Clicky

Jump to content
Sign in to follow this  
Sp1tfire

Informatii despre Baidu

Recommended Posts

Baidu e un fel de Google chinezesc. Ofera diverse aplicatii si servicii similare celor de la Google, pentru ca in China serviciile Google sunt aproape inexistente. Multi dezvoltatori, in special chinezii, pentru a oferi servicii posesorilor de telefoane care nu au acces la GooglePlay Services, incorporeaza in aplicatiile lor servicii Baidu. Cel mai cunoscut exemplu e ES File Explorer, dar mai sunt si altele. Poate va amintiti scandalul cu telefoanele Sony care creau un folder Baidu ce nu putea fi sters, pentru ca serviciile Baidu erau incorporate direct in firmware. Majoritatea telefoanelor produse pentru Asia sau vandute de companii chinezesti gen OPO, OPPO etc, precum si rom-uri gen MIUI au servicii Baidu incorporate. Eu am investigat problema pentru ca folderul respectiv era creat de CM Locker. Persoana care se ocupa de CM Locker pe Google+ m-a contactat ca sa-mi explice despre ce face Baidu si in esenta mi-a spus cam aceleasi lucruri pe care vi le-am scris mai sus. Problema mai nasoala e ca, de obicei, aplicatiile care folosesc Baidu au acces cam la toate informatiile sensibile din telefon si nu stii ce informatii transmit catre serverele din China. Desi nu-s privacy freak, am dezinstalat CM Locker. E de-ajuns ca dau acces la date marelui licurici, nu vreau sa trimit datele mele si urmasilor lui Mao. Pentru a verifica la ce servere se conecteaza aplicatiile din telefonul vostru, va recomand

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eolwral.osmonitor

post-23-142865188033_thumb.png

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk