Clicky

Jump to content
Mihai Adrian

Prima Consola : XBox One sau Ps4 ?

Recommended Posts

Salut, am renuntat la a cumpara un PC de gaming din motive financiare ( costa multa prea mult unul cel putin ok ) si as vrea sa iau o consola. Ce imi recomandati, un XBox One sau un PS4 ? Precizez ca vreau sa joc in general shotere si jocuri de actiune. PS: Tin sa va rog sa argumentati cat de bine puteti sunt foarte nedumerit, ma intereseaza si ce e diferit si tot in general.. 

Guest Deio

Inseamna ca nu ai calculat destul. Stii cat de scumpe sunt jocurile Xbox? Cu 30-40% mai mult ca pe PC. Calitate mai slaba la grafica, arata ca desene animate pe langa PC. Consolele sunt jucarii.

Pe termen lung iesi mult mai scump decat daca investesti acum ceva mai mult intr-un PC mai bun. Si nu uita ca la console, generatiile viitoare nu sunt compatibile cu cele vechi.

Spatiu limitat de stocare, limitat doar la jucat.

Pe PC mai poti juca jocuri vechi, multe le gasesti la preturi de nimic pe Steam sau alte store-uri.

Jocuri nu o sa cumpar multe pe motivul ca in general stau multiplayer mai mult, eventual o sa am doar cateva. Cat despre grafica.. nu prea am cum sa o simt din moment ce nu detin un pc atat de capabil :D. Iar cat despre pret, imi e greu sa dau peste 1000 euro pe unul care sa-l tin cativa ani. Consola macar stiu ca pot sa o tin oricum mai mult ..

PS : Bugetul e undeva in maxim 600 euro, nu pot face rate sau ceva pentru ca a fost achizitionat altceva cu cardul special de asa ceva.

Edited by Mihai Adrian

Da, doar ca iau doar unitate. Iar daca iau unu il iau sa il tin vreo 4-5 ani. Plus, sunt o persoana de calatoreste destul de mult si un xbox sau ps4 as putea sa il iau dupa mine in caz mai asa.. un pc nu prea, sta pe loc.

Guest Deio

De ce nu iti iei laptop de gaming atunci? Desi discutia deviaza, poate iesi mai avantajos cu asa ceva.

Mutat in sectiunea Hardware.

@Deio, am gasit ceva dar era prea mic. Iar cum am spus, am avut un card care ma lasa sa cumpar ceva de maxim 1000 euro si in Franta nu prea era nimic bun in banii aia, cel mai ieftin si bun era 1150 si pur si simplu nu aveam cum sa dau 1000 cu cardul si restu cu bani in mana si uite asa a fost cumparat altceva in casa. Eu am bani stransi acum 600 euro, banii mei si daca tot nu mai pot lua laptop si cum de pc nu se pune problema ma gandeam la o consola :D. Sunt curios doar ce recomandari, care are mai multe jocuri mai bune etc pentru ca sunt total noob, in cazul in care nu-mi place o pot trimite inapoi in termen de 30 de zile :D

Nu inteleg , de ce nu te uiti tu ce jocuri sunt exclusive pentru xbox si ce jocuri sunt exclusive pentru ps? Iti spun eu : vrei shootere=xbox(predominant , dar gasesti toate genurile) , vrei cate puin din toate genurile , ps. Ai spus ca vrei multiplayer , vezi si cat costa gold-ul pentru xbox si cat costa pentru ps , de unde le poti cumpara din zona ta ...ce facilitati ai.

Acum , parere personala , eu as alege xbox , dar sunt cam la fel , nu sunt diferente majore. Alege dupa jocurile pe care vrei sa le joci. Daca vrei Halo , alegi xbox.

@Schootch, pot sa ma uit dar nu sunt foarte familiar cu jocurile astea si na, vreau pareri mai avizate. Din cate am vazut gold pe un an e intre 30 euro si 50 euro, nu e o problema atat timp cat am 600 euro pastrati. Un xbox e 400euro cu un joc la pachet ( +/- cateva zeci de euro ) deci imi pot permite, eventual mai rog parintii sa imi dea ceva :D

Edited by Mihai Adrian

Uite aici ce ar trebui sa stii: http://www.ign.com/wikis/xbox-one/PS4_Games_vs_Xbox_One_Games

Pe ps4 sunt mai multe exclusivitati , dar titlurile nu-mi spun mai nimic , xbox are toata seria Halo 1,2,3,4,5(am crescut cu Halo) , Titanfall , Dead Rising 3 , dar ps4 are DCUO pe care l-am jucat pe PC si mi-a placut. Cam multe "chinezarii" pe ps4 , mie nu-mi plac jocurile cu chinezi , ninja etc , tie poate-ti plac. Sunt totusi de remarcat si joci explusive pentru ps4: DC Universe , Infamous(super joc) , Injustice gods among us ... Depinde de tine ce-ti place mai mult , uita-te si tu la jocurile exclusive pentru ps si xbox , decide singur ce-ti place mai mult. Capabile sunt amandoua.

Momentan uitandu-ma si pe youtube am ramas la un xbox ( titanfall pe care-l ador, halo la fel, am crescut cu ele si am mai vazut jocuri interesante si relativ ieftine intr-un magazin online de aici fata de altele ) o sa iau unul sa il incerc, multumesc de pareri si inca astept :D

Vezi ca xbox one nu e 500 e, il gasesti pe la 1600 lei. Si eu iti recomand xbox daca vrei shootere, dar nici exclusivele de ps nu sunt de neglijat. Vezi ca apare Uncharted la anu.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Daca iti iei consola iti recomand site-ul cdkeys.com, au oferte bune la jocuri. Acum de ex au ac 4 bf de xbox one la 5 e.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Calitate mai slaba la grafica, arata ca desene animate pe langa PC. Consolele sunt jucarii.

Nu cred ca te-ai jucat prea mult pe ps4 ... chiar vorbesti in necunostinta de cauza

Eu iti recomand ps4, este foarte buna consola si o sa fie multe jocuri pentru ps4 si pe viitor ...

Grafica este foarte buna, este mult mai compact ps4, ai browsing si multe altele

Singurul dezavantaj este : banii care trebuie scosi din buzunar pentru jocuri

(despre xbox one nu stiu nimic)

Guest Deio

Ai jucat vreodata vreun joc cu detalii maxime pe PC la rezolutie mai mare de FHD, "sau vorbesti in necunostiinta de cauza?" Ai facut comparatie vizuala dintre detaliile celor doua platforme si ai ajuns la concluzia asta sau?

Nu imi recomanda console, nu voi cumpara niciodata asa ceva, sa stau limitat doar pentru cateva jocuri fara sa pot face si alte operatii. (Photoshop, Premiere, AutoCAD etc)

Jocurile de console nu vor atinge niciodata nivelul de detalii cat il poate oferi una sau mai multe placi grafice de PC.

PS4 are ~1.8TFLOPS iar 980GTX-ul meu are 4.6 TFLOPS si daca apare un joc mai pretentios pe viitor, imi mai iau o placa. Tu? Mai pui un PS4 in RAID? Producatorii de jocuri, ca sa faca jucabil un joc pretentios, mai recurg la "artificii".

Eu mai adaug memorie, stocare, orice. E drept ca nu pot cara PC-ul pentru ca e prea greu.

Cand se defecteaza consola o arunci, post garantie. PC-ul il mai repar, mai ales ca garantia la piesele interne este mai mare de 24 luni, cat e la o consola.

Iti respect decizia de a fi fan console, dar hai sa nu creeam polemici, doar suntem un forum pasnic :)

ai zis doar de grafica :)) acum ai inceput cu 100 de alte aspecte ... :))

ca nu iti plac tie consolele asta nu inseamna ca nu sunt bune, uita-te pe net la grafica pc vs ps4 , ps4 e cel putin la fel de buna ca un pc la acest moment

omul a zis ca vrea consola nu pc :))

Guest Deio

Am inteles acest lucru din prima, de aceea m-am retras initial, doar acum am raspuns unei provocari :)

M-am rezumat strict la grafica, dar am adus pe tava si alte aspecte, e adevarat. Nu am spus ca nu imi plac consolele, doar ca nu sunt atras de ele in mod deosebit.

Referitor la grafica, pentru ca tot pe acest aspect ne contram, gandeste logic inainte de a afirma ceva. Este imposibil ca un procesor CPU de putere asa mica si grafica limitata pana la un punct sa ruleze un joc ce va apare peste 1 an sau 2 fara sa nu fie taiate detalii.

Adica un PC are putere de calcul de 3-4 ori mai mare si sunt jocuri care ti-l solicita la maxim, iar consolele ruleaza 60FPS indiferent de conditii?

Pentru majoritatea probabil ca detaliile nu conteaza, in focul luptei nu te mai uiti la peisaje, insa unii suntem foarte pretentiosi si la detalii :D

Orice PC gamer adevarat va rade in nas oricui care incearca sa ii spuna ca o jucarie de 25x25cm e la fel ca "uzina" lui racita cu lichid sau cine stie ce nebunii au unii :)) Am vazut pe internet multi care investesc mii de $, zeci de mii, ca sa aibe maxim, 4K, 6 monitoare, nebunii.

Deviem, hai sa ii lasam pe ceilalti sa discute, eu recunosc ca locul meu nu e pe acest topic, va ajut cu ce doriti, dar mi-e teama ca am fost prea subiectiv la acest domeniu.

Deio, imi place mult de tot cum gandesti :D

Acum revenind la subiect, eu ador jocul TitanFall si pentru asta as merge pe xBox, in rest nu prea ma intereseaza restul. La partea cu grafica nu ma intereseaza prea tare, eu sunt genul care inca joaca Delta Force 4 de exemplu, cand joc ceva joc pentru gameplay nu pentru grafica :D. O sa iau in vacanta una dintre console, pe care o gasesc si o sa vad ce poate, maine dau comanda :D

Desi sunt PC gamer la baza, o consola are avantajele ei. Jocurile sunt initial mai scumpe, dar mai apar reduceri. Consolele next gen (XBox One, PS4) sunt la egalitate cu PC-uri mult mai scumpe. Daca omul vrea o consola, presupun ca o face in cunostinta de cauza. Spun toate lucrurile astea pentru ca am PC si consola in casa (PS3) si am vazut ce poate. PC-ul are puterea asta mare, dar nu exista vreun producator de jocuri care sa fi scos 100% din puterea de calcul a PC-ului. Eu unul prefer PS4, am avut posibilitatea de a compara PS3 si Xbox 360.

Consolele noi sunt in proces de a rula jocurile cu 60 FPS la rezolutii din ce in ce mai mari. Prefer oricand PC-ul pentru shootere, in rest se poate juca la nivel competitiv orice. Detaliile nu sunt taiate pentru ca se face optimizare la sange asa cum se face pe iOS, consolele se aseamana mult cu iOS-ul (sistem inchis, usor de controlat).

Detalii mai sunt taiate dar optimizarea chiar e la sange, din ce am vazut pe youtube toate jocurile raman la 30/60 fps continuu cu mici exceptii cand scade 1 fps sau 2. 

PS : Am dat comanda de xbox one pentru exclusivitatile ca Ryse : Son of Rome si Titanfall ( 2 dintre jocurile mele preferate ), abia astept sa vina :D

Fara suparare, dar Ryse e un gunoi de joc :D Nu e, in cel mai rau caz, decat un benchmark care arata cat de bine arata un joc pe Xbox One. Sa te bucuri de Xbox One, atunci :)