Clicky

Jump to content
Stefan P.

Achizitie smartphone ~1000-1250RON

Recommended Posts

Salutari forumisti! Stiu ca nu am mai dat de mult pe acest forum, mare parte din cauza facultatii, dar am ajuns iarasi intr-o dilema. One X-ul meu m-a lasat de tot si sunt in cautarea unui nou telefon. De data asta nu mai am acelasi buget si mi-am spus ca nu mai vreau sa platesc brand-ul unui smartphone. Telefonul planuiesc sa-l achizitionez in maxim o luna. Timp in care as mai putea face rost de, sa zic, inca 100-150RON. Pana cum am ajuns la urmatoarele telefoane:

Archos 50 Diamond (nu stiu ce poate Snapdragon-ul 615)

Oneplus One

- Meizu MX4

- Xiaomi Mi3 (Mi4 depaseste putin bugetul)

- Allview X1 Xtreme Mini

Daca mai sunt si alte telefoane, care credeti ca sunt ok si se potrivesc cu cele mentionate mai sus, puteti sa mi le sugerati. Cam ce caut eu la telefon este sa stie sa faca poze bune, inclusiv cele frontale, sa aiba minim 2GB RAM, un procesor care sa se mentina, ca performanta, macar 2 ani (MediaTek vs Snapdragon), baterie care sa ma tina macar o zi la utilizare mai intensiva si care sa nu ma lase la greu nici cand vine vorba de spatiu de stocare. 

One Plus e cel mai ok din ce ai spus dar te încadrezi doar la versiunea de 16 gb. Ai spus ceva de spațiul de stocare. Deci 64 de gb sau 16 + card.

Mai bine MI3 de 64 de GB decât One de 16. Părerea mea.

Ah! Am uitat si de amanuntul asta. Si daca ar fi sa mi-l iau, varianta de 16GB nu ma incanta. Asta ar insemna sa mai fac rost de niste bani pentru varianta de 64GB. Si mai vine o intrebare.. service-ul? Cu One X-ul am avut o gramada de probleme in ceea ce priveste garantia. Nu mai vreau sa patesc acelasi lucru. Si din cate am citit pe internet, daca ecranul are pete galbene, nu ti-l inlocuiesc in garantie.

La unele întrebări cred că Erwin (administratorul forumului) te-ar putea ajuta. El are One Plus și din câte îmi aduc aminte, s-a confruntat și el cu problema petelor galbene. Vezi topicul dedicat.

Asta e un risc pe care trebuie sa ti-l asumi. Din telefoanele alese de tine, niciunul nu vine cu garantia oficiala a producatorului, in afara de OnePlus in strainatate si AllView (despre care stim cum onoreaza garantiile). Orice ai alege, e o loterie in ceea ce priveste garantia. La OnePlus e nasol ca trebuie sa il trimiti inapoi in tara de unde ti s-a livrat, in cazul in care ai probleme. Pentru Archos, Meizu si Xiaomi, probabil garantia e oferita la service-uri de cartier.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

In afara de Meizu si Allview, celelalte telefoane le-as lua din strainatate. Archos, chiar de pe site-ul propriu, OnePlus One la fel, iar Xiaomi, cel mai probabil de pe Aliexpress.

Nu zic ca nu gasesti, dar e mult mai greu si depinde si de la cine il iei... Un G2 are pret bun, dar ma gandesc ca e deja vechi, din punctul de vedere al hardware-ului, fiind lansat in 2013. Chiar daca inca se tine momentan bine pe piata, dar n-o sa mai dureze mult si o sa fie tras pe linie moarta...

Cu One X-ul am avut o gramada de probleme in ceea ce priveste garantia. Nu mai vreau sa patesc acelasi lucru. 

Interesant. Interesant ca ai avut probleme multe cu un HTC, dar vrei telefon cu garantia peste mari si tari. Allview tot la categoria asta intra.

Poate sa fie garantia peste mari si tari, dar macar stiu ca mi-l repara cum trebuie sau mi-l inlocuiesc. Nu cum am patit cu HTC-ul, unde am trimis telefonul la reparat prin garantie, in tara, si 3 luni nu l-am mai vazut.

Deci sa tai Allview-ul de pe lista si sa pun G2-ul? Nexus 5-ul are doar avantajul ca primeste actualizarile de la Google. In rest nu prea straluceste.