Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Salut! A sosit momentul sa renunt la Windows (Phone?) si sa folosesc AnDroid. Daca nu ai chef sa citesti ce am scris, uita-te la ultimele 3 randuri.

De cateva saptamani incerc sa gasesc ce mi se potriveste cel mai bine, dar cum vreau un pic din toate nu am reusit. Ca (X-)User de Windows Phone vreau de la un telefon: design, fluiditate si de ceea ce nu am prea avut parte - APPS. Vreau sa folosesc telefonul >2 ani, si din aceasta cauza ma gandeam sa-l cumpar de la un magazin sigur ca sa beneficiez de garantie in cazul <sper sa nu se intample oricum> in care se strica. 

La ce m-am gandit eu:

1. M8 - camera slaba;

2. G3 - lag & display slab;

3. S5 - support Samsung <0 (?) & uratel;

+ orice ce e peste 5".

Ce fac eu pe telefon:

- Vine/ Reddit/ Forums/ YouTube;

- Gaming: Chestii dinastea ce ajung in top (Flappy Bird, Crossy Road), deci nu jocuri intense (GTA...);

- Muzica: Spotify (sper ca merge pe Android ca pe iOS, nu) via 3G;

- Poze: Macro/ Long-Exposure/ OIS (sincer nu stiu cat de mare e diferenta, dar daca asta ma ajuta sa fac poze mai clare DAAA)- nu sunt fotograf, dar nu vreau ca si calitatea pozei sa fie = cu a unui cartof;

Pe Scurt: Ce propuneti? Mi-as lua Sony Z3 (dar e mult prea scump). Vreau un telefon bun in toate. E bun monentul de a-mi lua unul sau sa mai astept...? 

Momentan am HTC 8X si un buget de ~2.000 RON (dar prefer sa nu ii dau pe toti  :().

Thanks!

Edited by MMarius

Stii, daca nu citeam problemele pe care unii le au cu G3 sigur l-as fi cumparat. Dar asa, mi s-a umplut capul cu prostii (ca se crapa unde e headphone jack-ul, ca au probleme cu muzica) si nu sunt sigur.

Feri, daca pe al tau G3 ai face urmatoarele: 2 ore muzica via 3G, 1 ora browsing, 1 ora de "socializare" si sa zicem tot 1 ora de gaming, cam cat te-ar tine bateria? - cu aproximare bineinteles.

ionutzvip, Note 4 e foarte frumos (mai ales pe alb woah), dar mult peste bugetul meu si e prea mare. Are un coleg Note 3: e mare si imi place ca am "loc", dar eu vrea un telefon nu ceva in-between.

Am scris display slab pentru ca e slab in lumina soarelui. 

Browsing și socializare fac și pe date mobile, dar muzică mai puțin (am zonga plan full). Jocuri nu prea joc, aproape deloc.

Sent from my Toshiba tablet

M-am jucat cu un G3 la un operator si ecranul nu pare prea luminos, ba chiar negricios. Htc m8 e ok, nu cred ca faci prea multe poze cu telefonul, sa fim seriosi ca oricine face dar la un moment dat se opreste. In concluzie mai bine mergi pe un Note4 sau Z2 sau Note3, note4 cam iese din buget dar merita sa mai strangi zic eu ..

Edited by Mihai Adrian

A mai zis de 3 ori ca nu are buget de Note 4...

Oricum,un G3 ti-ar îndeplini dorințele, singura lui "problema" e ecranul, "problema" pe care ți-o va explica Scotch odată ce vede topicul.

Gândește că primele reviewuri au spus ca G3 are baterie slabă, ecran nu prea bun, etc și după cate am observat eu, mulți îl folosesc drept telefon principal (unboxteraphy, Jarred Bush și alții). De ce? Pentru ca are lag și ecran slab? Nu prea cred...

Eu personal as lua M8,doar pentru ca nu prea fac poze, dar camera lui G3 e foarte bună și de aceea îl recomand.

Depinde de cum îl folosești... Bateria lui M8 e mai densă și ar trebui sa țină vreo 2 ani fără sa o schimbi, dar mai mult de atât.. Nu știu ce sa zic. Depinde și de cum ai grijă de ea, adică dacă o încarci de la 20-25% până la 90-95% ar trebui sa ii prelungească viața.

Ah.. Am niste rude in Germania/ Spania. Sunt sigur ca imi vor cumpara ei telefonul daca il gasesc pe un site de incredere (ceva gen emag/ quickmobile). Se descurca cineva cu asa ceva? 

M-ar interesa preturi la: M8, G3, Z3 si poate S5.

Daca gasiti un Z3 pe la 20 de milioane let me know!  :)

Edited by MMarius

În Germania recomand Mediamarkt.de

Eu de acolo am cumpărat telefonul. Menționez că încă locuiesc în Germania.

Sent from my LG G3

M-am mai decis si acum as vrea sa stie ce e mai "intelept":

Sa cumpar un M8/ G3 de la noi din tara pe la 2.000 RON sau un Z3 cu 2.200 din Germania (via o ruda)?

Nu credeti ca Z3 e mult mai future-proof decat celelalte 2? Eu nu ma descurs la Android, dar am auzit ca are nevoie de cat mai mult RAM posibil.

Imi plac toate 3 si sincer nici unul nu e perfect... 

Edited by MMarius

Z3 nu e mai future proof doar pentru ca are 1GB RAM mai mult. Eu din 2gb am liberi 700 MB ceea ce e suficient și aveam și vreo 5 aplicații deschise în fundal. Z3 e un telefon foarte bun, dar un alt user a luat M8 doar pentru ca el a zis ca a citit despre Z3 cum ca i-ar crapa sticla din spate.... Eu nu știu ce sa zic despre asta... Èši-am zis că eu as lua M8, dar asta e părerea mea..

Edited by Andrei P.

Pai G3 are 3 GB RAM. La update-uri LG au fost mai rapizi ca Sony. In rest nu stiu nimic despre Z3, sa pot face o comparatie.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Nu, pentru simplul motiv ca au dat de inteles ca vor sa vanda (si) divizia de mobile. Si daca ne uitam ce a ajuns Vaio, adica Vai(o) de mama lor...

Nu credeti ca Z3 e mult mai future-proof decat celelalte 2?

Adica daca ai de ales intre unii pe care nu-i mai intereseaza domeniul si unii care sunt pe val si dau tot ce au ei mai bun pentru domeniul asta, eu zic sa alegi G3

Asta cu sticla care se crapă pe spate la Z3 este adevărat, la un coleg de serviciu s-a crăpat sticla pe spate după o lună. L-a schimbat bineînțeles....pe banii lui....nu a fost acceptat la garanție cu toate că nu sunt urme de lovire....

Sent from my LG G3

Ok merci pentru raspunsuri. Credeam ca Z3 chiar e king printre Androide. 

Am sa ma mai gandesc putin si mai merg sa le butonez o data in magazine. E stresant ca nu au ultima versiune si ca sunt full de bloatware.

Daca mergi pe G3, ia-ti varianta cu 3 GB RAM. E mai future proof si probabil ruleaza mai fluent mai multe aplicatii in paralel. N-am mai zis ca n-are lag, sa nu-l agit pe Scootch 😂

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Și ăla de 2GB RAM merge ok și cu "lag"....

Am uitat să precizez.....ecranul este sub orice critică....

Sursa

Userii de pe forum care nu dețin acest terminal ;)

Eu unul nu mai recomand nici un telefon, tocmai să nu fiu acuzat de subiectivism.

Las experții.... :)

Sent from my LG G3