Clicky

Jump to content

Recommended Posts

O aplicatie de curatat reziduri stii boss? Nu gasesc una buna.. si am cam multe reziduri.

Am acolo la "others"aproape 2 gb, nu stiu cum sa scap de ei..

Am incercat mai multe aplicatii, dar degeaba

Innoxius sarbatoreste acum. Si-a gasit partener de discutii [emoji16] Zi-ne si de Surface 3, Innoxius. Am zis sa-ti las onoarea de a ne da detalii [emoji6]

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Pai asta nu mi-am cumparat :D

Adevarul e ca am vrut sa scriu, dar am zis sa-l las pe Deio, ca e mai in tema sa dea cu ei de pamant, ca sigur au facut ceva ce nu-i place lui. Gaseste el ceva gresit la Surface 3 :))

Eu cred ca AllView sunt mana in mana cu Microsoft. Intelegerea e asa: vindeti-le voi ragalii cu Android, ca dupa aia sigur trec pe WP clientii AllView [emoji23]

Am avut doua instalate, dar nu faceau nimic in plus fata de aplicatia MS, adica stergeau temp. M-am uitat acum si eu am la other o suta si ceva de MB pe memoria interna si cinci sute si ceva pe card. Ce nu inteleg este de ce, de cand am Denim, la temp am zero pe ambele memorii. Dar asta e alta treaba.

Legat de other, stiu ca asta era o problema inainte de Cyan si ca s-a rezolvat cu acesta. De aia intrebam ce versiune ai.

Bibliografie

https://www.windowsphone.com/en-us/how-to/wp8/settings-and-personalization/other-phone-storage-faq

http://forums.windowscentral.com/nokia-lumia-720/249764-how-do-i-delete-other-storage.html

si aplicatia https://www.windowsphone.com/ro-ro/store/app/verificare-stocare/b4cf45cc-a355-40d2-8b74-51517a042a18

Multumesc!
Nu pot gasi aplicatia aia pe telefon, dar oricum vad ca s-a eliberat singura memoria aia..
Mi se pare mie sau denim ocupa mai putin spatiu?
Inainte, pe cyan, aceleasi aplicatii instalate, ba chiar in minus asphalt, mai aveam liber 1 gb, acum, aceleasi aplicatii+ asphalt 8, si mai am 2 gb free.. fenomenal, ma jur!

Incearca asta. Din cate am inteles, nu curata Other (aplicatiile third-party nu au acces acolo), ci umple spatiul liber si forteaza astfel SO sa curete Other.

O aplicatie de curatat reziduri stii boss? Nu gasesc una buna.. si am cam multe reziduri.

Am acolo la "others"aproape 2 gb, nu stiu cum sa scap de ei..

Am incercat mai multe aplicatii, dar degeaba

Deci Windows-ul de pe mobil e la fel de dezordonat ca cel de pe pc si mai dezordonat ca Android-ul? Android-ul lasa de obicei foldere goale dupa dezinstalari. Sebi a ajuns la 2 GB junk in primele zile de utilizare?

Din cate am citit, in Other nu e junk. Sau nu in totalitate. Sunt fisiere create la un moment dat si lasate acolo pentru data urmatoare cand e nevoie de ele. Dar sunt fisiere de care SO nu are nevoie tot timpul, insa, pentru a tine sub control lag-ul si consumul de resurse, nu le sterge dupa folosire, ci le lasa acolo. E diferit de temp-uri. Si cand scade spatiul liber sub o anumita valoare, incepe sa stearga din ele, dupa un anumit algoritm.

Practic, Other nu este un folder sau o partitie. In suma Other sunt incluse toate fisierele care nu pot fi incluse in celelalte categorii (harti, sistem, temp, video, aplicatii, foto, poodcasturi, documente, mesaje, descarcari).

Probabil, dar asta inseamna ca daca reusesti sa le stergi vor fi create din nou. 2 GB creati aproape instant mi se pare cam mult, mai ales ca nu poti scapa de ei permanent.

Stiind ca exista aceasta problema cu Other, eu imi cam urmaresc valoarea destul de des. Si nu am vazut mai mult de 200 MB pe telefon si 600 pe card. E drept ca majoritatea aplicatiilor le tin pe card si se pare ca valoarea Other e direct proportionala cu numarul de aplicatii. Nu-mi pot da seama cum a ajuns brusc la 2 GB.

Am mai studiat. In Other sunt si:

• atasamente
  • toate mesajele prin care ai dat share la foto / video pe retele de socializare
  • foto / video urcate pe OneDrive !!!
  • XAP-uri nesterse la dezinstalare (XAP este fisierul aplicatiei, ca APK in Android)

Si se pare ca 2 GB e ceva normal. Unii au avut si 10 GB sau o valoarea mai mare decat suma tuturor aplicatiilor instalate. Si a fost dat cazul unuia care nici macar nu a mai putu suna de cat de plin era telefonul. Dar toate astea erau la GDR1, adica in articole vechi de doi ani. Nu am gasit nimic din 2015 si nici macar 2014 legat de problema asta.

O precizare: e vorba de o problema in WP 8.0 GDR1, reparata in WP 8.0 GDR2. Deci WP 8.1 GDR1 (actual) nu ar trebui sa o mai aiba. Cel putin teoretic.

Pai atunci se poate scapa de ele. Presupun ca OneDrive ar trebui sa aiba optiune sa nu mai sincronizeze ce ai in cloud pe telefon, dar nu m-ar mira nici sa n-aiba, doar vorbim de Microsoft [emoji51] Pacat ca n-au implementat si o optiune de a sterge tot din partitia aia, fara sa apelezi la trucuri si alte incantatii magice.

Setarea de upload e pe telefon, la foto+video si poate fi dezactivata. Solutia in cazul asta era sa intri pe OneDrive din browser si sa muti fisierele din folderul unde se urcau si, la urmatoarea sincronizare, le stergea din Other. Dar, repet, toate astea le-am citit despre 8.0, nu 8.1.

Si mai clarific, Other este doar o clasificare, nu e ceva gen folder. Organizarea interna a memoriei de pe telefon nu e cunoscuta extern. Singura parte cunoscuta, vizibila si accesibila third-party contine (initial) folderele astea

wp.jpg

care la mine sunt goale. Cu toate astea, imi arata asa

wp2.jpg

Ceea ce inseamna ca la cei 5 GB nu avem acces.

MS a rezolvat problema, partial, printr-o categorisire mai detaliata in GDR2, facand astfel sa scada artificial Other si printr-o mai buna dezinstalare. Dar atat, toate fisierele care nu au o categorie sunt tot acolo, in memoria inaccesibila extern. Singurul lucru unde poti sterge (si DOAR prin intermediul SO) este in temp. Dar si acolo, iti va sterge doar ce considera el ca se poate sterge. Mai jos de cca 140 MB ocupati de temp nu am reusit sa ajung. De fapt raman nesterse fisierele temporare care sunt folosite in acel timp.

Una peste alta, la 8 GB interni iti trebuie card extern. Sunt curios cum se vor schimba la W10, pentru ca in cerintele minime apare 4 GB. Distractiv :D

Your phone automatically cleans out a small amount of temporary files (which are categorized in "other") every day. And if your phone has less than about 6% of its total storage space free or less than 250 MB (whichever comes first), it will trigger an "aggressive" clean-up process to eliminate temporary files.