Clicky

Jump to content
Innoxius

Android vs iOS vs WP

Recommended Posts

Fi corect!

Pe android facem root si custom rom ca sa sporim functionalitatea intrucat producatorul nu face intotdeauna alegerile corecte.

La fel exista si pe iOS jailbreak prin care "rezolvi" toate "neajunsurile" de pe ios. Si tweak-urile functioneaza mai bine decat xposed-ul pe android..

Corect...dar ios+jailbreak+cydia bate orice android daca sti sa le folosesti .

L.E. Bine..hai ca-i cam subiectiv. Din nou, totul depinde de preferintele utilizatorului..dar cu jailbreak pe un device ios faci mai multe decat cu root-ul pe un device android.

Mie imi plac toate, inclusiv WP.Mai ales cu w10 care aduce posibilitatea instalarii aplicatiilor android(apk-uri). Problema e la android.. Ca are nevoie de hardware. N-ai sa vezi android cu 1 gb ram care sa se miste ca un iphone cu un gb ram. Fa Galaxy s2 vs iPhone 4/4s p-acolo, flagship-uri din acelasi an. Ideea e ca androidul e mai ieftin, dar necesita upgrade mai des.

Ceea ce unii considera ok..avand in vedere ca isi schimba telefonul o data pe an..dar incepe sa fie acelasi lucru. Pretul androizilor de top a ajuns sa fie acelasi cu al marului. Daca tot a ajuns sa fie atat de ridicat pretul, ar trebui sa le pese si sa distribuie update-uri si fluiditate nu doar pentru doi ani..

Corect...dar ios+jailbreak+cydia bate orice android daca sti sa le folosesti .

L.E. Bine..hai ca-i cam subiectiv. Din nou, totul depinde de preferintele utilizatorului..dar cu jailbreak pe un device ios faci mai multe decat cu root-ul pe un device android.

Ai perfecta dreptate, tocmai pentru ca pe android majoritatea chestiilor se pot face fara root, in vreme ce pe ios nu poti face mai nimic fara jailbreak.

Degeaba, un ios nu se poate customiza asa puternic ca si un android.

Orice ati zice.

Sa schimbi un icon pack si sa pui folder nu.i customizare.

Trb sa ai propriul tau stil..la ios toate telefoanele is la fel.

Pana si wp care zici ca e din toamna lu' 99 e o idee mai customizabil ca ios.

Ok , arata-mi cum fac asta pe android:

Si nu spune ca asta nu e customizare

E adevarat , unele(nu toate) se pot face pe android fara root. Inca o problema e procesul de rootare si instalare custom rom..ceea ce pe ios nu e o problema , faci jb la fel pe toate dispozitivele. La android , daca nu te pricepi si n-ai un telefon la care cineva a lucrat..n-ai posibilitatea de root-are.

Sent from my Galaxy S5 running Blisspop Rom

Da si pretu unui device la care nu se face usor root.area e muuuuuuuult mai mic fata de un aifon.

Iti arat imediat cum faci aia si pe android

Nu vorbeam de iPhone , nici mie nu-mi place. Mie imi place iPad-ul si OSx-ul..si ala pe hackintosh.

iPad-ul chiar merita..pretul iPhone-ului e mult prea marw pentru Romania.

E prea multă agitație pe tema asta. Serios. Contează ca fiecare persoană să fie mulțumită de alegerea lui. Atât. Mai fac uneori caterincă de Apple dar fiecare platformă are avantajele și dezavantajele ei. Ai tot ce-ți trebuie și pe iOS și pe Android și cu mici excepții și pe Windows. La urma urmei folosim un browser, facebook, youtube și alte câteva aplicații. Interacționez cu OS-ul de la deblocare până când intru în aplicație. Că am meniuri în formă de floare sau nu e prea puțin relevant cât timp EU/TU am/ai ce-mi/-ți trebuie pe acel OS.

Dc ai stricat surpriza? Am vrut sa.i fac un clip cu nova..sa vada ca poti si pe android si chiar fără root

@Spit

Nu poti face asa pe android. Exact la fel. Nici modurile din xposed(care s-asa sunt putine) nu merg la fel cum merg tweak-urile pe iOS.

Pacat. Era asa faina concluzia lui Liviu. Se potrivea de minune pentru incheiere. Stiti voi, Introducere, Cuprins si Incheiere.

Bineinteles ca nu inchidem, ce, sa va certati peste tot ? Va certati doar aici (pe tema asta), sa va putem supraveghea :D

Nu ne certam , dar ideea era sa privim obiectiv..unii au iPhone , unii android , altii wp , dar tot telefoane sunt. Nu mai sunt diferentele de acum x ani.

O profa ne da tema de pe iPhone-ul ei 6 ,la toti , pe facebook. Si nu se plange nimeni ca nu e bine. Adica nu mai putem aduce argumente precum:

-Nu pot trimite fisiere prin bluetooth;

-Nu pot pirata(asta-i cea mai gresita afirmatie);

Aplicatiile fac un telefon...si azi , pana si pe wp gasim majoritatea aplicatiilor , nu neaparat utile , dar populare.

Guest Deio

Eu cred ca marul e laitmotiv :)) Fiecare vrea sa muste din el, chiar daca are si altceva. Vrei sa gusti din fructul oprit :D

Iar unii dintre noi, au gustat si au observat ca are viermi :P 

Si astfel ne-am intors la secta Android. Caci parca suntem sectanti, fiecare detine adevarul absolut, sau asa crede. 

Sigur ca tine totul de gust, dar si de bani. Daca am fi in USA si am avea echivalentul salariilor lunare in $, nu ne-am lua toti mere?

In afara de mine, care oricum as avea telefonul cu sabiuta ninja :) Dar tot mi-as lua un 6S Plus, ca uneori sa mai schimb atmosfera.

Nu v-ati plictisi sa mancati zilnic pizza? Sigur ca da. De aceea am mai incerca si spaghetti sau cartofi prajiti.

Si pe langa ninja si mere, as lua si unul cu pele de cuc (G4), un Zenfone si poate un Blackberry, doar de amorul artei ca imi plac tastele.

Si nu in ultimul rand, Surface Phone, ca sigur vine, sper. :)

@Deio, DACÄ‚ as fi in america si as avea salar mare, un aiped mini mi.as lua. Doar pt ca are o baterie feeheheheeeenomenala.

Da ce am zis mai sus rămâne valabil.

E diferenta mare de pret intre USA si noi , dar nu la liber , la abonament. Vazusem la lansare(cea de 6s) ca pentru 5s dai 17 dolari/luna si ti-l da cu $0...