s) ecran mic;

Z3 - camera frontala dezamagitoare, exista zvonuri cum ca Sony Mobile s-ar vine (nu stiu daca conteaza sincer), am citit mult si sticla crapa daca trece brusc de la o temperatura extreme la alta (gen iarna, f. cald in casa, f. rece afara) - dar nu e 100% sau ceva; !raport calitate-pret e destul de prost la noi in tara (28 de milioane emag lol).

G3 nu iti place?

Ce am scris e partial din experienta. Nu am testat un Z3 decat la EMAG (varianta Silver & Green). Superb telefonul. 

Nu-ti recomand iPhone 5S daca te astepti la longevitate.

Edited by MMarius

Cu riscul de a fi criticat din nou.....la un G3 nu te-ai gândit?

La body rațio stă cel mai bine, camera este destul de ok.

Am vecin cu Z3, și de acum îți spun că din decembrie anul trecut deja a schimbat sticla de pe spate(bineînțeles contra cost) și deja poate să-l schimbe din nou. Telefonul este ținut doar în husa de piele tip flip ;)

O sa folosesc acel telefon si la poze sa fie ok dar si la jocuri vreau un telefon pe care poti face detoate intr-un fel dar sa si aiba longevitate. De aceea am enumerat cele 3 telefoane. Daca ar fi si o altaarca care defineste aceste lucruri puteti sa veniti cu sfaturi.

În bugetul acela nu prea ai ce longevitate să ceri. Snapdragon 801 are aproape 2 ani cred și un an, un an și jumătate să zicem că ar mai duce ultimile jocuri. 5s-ul era depășit de la lansare ca ecran, cameră, etc. Ai avantajul iOS-ului care este optimizat și merge ok și mai mult ca sigur o să primești iOS 9 pe când cele cu Android enumerate de tine o să rămână la 5.0 mai mult ca sigur. (oficial vorbind) Insă pe iOS n-ai ce ai pe Android.

Z3-ul e frumos dar ce rost are frumusețea dacă îl ții în husă să nu se crape? M8-ul e frumos dar are margini mari iar construcția metalică personal nu mă avantajează. Prefer plasticul interschimbabil decât metalul înfundat.

Aș merge pe G3-ul 3gb ram / 32 de gb intern dar peste ceva timp când o să iasă G4 pe piață că o să se mai ieftinească. Deasemeni și Asus Zenfone cu 4 GB RAM ar fi o alegere bună. Cu cât aștepți mai mult cu atât iei marfă mai bună la preț mai mic. :)

Edited by Liviu Rosca

Snapdragon 801 e pe telefoanele din primavara-vara anului 2014, deci nu are cum sa aiba 2 ani. De regula, telefoanele de top primesc doua update-uri majore. In teorie, orice flagship din 2014 ar trebui sa primeasca si Android M, daca n-o lungeste Google cu prea multe versiuni de L.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Am căutat acum pe Wikipedia și e lansat/anunțat în data de 24 februarie 2014. Credeam că e mai vechi. :) Rămân la ideea mea însă, 800, 801 și 805 sunt de generație veche. N-or să aibe probleme 2-3 ani la browsing de aici încolo sau la alte activități normale dar la gaming nu știu ce să zic. E o zonă neacoperită între procesoarele de la Snapdragon. 801 e decent, 805 e pe puține modele și nu știu de ce, 810 se încălzește.

Dacă nu te deranjează mărimea aș merge pe un Note 4 Exynos SH.

Aș vreau să văd mai multe telefoane cu 801. Este un procesor folosit pe flagship-uri anul trecut. Cu excepția lui Note 4....

Daca ai bani ia.ti Note 4 :D.

-Baterie buna,

-se misca bine in sfarsit cu 5.0,

-camera foarte buna atat pe timp de zi cât ai pe timp de noapte

-Ecran foarte bun la minim luminozitatea nu-l mai vezi ( noaptea e ff ok asa), iar la maxim peste 650 de nits..Se vede ff bine in soare.

Are OIS care conteaza.. am avut Note 3 fara OIS si sunt mari diferente.. pozele ieseau miscate asa 20% din poze, noaptea si mai des. Acum nu am probleme nici pe timp de noapte.

Dar tu stii ce sa faci cu banii tai