Clicky

Jump to content
Innoxius

Android vs iOS vs WP

Recommended Posts

Da Scootch dar 4S când apăruse costa 3000 de lei în versiunea de 8 GB la cel mai dubios magazin posibil, asta în timp ce S2 era la jumătate de preț și părea mai telefon decât 4S...

Chiar și acum la 500 de lei găsești un 4S de 8 GB. Te mai costă 50-100 de lei să-i schimbi bateria și trebuie să te mulțumești cu acei 8 GB și 3,5 inch de display. Mai pun 150-200 de lei și îmi cumpăr S4.

Cât ar fi iOS-ul de bun nu justifică banii în plus pe care îi dai față de un Android cu aceleași specificații la jumătate de preț. Există XDA, există root, șurubăresc puțin și merge cât de cât.

Alt exemplu, merită diferența de 2500 de lei între ele? http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6378&idPhone2=4563

Gasesti de 16 gb. S2-ul , desi mai ieftin , nu mai ruleaza prea multe aplicatii+ca l-au stricat samsung cu update-ul jelly bean.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Decat sa-ti iei acum android "mai nou" de 500 lei , mai bine un i4s SH.

M-am gandit si eu la pretul lui de nou , cand a aparut..dar cand vezi ca peste 3-4 ani se misca la fel de bine , iti dai seama ca merita diferenta de pret.

Bine , nu mi-as lua telefon de 3.5-4 inch , dar e peste ce gasesti SH cu android la acelasi pret.

M-am descurcat cu lipsa .exe-urilor 5 ani de când am migrat pe Linux, m-aș descurca și cu Windows Phone. Prefer telefonul nou, SH doar dacă e gratis. :))

Ce Sony, ai avut? Soră-mea a avut xperia S, pana acum 2 luni ce sa defectat touchscreen-ul și mergea impecabil. Nu sa plâns niciodată. Iar 4S au o mulțime de colegi la muncă și tot timpul se plâng de probleme ca se blochează ca nu merge camera în aplicația acea, cealaltă. După părerea mea nu se rentează sa dai bani pe un 4S. Și exemplu, în UK, un 4S este 120£ iar eu am dat pe Zenfone 2, 200£ și diferența este enormă "trust me". Edit, Zenfone-ul nou nu second-hand.

Sent from my ASUS_Z00AD using Tapatalk

Edited by samyjuanito

No offence , nu sunt fanboy , dar trebuie sa recunoastem cand un brand , in cazul asta Apple , exceleaza la ceva. Ofera update-uri la timp chiar si pentru versiunile mai vechi , verifica aplicatiile sa ruleze cum trebuie , incearca sa reduca lag-ul.

Doua xperia Go , la ambele s-a defectat touchscreen-ul. Incepe pe partea stanga si se intinde pe tot ecranul. Aplicatiile nu mai spun cum ruleaza..

Si acum am S3 mini , custom rom , cu stock se blocheaza foarte rau.

Pai nu compara mere cu pere. Și dacă tot o faci compara nexus cu iphone nu Samsung și altele. Sau cel puțin compara flagship-urile.

De ce ai compara Nexus cand Samsung se bate cu Apple pe vanzari? Un S2-S3 se misca foarte prost acum daca nu te bagi la root+custom rom , in comparatie cu 4s/5.

De acord , Nexus sunt telefoane bune.

L.E. ai dreptate , comparatia nu a fost buna , dar ma asteptam ca la 1300 lei cat a costat Sony-ul , sa pot macar suna de pe el fara lag peste 3 ani.

Scootch, ai sa razi, dar am prieteni care s-au confruntat cu aceleasi probleme ca si la Android. Au decis sa renunte la iPhone 4/4s pentru ca devenisera melci, dupa update-urile la ultima versiune iOS. Asta se va intampla si cu iPhone 5 mai devreme sau mai tarziu. Nici la Apple nu sunt optimizate update-urile pentru telefoanele mai vechi.

Sent from my LG G3-D855

Alex a spus ca a observat ca pe iOS , daca ramai fara memorie , incepe sa mearga mai greu.

Nu rad , stiu ca se misca mai greu odata cu noile update-uri(sunt zeci , sute de clipuri pe youtube). Spun doar ca te zgarcesti sa-ti iei android ca e mai ieftin si peste 2-3 ani ai probleme(in caz ca vrei sa-ti un telefon pe termen lung). Ca exemplu a fost S2/S3 , flagship-uri. Dar si androidul era la inceput..samsung ofera update-uri pe graba pentru terminalele mai vechi si asta cauzeaza probleme.

Sper ca acum cu telefoanele mai noi ce ruleaza Lollipop din fabrica sa se fi rezolvat , in sensul ca sunt pe ART si ar trebui sa ruleze mai bine , chiar si dupa un an fara factory reset.

L.E. Apple cred ca face intentionat , ca si Samsung , update-urile pentru telefoanele mai vechi. Te forteaza sa-ti schimbi device-ul , dar macar pe Apple mai rulezi cate ceva fara inchideri fortate si blocari(din nou , update-uri proaste S2-S3).

La nivel meu de utilizare nici măcar iphone 6 nu a rezistat cum o face zenfone-ul. Și nu știu cum rezista dacă avea aplicațiile de pe Zen.

Bateria este o problema pe iOS , abia pe 6 plus au pus si ei o baterie mai sanatoasa.

Nu stiu , eu m-am saturat sa caut romuri , sa pierd timpul cu kernel-uri si cu moduri sa-l fac sa mearga smooth.65276c9eddd5546ce23a268441ebcb4a.jpg

Ei și tu acum.....

Eu pe telefonul meu am custom rom. Doar că acel custom rom este bazat strict pe softul oficial. Nu folosesc kernel sau alte moduri. Și merge strună fără probleme. Dovada, peste 600 ore de funcționare fără restart sau Crash. Restul telefoanelor din casă cu excepția lui Optimus 4x nu au nici măcar root. Ultimul achiziționat (Vodafone Smart Ultra 6) se mișcă foarte bine, are android pur, iar bloatware Vodafone le-am putut dezinstala fără probleme.

Nu vreau să renunț la android, doar că vreau să încerc și Apple. Dar pt asta trebuie să pun bănuți deoparte.....

Sent from my LG G3

uploadfromtaptalk1440236196093.pnguploadfromtaptalk1440236200735.png

Sent from my LG G3

Stiu povestea cu iphone 4 ca se misca greu . Si 4s garantez ca merge fluent cu 8.2 . SI cand se misca greu tot nu se misca mai greu decat un s5 cu touchwiz :)) . Si chiar daca ajunge sa se miste greu dupa 4 ani , stii macar ca nu ai probleme . De exemplu S3 a aparut in aceeasi perioada cu iPhone 5 , S3'ul s-a miscat bine 4 zile , si iPhone 5 ruleaza excelent si acum , Aceeasi poveste cu cu urmatoarele versiuni. Stiu ca poti sa-i faci root, sa schimbi kernelul , rom-ul , si iti iei quadcore cu 2.4 ghz ca sa-i pui un kernel care il blocheazala 600 mhz ca sa tina bateria o zi , nu o sa gasesti niciodata un rom care lucreaza perfect cu telefonul , faci carpeli . Eu folosesc cele 3 sisteme si le respect pe toate si fiecare are plusuri si minusuri .Pe iPhone 6 mail'ul meu de baza e Outlook nu iCloud , pentru harti folosesc Google Maps , pentru cloud folosesc OneDrive si exemplele continua. Ideea e ca poate ai nevoie de un device care pure si simplu sa'si faca treaba esentiala atunci cand ai nevoie , sa stii ca nu ii mai trebuie nimic. Conteaza si faptul ca simti ceva mai premium in mana si ca nu ii scade pretul cu 45% intr-un an . Si Steve Jobs spunea ca nu iPhone'ul  pentru a ii convinge pe cei care nu folosesc, ci pentru cei care au utilizat si stiu ce inseamna . Si da, si mie mi-ar fi placut un microSD, un IR Blaster , sau macar un amarat de led pentru notificari, dar pot sa traiesc si fara ele , pentru ca restul isi fac treaba pe deplin . Poate vreau un telefon care sa se vada bine in orice conditii, sa se simta bine , sa arate bine , sa functioneze perfect , daca vreau sa fac o poza , vreau sa fac ceva simplu si rapid care sa se vada bine , poate eu nu am nevoie de ajustare manuala , si stiu ca si celelalte pot face poza apasand pe un buton , dar nu ies niciodata la fel de bine , am vazut si cu " stabilizare optica in 3 axe " , si autonomia la fel , joaca'te nova 3 timp de 2 ore pe iPhone 6 si joaca-te si pe S6 ... 

E prea mare goana dupa specificatii turbate care de multe ori nu'si fac treaba asa cum iti imaginezi , stiti si voi asta. Fiecare are opinia lui si  trebuie respectata .

Edited by iNenny

Imi place ca ai evidențiat bancnot aia de o zuta de iepuroi..

Esti baștan!😎😎

M-am indragostit de asta http://m.geekbuying.com/item/-HK-Stock-UMI-IRON-4G-LTE-5-5inch-FHD-Android-5-1-3GB-16GB-Smartphone-64bit-MTK6753-Octa-Core-1-3-GHz-13-0MP-Miracast-OTG---Grey-346784.html vazand review-ul asta

Dar parca tot Lumia 640 ma atrage mai mult. E la acelasi pret $180..daca avea un Snapdragon , ceva... Mediatek nu ma incanta deloc.