Jump to content
Deio

Un nou Surface la orizont, numit Microsoft Surface 3

Recommended Posts

Mutam topicul cand ajunge la stadiul de lansare.

O noua tableta Microsoft Surface a ajuns in stadiul de zvon. Pe site, stirea este aici.

Ar fi o veste excelenta, daca am fi intr-o tara in care s-ar putea comercializa oficial. Tableta costa 500$ pretul direct de pe Store. Din pacate in Romania, nu avem asa ceva asa ca vom fi la mila vreunui distribuitor ce aduce produsul de afara.

Produsul este extrem de atragator si vine exact la timpul lansarii lui Windows 10, sau in preajma lui, pentru ca nici unul din cele 2 nu este lansat oficial. Microsoft spune de luna mai, dar atunci va fi lansat si Windows 10, asa ca s-ar putea sa vedem tableta direct cu Windows 10 preinstalat.

Faptul ca are stylus, ii iarta din greseli. Stiti ca Windows e neprietenos cu degetul. Stylusul vine sa completeze acest neajuns si v-am tot scris pe aici care sunt avantajele.

Surface 3, pentru ca asa se numeste, are Windows 8.1 sau va veni cu Windows 10, un OS real, nu ARM, poti rula mii de aplicatii desktop. Pe acelasi procesor Atom am incercat sa instalez Photoshop si nu m-a dezamagit. Doar spatiul e destul de strans, dar cum cardurile SD micro devin din ce in ce mai rapide, putem sa folosim un card de 64GB 40MB/s relativ bine pentru operatii de baza.

Sa nu va inchipuiti ca face AutoCAD, sau CATIA si animatie 3D.

Tableta este mai atractiva ca orice alt brand pentru ca are pixul si este compusa din magneziu, un material mult mai elegant ca plasticul tabletelor concurentei. Cu acest Surface, Microsoft da peste nas concurentei care are tablete Atom la 500$, dar nu au stylus si multe din ele au conector alimentare proprietar, nu poti incarca tableta pe microUSB care este extrem de raspandit.

Asta poate fi si o tableta de student. Cam scumpa in tara noastra, dar in USA la 500$ e avantajoasa, spre exemplu, un iPad e mai scump si nu are aceleasi dotari. Pe iPad te joci excelent, pe Surface faci toate in rest mult mai bine ca pe iPad.

As vrea si de la Asus un produs similar. Le-am tot cantat la evenimente ca sa dea la firma mama feedback, dar nu depinde de ei. Acum le va parea rau ca nu sunt primii.

Ei au acele Transformer Book, care cu un stylus ar fi tableta studentului si al artistului pentru ca pretul e aproape la jumatate, dar cu procesor identic.

Eu mi-l doresc pe Surface 3, e exact ce imi place, tableta Windows cu stylus :)

Sa nu fie ideala doar pe hartie si la lansare sa descoperim o gramada de neajunsuri, ca la orice produs Microsoft

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Am gresit eu, cred ca "soarecii" facuti de Microsoft sunt impecabili

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Soarecii, webcam-urile si tastaturile sunt facute de Aopen. Unele erau Logitech parca sau Creative.

Ceva info noutati de pe site-ul sora Tablet-News

Era normal ca sa il poti incarca din baterii externe (acumulatori portabili) pentru ca are port microUSB.

Asta chiar e un produs elegant. Si cu tastatura rosie si Surface Pen rosu, e wow :)