Clicky

Jump to content

Telefon vechi vandut ca nou

Robert Constantin

Recommended Posts

RDS RDC sunt cei mai nesimtiti ticalosi pe care i-am intalnit pana acum.

Am luat acum un an un telefon de la Vodafone care avea probleme la display. Da Vodafone. L-am trimis in garantie si cand l-au inlocuit cu unul "nou", era de fapt unul reparat in service. OK acum sa trecem la RDS, sa va dati seama cum i-am "prins" pe astia.

Am comandat telefonul online prin curier. Am asteptat o luna sa ma sune inapoi ca nu il aveau pe stoc. Acum ala de la firma ii zice lui nevasta-mea ca trebuie sa il desfaca pentru garantie, lucru pe care nu l-am stiut la momentul respectiv pt ca nu eram de acord (se vand pe net o gramada de telefoane sigilate luate de la Vodafone, Orange sau RDS). Telefonul sigilat nu are nici o treaba cu garantia. Din cauza ca am avut probleme cu Vodafone mi-am dat seama din prima ca nu este nou, deci nesimtitii aia mi-au vandut un tel second ca nou, iar pentru asta am scris postul asta sa ajut si alti oameni sa isi dea seama daca ce cumpara ei este nou, sau isi bat astia joc de noi.

Deci ce am gasit eu cand am desfacut pachetul:

1. folia de protectie de pe ecran nu era lipita perfect si avea cateva puncte de praf sub ea. (nici macar eu cand o lipesc pe aia de protectie nu o pun asa de prost).

2. folia spate (cum are htc, samsung etc) nu exista deloc.

3. carticelele se vedeau putin umblate, mai degraba state in umezeala (hartia putin creponata).

4. sub capac unde intra bateria are o "folie" cu IMEI-ul care nu era lipita "ca din fabrica" (dezlipita intr-o parte (vorbim de HTC ceea ce inseamna exclus)

5. tot sub capac existau niste "zgarieturi" fine pe plastic (ca si cum ai incerca sa zgarii cu bateria, sau cu ceva fin, fara sa apesi tare vopseaua aia neagra mata de sub capac. Se vedeau in lumina daca te uitai atent, zgarieturi, caz care nu se intampla sa fie acolo daca ai un tel original desfacut pt prima data)

6. Bateria incarcata 90% - WTF!!! telu ala sta cateva luni pana ajunge la utilizatorul final

7. Loudspeaker-ul de sus (unde este si casca in care auzi) nu mergea, ci doar ala de jos (este telefon stereo) in schimb la telefon puteai sa porti o convorbire - casca in sine mergea.

8. Sigiliile cutiei care erau rupte erau de fapt 2 foi albe fara nici o imprimare (?!?!?!)

In rest toate accesoriile erau sigilate (in punguta lor), sa dea cat mai bine.

Deci daca o firma ca rds-ul poate face asa ceva ce sa mai zic de aia mici... Ideea ca mi-au vandut un telefon NOU si el era reparat in service ... si eu credeam ca Vodafone sunt cei mai jalnici... 
Edited by Innoxius

@all imi cer scuze la faza cu maghiarii ca nu am folosito, cred ca eram prea nervos si nu mai gandeam bine :) rog adminul sa modifice, ca nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Nu omul care lucreaza acolo e de vina ci firma, dar pana la urma asta e, este un tel mid range totusi.

@digi_helper mi-au zis la reprezentanta rds ca incearca sa mi-l schimbe (e vorba de desire 620g) si au mai zis ca are amandoua difuzoarele jos  :D si din cauza asta nu merge cel de sus (decat la apeluri). M-au trimis acasa azi pe motiv ca nu il au pe stoc sa il inlocuiasca si apoi intra garantia ca trec cele 24 de ore in care putea fi inlocuit. Deci pana la urma raman cu el asa, cel mai sigur  :( . Oricum multumesc pentru intentie, dar nu cred ca poti sa te pui cu ei si sa si rezolvi ceva.

Toate cele bune va doresc!