Clicky

Jump to content
AeRoDiNaMiC

Indecis despre noul smartphone pe care sa il achizitionez

Recommended Posts

Subiectiv, recomand G3. Deocamdata cei care suntem membrii acestui forum și deținem G3, încă nu ne plângem de el.

Chiar daca sunt subiectiv....G3 chiar își merită banii.

Și ca și dimensiuni se încadrează în cerințele tale chiar dacă telefonul are ecran de 5.5"

Sent from my LG G3

Salut. , recomand G3. De când îl am nu am avut probleme cu el, probleme de service ma refer. Acum ca are lollipop se misca impecabil, 0 lag, înainte trebuie sa recunosc ca mai avea mici scăpări si agata uneori. Cu toate ca e un telefon 5.5 este foarte compact, lumea nici nu-l considera phablet la cat de mic e fata de restul telefoanelor de 5.5. Camera este foarte buna, simpla, comoda. Iar pretul este unul extrem de bun pentru un asemenea telefon.

Sent from my LG-D855

Stiu putine lucruri despre LG G3, dar multe pareri aud despre lag si unele blocari. 

Acum dupa ce am mai studiat piata mai bine mi-am restrans optiunile: 

Ar fI :   Sony Xperia Z3, LG G3, Samsung Galaxy S5, HTC M8(sunt derutat mult in legatura cu camera lui M8)

Edited by AeRoDiNaMiC

M-am gandit mult si eu la lenovo x2 si z2. Dar ofera performante slabe fata de un sony xperia z3 care arata la fel de elegant dar este mai mai dotat.

Despre Sony Xperia Z3 ce stiti? A disparut problema cu crapatul sticlei?

Eu zic sa le testezi si dupa aia sa vorbesti de performante. Hartia suporta mult iar marketing-ul e infloritor (samsung, lg, htc , etc). E un coleg pe forum care are un lenovo si e destul de multumit de el.

Personal detin o tableta de la lenovo (yoga 2) si pot spune ca e foarte ok dpvd al performantelor si a bateriei (fiica-mea e testerul autorizat aici).

Eu am un Note 3 care e destul de ok la performante si baterie dar are un soft de bebelusi (touchwiz-ul) si constructie de pet. In cazul meu urmatorul telefon va fi din seria Lenovo (daca Note 5 nu va rupe gura targului).

Daca nu iti place il poti returna ... daca il cumperi nou ... te agiti prea mult ... telefoanele pe care le-ai enumerat sunt toate telefoane bune, dar depinde ce preferi tu ... si ce caracteristici conteaza mai mult pentru tine

Trimis de pe Note 3 N9005

Eu pe G3 nu am lag și nici probleme de blocare nu am avut. În prețul ăsta este best buy ;)

Sent from my LG G3

Feri, tu folosesti stock LG sau ai custom ROM/ root/ eu stiu ce alte modificari? Baiatul a specificat ca NU ii va face root. Eu nu am avut ocazia sa butonez un G3 fara bullshit-ul de la operatori ca sa compar experienta, dar cu, are lag (si atunci cand compui un mesaj, sau pur si simplu swipe)

Edited by MMarius

Bun, se pare ca pe G3 parerile sunt impartite.

Totusi eu am mai studiat piata si am descoperit ca Sony Xperzia Z3 si celelalte Z-uri au probleme cu crapatul ecranului si am capatat o atitudine total impotriva acestor modele care se pare ca se si incalzesc destul de tare. Sunt multe persoana care au patit sa li se crape ecranul la Z3 desi era in husa si multe altele, deci fara socuri, unii spun ca de la diferentele de temperatura.

Asadar mi-au intrat in atentie urmatoarele telefoane: HTC One M8, Samsung Galaxy S5, HTC Desire Eye si Motorola Moto X  XT1092

Mentionez ca am facut multe comparari si am vizualizat multe teste, iar unele modele cunoscute au iesit din schema datorita unor probleme intampinate de utilizatorii lor de genul: LAG, SCREEN CRASH, DEVICE AUTORESTART, OVERHEATING, CALITATE SLABA. 

Edited by AeRoDiNaMiC

Bun, se pare ca pe G3 parerile sunt impartite.

Totusi eu am mai studiat piata si am descoperit ca Sony Xperzia Z3 si celelalte Z-uri au probleme cu crapatul ecranului si am capatat o atitudine total impotriva acestor modele care se pare ca se si incalzesc destul de tare. Sunt multe persoana care au patit sa li se crape ecranul la Z3 desi era in husa si multe altele, deci fara socuri, unii spun ca de la diferentele de temperatura.

Asadar mi-au intrat in atentie urmatoarele telefoane: HTC One M8, Samsung Galaxy S5, HTC Desire Eye si Motorola Moto X XT1092

Mentionez ca am facut multe comparari si am vizualizat multe teste, iar unele modele cunoscute au iesit din schema datorita unor probleme intampinate de utilizatorii lor de genul: LAG, SCREEN CRASH, DEVICE AUTORESTART, OVERHEATING, CALITATE SLABA.

Îți sugerez să nu-ți mai pui baza în niște recenzii făcute acum câteva luni, telefoanele tale fiind mai vechi de sase luni. Între timp producătorii au lansat diferite update-uri care rezolva multe probleme sau produc altele. Mai bine te duci în magazine și te pui pe testat, și lasă recenziile de pe YouTube doar ca să-ți faci o idee despre funcții și design. Aici vei întâlni mai mult păreri subiective, fiecare lăudând ce are pe acasă.

Inteleg ce vrei sa spui, dar nu pot sa merg in magazin sa incerc toate modele astea, mai alea ca la unele le apar problemele dupa cateva luni sau dupa utilizare, mai ales daca vreau sa ma tina bateria, nu pot testa asta. Singurul lucru care il pot testa este LAG-ul 

Și N4 avea probleme cu spatele din sticlă care crapa de la diferența de temperatură.Urmatorului lot i-au pus niște boabe de plastic sa zic asa cat sa nu facă contact direct spatele telefonului cu suprafața pe care e așezat. Atât timp cât sticla nu face contact direct cu o suprafață foarte rece, când este încălzită (caz în care folosești o husă) nu cred ca se va crăpa sticla.

Am incercat sa nu iti trimit poze editate sau realizate de super fotografi ca sa crezi (sau?) ca si tu poti replica asemenea. Daca nu ai de gand sa iti printezi pozele facute cu M8 si sa iti faci un tapet, nu cred ca e o asa mare problema camera pentru un average consumer (sau esti fotograf ?); (nici eu nu stiu ce sa cred despre Camera):

CAMERA:

ONE M8 - Click

LG G3    - Click (aici ai o comparatie intre G3 si M8).

SG S5    - Click

Moto X   - Click

Tu vrei performanta si baterie si camera. De ce nu incerci un Z3 Compact? Nu am testat telefonul niciodata (nu am avut interes), dar mereu cand citesc ceva pe internet (YouTube/ Reddit) aud doar de bine despre Z3 Compact.

Edit: Unde sunteti users Mobilissimo cu M8? :(

Edit 2: lmWnq1l.jpg

Edited by MMarius

Deci m-am decis Z3 iese din ecuatie, crapa stica foarte repede si din socuri foarte usoare, eu am grija de telefoane dar greseli se intampla. Sticla accea este sub orice critica sub orice Corning Gorila. 

In continuare imi trag cu ochiul S5, M8, si HTC Desire Eye

Dar nu stiu cum sa inclin balanta.... M8- camera slaba

S5- design cam uratel, si se spune ca ar avea probleme de soft

Desire Eye- ar fi bun, chiar foarte bun, dar nu stiu prea multe despre el

Edited by AeRoDiNaMiC