Clicky

Jump to content
Innoxius

Android vs iOS vs WP

Recommended Posts

Incercam sa aratam ca suntem maturi ?

Pe langa Regulamentul din semnatura mea, tineti cont si de:

1. Puteti posta orice, despre orice. Adica nu e obligatoriu sa si detineti.
  2. Ideea acestui topic e de a compara sistemele de operare, nu telefoane / tablete. Chiar daca folosim totul ca un intreg, nu ne intereseaza aici ca "La Android ecranul e mai bun, ca e SuperAMOLED", ca nu e. Android-ul nu are ecran, senzor cardiac sau metal/plastic. In schimb Android-ul poate consuma mai mult decat WP si asta e de discutat. Din cunostintele mele, exista doar doua telefoane (serioase) care au fost scoase pe piata cu hardware identic si doua SO diferite: S3 / Ativ si M8 / M8. Eu zic ca sunt singurele cazuri in care putem compara intregul ansamblu, asa cum il folosim, software + hardware
  3. Ne limitam doar la aceste 3 SO (apropos, in titlu sunt in ordine alfabetica, sa nu credeti ca din politete am pus WP la coada :D ), chiar daca MeeGo e cel mai tare si Symbian cel mai bun.
  4. Va rog din suflet sa aduceti si argumente. 
  5. Va rog din suflet si inima sa atacati idei (argumentat, cum ziceam), nu persoane.
  6. Orice moderator sau administrator poate sa-l inchida cand considera ca e de inchis, nu stati dupa mine

Diferenta e ca cel cu windows inca se misca bine dupa atatia ani , au dat si Samsung update(parca 4.3 e ultimul pentru s3) si au adus lag-ul si blocarile frecvente ;).

Guest Deio

Sper sa nu starnesti vreun jihad :)) Cica sunt islamisti si prin RO :P Chiar si unii utilizatori sunt indoctrinati tehnic, nu doar religios :))

Dintre cele trei sisteme operare, Android e cel mai permisiv, nu este cel mai matur, este in oarecare masura gratis pentru dezvoltare (pana la contractul cu serviciile Play), cel mai flexibil si prezent pe cele mai multe sisteme de calcul din lume.

Sistemele de operare IOS si WP sunt gandite in masura simplitatii, sisteme inchise, cel putin IOS e un sistem operare minimalist, gandit sa fie prezent pe 2-3 platforme si cu o interfata cat mai simpla.

Android este si sistemul operare favorabil pentru hackeri si pirati, fiind atat de prezent si pentru ca nu necesita o suma de investitie, "dezvoltatorii" sau hackerii pot usor sa pirateze aplicatii.

Sau sa faca in asa fel incat sa nu platesti "inApps", cu programul "lipiciul norocos" si alte programele.

Din punct de vedere al interactivitatii, Android este interfata cea mai interactiva posibil cu widgeturile lui si posibilitatea de a aranja icoanele si efectua tot felul de notificari mai mult sau mai putin utile.

Din punct de vedere al telefoanelor, cele cu Android sunt si cele mai dotate cu senzori, penite si tot felul de optiuni. Asta pentru ca Samsung a decis asa, nu toti o fac. Samsung reprezinta mai bine de o treime din toata piata Android.

IOS este diferit. Un sistem inchis, dar stabil, posibilitatea interactivitatii redusa il face mai putin expus hackerilor si datorita faptului ca este bazat direct pe UNIX si lucrandu-se la el intens pentru a-l securiza, este mai greu de descifrat.

Totusi, nu este imbatabil si exista cydia si  "repozitoare pacatoase" :P

Insa faptul ca nu il poti personaliza dupa gust, ii face pe unii sa renunte. Fiind asa inchis, este greu sa de obisnuiesti cu simplitate dupa ce ai lucrat ani de zile cu Windows, in care puteai face orice.

IOS nu iti permite schimbarea unui ringtone fara iTunes sau aplicatie dedicata, nu poti face ca la Android, nu ai acces la structura directoarelor interne.

Nu poti schimba o tonalitate preferata la WhatsApp nu poti conecta dispozitive, pentru ca nu ai porturi, decat cele agreeate de Apple si cu functionalitate redusa.

Un mouse BT nu merge daca nu e pe lista lor. Sau o tastatura. Nu este facut sa fie asa interactiv si nu il poti transforma dupa plac.

Pe Android am conectat HDD extern USB, pe telefon si poti face backup, fara cloud si sa te increzi in site-urile lor, faci tu (daca te pricepi) salvarile.

Pe IOS si WP esti la mila "norilor"

La fel si la Windows, cu mentiunea ca pe WP ai o oarecare "mica libertate". Dar ma uit si vad ca pe WP nu exista acelasi entuziasm ca pe Android. Probabil si din cauza costurilor de dezvoltare, ca programator, e mai complicat decat la Android. Si lipsa unor aplicatii majore si mai ales jocuri, care dicteaza forta unei platforme, WP ramane cumva in urma...

Ar fi de scris o droaie dar ma dor degetele si nu m-am trezit :P

S3 e Quad-Core iar Ativ e Dual-Core.

Da, e singura diferenta. Si e exact ce trebuie pentru argumentul "Android e mai gurmand decat WP". Daca Samsung, in curtea lor, au ajuns la concluzia ca nu e nevoie de qud-core pe, in rest, acelasi HW, inseamna ca asa e.

Cam ăsta-i lagul Android-ului 5.0 pe o tabletă cu 2 gb de ram, quad-core la 2.3 și o rezoluție de 2460x1600 de pixeli. Cu multe aplicații deschise în background și multe instalate.

Eu zic că e ok pentru o tabletă de 999 de lei prețul actual.

*trebuia postat de aseară în topicul cu pricina dar n-am avut net

**Pentru Scootch în special :D

https://youtu.be/8nPfh7cjA1I

Edited by Liviu Rosca

Personal nu am nimic cu @Scootch98, dar mă deranjează când face aluzii la mine.....

Sent from my LG G3

Åži apropo de iOS și device-urile Apple. A nu se înțelege că am ceva cu ele și cu persoanele care le folosesc doar că am câteva de spus.

1. Prețul. Apple investește în research la iOS pentru optimizarea lui pe hardware slab. Pentru că e mai ieftin să plătești ingineri iar un chip de ram de 512 mb e mai ieftin decât unul de 2 gb, idem procesoare. Având costuri mai mici de producție și cercetare am pretenția ca produsele tale să fie mai ieftine față de cele similare cu Android. Nici ca Samsung să îndeși ramii și să arunci un Android neoptimizat dar nici să-mi vinzi mie iPad mini la 999 de lei la același preț cu tab pro 8.4 unde tab pro 8.4 deja concurează cu Mini retina și e mai "retina" decât el. (părere personală).

2. Restricțiile specifice iOS-ului. Când iOS-ul o să citească HDD-uri de 1 TB de 2,5 inch fără alimentare separată, când o să permită conectarea imprimantei pe usb, a unui hub usb cu cititor de microsd-uri, tastatură și mouse pe cablu simultan nealimentate o să-l iau în considerare. Nu mai zic de faptul că nu poți seta tonuri de apel sau că nu poți trimite poze prin bluetooth (era să pic un examen din cauza asta :)) ). Nu mai zic că n-ai nici măcar slot micro-sd. Când am pus clipul de mai sus pe youtube, era pe cardul camerei. Aveam 3 opțiuni. Cititor de card-uri pe OTG, camera direct pe otg prin mass-storage (se și încărca) sau scoteam microsd-ul din cameră și-l băgam în tabletă. Pe iOS ce opțiuni aveam? Întreb de curiozitate. :)

Apreciez totusi la iOS contul de iCloud și posibilitatea de a-l bloca/urmări mai avansată față de Manager dispozitiv de pe Android. Da, știu că există Cerberus pe Android dar cât timp pot intra în recovery e semi-inutil. Îmi mai plac și din privința aspectului (iarăși părere personală) și a materialelor folosite dar asta justifică prețul doar până la un moment dat.

Probabil primul punct n-ar fi existat dacă aveam salariile americanilor dar cum majoritatea trăim în România bugetul e primul care dictează, asta bine-înțeles dacă nu ești legat de ecosistemul lor sau pescuiești cu mere.

Dacă aveți ceva cu mine ne găsim la topicul cu C.S. 1.6 să ne luptăm ca niște bărbați adevărați. :)))

Guest Deio

1. Gresesti. Apple are hardware de top, ce cu usurinta depaseste cam orice exista la ora actuala. Eficienta procesoarelor mobile este legendara.

Costurile de productie sunt mari. Cam similare cu cele ale unui S5/S6. Se invarte pe la 280$ BOM si ajunge la 600$ vanzare la client, profit net le ramane cam 100$, dupa ce platesc pe Foxconn, Samsung, Toshiba si SimploTech (baterii).

2. Restrictia nu este ca sa nu citeasca o capacitate anume sau un anume dispozitiv USB sa nu poata fi conectat.

Nu ca nu ar putea. Nu se vrea. "Securitate" si gard inchis, ca sa nu piratezi si pentru ca sa cumperi mereu accesoriile lor si produsele lor.

Apple nu vinde un produs, sau 2-3. Ci vinde un concept, un tot intreg. De la routere, la telefoane, Apple TV, laptop, AIO, MacPro  si Time Machine, o groaza de alte dispozitive.

Daca vrei, iti poti face casa Apple, stiu pe cineva care are asa ceva in Romania, absolut totul Apple si nu se dezice. Nu numai la ei e asa :)

@Deio, oricât de eficienți ar fi ei 512 mb tot 512 mb sunt. N-am desfăcut nici ui iPad recunosc dar bănuiesc că Samsung le face chip-urile de memorie iar între standardele RAM-ilor (ddr2, ddr3, etc) e mai mult marketing că diferențele sunt mici și nici nu cred că se atinge bandwich-ul maxim al unui ram pe un dispozitiv mobil. Au introdus primii procesoarele pe 64 de biți, am uitat să zic în comentariul de mai sus.

Punctul 2 era mai mult despre nevoile personale, nu prea mă interesează cum se securizează Apple, eu am nevoie să-mi fac treaba cu produsul cumpărat.

De ecosistem am zis și eu, e greu să iei android dacă ai 2-3-4 device-uri Apple, valabil si invers. Dar dacă nu te leagă nimic de nimeni văd mai multe avantaje pentru Android. :)

Guest Deio

Procesoarele sunt doar fabricate de Samsung (design Apple 100%). Memoriile sunt Nanya/Toshiba/Hynix.

Tocmai ca DDR3 fata de DDR2 indiferent ca e pe mobil sau desktop, conteaza. Si cel mai mult conteaza sa fie in Dual-Channel. Ce sa zic de Quad-Channel.

Nu vezi diferenta direct ochiometric, dar o simti in jocurile 3D, GPU-ul este mult mai relaxat cu latime de banda mai multa, nu mai sta sa astepte dupa alte periferice pe magistrala.

512MB e putin, da, pentru noi care suntem obisnuiti cu GB irositi in van. Asta pentru ca Apple IOS ruleaza multe jocuri doar cu 512MB. Pe cand Android sacadeaza si cu 3GB, datorita memory leak-ului si ineficientei utilizarii  corecte unui Frame-Buffer (adica memorie de lucru pentru cadre).

iPad Air are 1GB RAM si ruleaza mai bine multe jocuri decat Android. Cel mai important este ca "le ruleaza", nu "your device is incompatible".

Air 2 e si mai si. 2GB RAM si procesor cu GPU sprinten, jocurile arata incredibil.

Incearca un Air 2 de curiozitate pe undeva unde apuci si ai sa vezi diferente de texturi, FPS si cel mai important: jocuri ce nu exista pe Android sau WP, sunt exclusiv pe IOS. Cam cum e cu Xbox la ora actuala si Halo sau alte titluri.

Râdeți voi de ios dar, eu sunt tentat de ios ;)

Și dacă nu mă mulțumește G4 voi trece la Apple ;)

Sent from my LG G3

Mereu am apreciat răspunsurile tale tehnice Deio dar partea cu jocurile nu este un criteriu definitiv pentru mine iar exclusivitățile nici atât. M-am jucat mai intens doar Real Racing 3 și Death Trigger 2 în rest 2048 și jocuri care ar putea rula lejer și pe cel mai amărât telefon posibil.

Punctul 2 mă interesează, din câte am înțeles nici file manager normal n-ai pe iOS. Adică mie mâine dacă mi se strică PC-ul îmi pot continua lejer treaba pe tabletă, pot scoate un referat pe stick, îl pot imprima, etc. Nu-mi plac restricțiile iOS-ului pentru că mă încurcă.

În rest sunt bune, tabletele au baterie în general mai mare decât cele cu Android iar dacă au bateria la fel țin mai mult datorită optimizării. Sunt subțiri, metalice, etc dar nu cred ca m-aș putea adapta. M-aș adapta în schimb cu un iMac 5k dar deviem de la subiect. :))

Edited by Liviu Rosca

Chiar daca WP se misca acceptabil (adica exclusiv jocuri grele si unele aplicatii) in 512, in ultima vreme chiar si telefoanele low-end scoase de Microsoft au 1 GB. Posibil sa fie datorita W10, or fi vazut ei ca e mai bine pentru o experienta completa. Oricum, trendul dat chiar de MS este minim 1 GB.

Cum adică "posibil sa fie datoria w10"?

Adică telefoanele cu 512mb ram nu primesc w10?

Ba da. Dar circula ideea ca ceva mai light. Dupa care a venit MS si a zis ca va fi full si pe 512. Însă tendința e clara: si cel mai ieftin Lumia, 435-ul, are 1 GB