Clicky

Jump to content
Innoxius

Android vs iOS vs WP

Recommended Posts

Dacă erau Mediatek-urile optimizate era ceva. 8 nuclee pe 64 de biți la 2.2 GHz trebuiau să fie primii în Antutu :)

Cu cardul: te duci la bancă, faci card (dacă n-ai), îl activezi pentru tranzacții online, îl adaugi in paypal, te duci inapoi la bancă, ceri detaliile ultimei tranzacții, ai un cod acolo pe care îl bagi in pay pal pentru a confirma cardul.

Si repeti procedura de fiecare data cand iti expira cardul si il primesti pe ala nou. Imi place ca PayPal m-a anuntat inaintea bancii "Vezi ca-ti expira cardul" :D

Mi-am dat seama ca topicul asta mi se potriveste perfect...sunt in situatia android vs wp vs ios .

Sent from my Galaxy S5 running Blisspop Rom

Pa si ? Ai dat o lada de bere initiatorului topicului ? :D

Eu vreau sa trec pe WP. Am găsit lumia 925 la vreo 500 de lei. Trebuie sa hotărăsc ce model WP. 925 nu cred ca primește W10,

Nu știu dacă te mai  ajută, dar 925 clar primește W10M. Eu l-am instalat prin Insider pe 630 și 640, n-ar avea de ce să nu meargă și pe 925. ;)

Later edt:

Fiind utilizator WP (acum  W10M) de un an și ceva (iunie 2014 - prezent). zic că ar  fi ok să-mi dau și eu cu părerea. 

Înainte de Lumia am avut LG Optimus Net cu Android 2.3 și de atunci n-am mai folosit Android decât ocazional. De ce am ales WP atunci? Pentru că mă săturasem de ROM-uri și știam că în bugetul meu voi găsi doar telefoane cu Android pe care îmi va veni să le arunc pe geam după puțin timp.

WP 8.1 a avut hibe mici, cu care un un average Joe poate trăi fără probleme. Îmbucurător e faptul că multe din hibele astea au dispărut odată cu 10 (aplicațiile stock sunt mult mai bogate în funcții și, per total, sistemul e mai modern decât predecesorul). 10 e clar mai personalizabil decât iOS, mai ales dacă îți inserezi tile-uri goale și transparente - poți muta apoi orice tile unde vrei tu, ajungând la orice combinație ți-ar putea trece prin cap, de la minimalist la extravagant. Să vvă văd cum personalizați home screenul iOS-ului! :D

E adevărat, 10 are unele probleme de stabilitate, dar hey, e beta. Se vor rezolva și oricum nu-s așa dese, însă experiența e clar incomparabilă cu cea de pe 8.1, cu muulte plusuri pt 10.

Din punct de vedere al sistemului, MS a dat lovitura. W10M îmi pare calea de mijloc dintre iOS și Android. La aplicații mai e de lucru, însă, dar aici nu e vina MS, ci a developerilor. Oricum, dacă n-ai app oficiale sunt slabe șanse să nu găsești cel puțin un înlocuitor 3rd party (cred că cel mai bun  exemplu de aplicație terță făcută ca lumea e MetroTube).

Personal, nu duc decât lipsa unui Facebook Messenger mai breaz, dar sper că se va rezolva, având în vedere anunțul făcut de Facebook și faptul că deja am primit un nou client pentru Facebook scris pentru Windows 10.

Over all, aș face aceeași alegere dacă aș mai avea ocazia? Da, cu siguranță! Windows Mobile e ok pentru majoritatea utilizatorilor, dacă se rezolvă și app gapul va fi și mai bine. :) 

Edited by deiuma

iOS 9 nu poate face un lucru banal pe care chiar și un Nokia din 2000 îl făcea. Rapoarte de livrare SMS. Nici măcar data când am primit un sms nu-mi apare.

Mai mult, atitudinea de pe forumul Apple este retardată. M-aș simți ofensat dacă aș fi dat 4000 de lei pe un iDevice și aș primi răspunsuri de genul acesta. Defapt, mă simt puțin ofensat și cu cel de 300 de lei...

Jalnic https://discussions.apple.com/thread/5985187?start=0

On 12.12.2017 at 22:25, pascaleandrei said:

961604557a4702b3866fcd32d621439e.jpg

On 13.12.2017 at 21:29, soare said:

.a9ffc67fd4111bf7f63fe7a7c179045b.jpg

Nu exista nicio diferenta intre aceste doua posturi inafara de wallpaper ... si unii useri tineati sus si tare ca sa nu se mai posteze screenshot-uri la homescreen de pe iOS. Na ... acum e aceeasi situatie. :D

Edited by Maverick

Păi e atât de frumos acest Infinity Display, încât merită să te bucuri de cat mai multa imagine. Mereu mi-a plăcut simplitatea, dar nu cea dusă la extrem (Apple).

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

E la fel si la voi ... monotonie ... trist. Uita-te la postarea ta si a lui domnu’ soare. Fix in pix acelasi homescreen numai ca wallpaperele difera.

Sent from my iPhone using Tapatalk

L-am citit ... chill. Daca nu poti vedea ca screenshot-ul tau si a lui soare nu sunt asemanatoare, pare rau baiete sa ti-o zic dar du-te la un oftalmolog.

Stai linistit, după ce mă plictisesc de cum arată homescreenul, îmi schimb iconitele, tema, butoanele din bara de jos sau poate imi pun un custom rom. Dar la voi, săracii fani Apple, telefonul arată că acum 4 ani. Sorry for that.

Arata la fel ... dar macar stii ca iti va merge bine si peste 2 ani. A se vedea S4 rualnd lolipop, S5 ruland Marshmallow, S6 ruland Nougat.

Degeaba il faci sa arate ca un paun pus la ingrasat daca nu e si functional.

Dacă pui un custom rom pe S2, apărut acum 6 ani, merge șnur. Pe iphone ce faci? Înlocuiești bateria?

Dacă vrei păreri, întreabă lumea de pe forumul ăsta cum se misca telefoanele cu Android de acum cativa ani după un teste sau dupa instalarea unui custom rom, dar nu tot pe forumul ăsta.

Innoxius, mută te rog discutia în Android vs IOS. Multumesc!

Iti place sa dai ordine din ce vad. Eu pun punct aici. Degeaba vorbim. Ca sa stii, toate telefoanele sunt incetinite in urma update-urilor. Poate un utilizator de rand nu stie cu ce se mananca rom-urile, ce faci atunci? Na, sanki, tu esti “developăr” ... restul lumii nu mai conteaza. Zi-mi tu android cu 5 ani de suport oficial ... iti dau raspuns de pe acum ... niciun robotel nu dispune de asemenea suport. Acum poti sa te enervezi cat vrei, sa faci spume, etc. Tu numai de faptul cu bateria te poti lua, atat ... oricum si s8-ul tau va ajunge odata si odata in aceeasi stare, ca doar durata de viata a bateriilor litium ion nu o fi infinita ...

Eu nici nu am pus custom rom pe telefoane, nu m-a deranjat cum se misca nici macar un Allview după 2 ani. Oricum daca vrei sa înveți, exista nu stiu cate tutoriale. Pe iphone ce faci? Stai si astepti sa se încarce. 🤣🤣 Doar la iphone-uri incetineste telefonul după un nou update. La Android e invers, e mai rapid. 😉 După cum cred că au observat majoritatea de pe forum, nu eu sunt cel care a început discutia, nici cel care se enervează. 

Si eu închei discutia tot aici. La multi ani!

Nu m-am enervat deloc.
Dar mna ... poate nu esti destul de matur. Unii alearga dupa telefoane, altii dupa alte lucruri. Iti dau un sfat: Concentreaza-te pe viata. Gaseste-ti o prietena ( cam greu pentru tine ca tu deja te-ai casatorit cu android-ul ), cauta sa iti faci un viitor, etc. Nu te mai agita la subiecte de genul acesta. Eu iti doresc un an nou fericit si sa iti deschizi ochii calumea. La fel si mintea. Te-am pupat!

Incredibil. Nu eu am inceput. Înțelegi? Sau vrei un desen? Nu trebuie să dau explicatii nimănui despre viitorul meu, dar deja stiu vreo 10 limbaje de programare si am publicat vreo 4 aplicatii.
Tu ai spus că o să lucrezi la aplicația Mobilissimo pentru ios si dupa doua saptamani ai renuntat.
M-ai batut zile întregi la cap sa te ajut la programare. Mă rog, ce faci tu nu prea se poate numi programare.
Esti jalnic, amice. Macar nu mai te băga in seamă.
Începi să imi aduci aminte de personajul acela de pe site, Bogdan Marian, mai ales prin reply-ul de mai jos.

Edited by Innoxius

Ti-am dat cumva acordul sa postezi conversatia noastra? Esti prea nesimtit ca sa stii sa ceri voie. Oricum, ramane la decizia Staff-ului treaba asta, dar iti pot spune ca nu e ok ce ai facut acum.

Eu ma retrag.

Vă certați ca niște țațe. 😂😂

Nu e nimic interesant la TV până începe Dan Negru pe hantenă? 😂😂

Windows Phone, Symbian și WebOS rullz. 😂😂😂😂