Clicky

Jump to content

Problema trafic date

Recommended Posts

Am achizitionat astazi un abonament Digi Mobil Optim 2, mi-a venit coletul, am bagat cartela in telefon am activat conexiunea de date...dupa care am intrat pe net timp de 2 minute, timp in care am instalat aplicatia "facebook", dupa asta primesc un mesaj de la digi in care imi spune ca am utilizat 90% din traficul de date mobile pe care il pot efectua in roaming national luna aceasta...Dupa inca 2 min de stat pe facebook primesc al doilea mesaj in care mi se spune ca am utilizat 100% din traficul de date....

Deci dupa cam 5 min de net....am ramasa fara

Am facut eu ceva gresit..sau din ce cauza s-a dus asa rapid?

Edited by Vla4d

Nu ești în aria de semnal digi, ești în aria de semnal vodafone cu care au ei parteneriat. Îți apare Digi Mobil R la rețea, nu? 

Pe Roaming doar 100 de mb ai. Erai prea optimist dacă tu credeai că Vodafone dă 3 gb pe lună pentru 2 euro :))

Nu ești în aria de semnal digi, ești în aria de semnal vodafone cu care au ei parteneriat. Îți apare Digi Mobil R la rețea, nu? 

Pe Roaming doar 100 de mb ai. Erai prea optimist dacă tu credeai că Vodafone dă 3 gb pe lună pentru 2 euro :))

Da la retea apare Digi Mobil R...toti cei 102MB de roaming s-au dus in 4-5 min...sa inteleg ca daca sunt in aria de semnal digi am net?

Apare "digi mobil" fără R la rețea. :) în special ai prin orașe și pe drumurile principale. Poți încerca să selectezi Digi Mobil și manual, poate ai semnal mai slab pe reteaua nativă și trece automat telefonul pe Digi Mobil R care de obicei are semnal mai puternic. Depinde și de locația ta/semnalul din zonă.

Te rog sa te asiguri ca telefonul sa fie setat pe reteaua 3G (WCDMA).

DigiMobil R = Roaming National unde ai 100 MB de trafic /luna

Digi Mobil = reteaua proprie RCS RDS unde ai internet nelimitat. Viteza mare de pana in 21.6 Mbps o vei avea in primii 3GB de trafic urmand ca daca ii depasesti sa iti functioneze internetul in continuare insa cu o viteza scazuta (pana in 128kbps pe download respectiv 64kbps in upload)

Salut.Am o intrebare.Azi aflndu-ma cu un coleg de serviciu intr-o localitate,unde eu nu stiam ca este semnal la digi,intra vodafonul si asta doar pe doua liniute,surpriza,la colegul semnal full plus H+,la digi.Acum partea hilara:eu detin un v1viper 16g iar el un a5,smiley.El semnal full plus H+,eu semnal vodafone cu doua liniute si net "ioc".Mai mult eu nu am vazut H+ nici in oras la noi pe cand el DA.Ce se intampla.Am ultimele updaturii la tel.avem aceleasi abonamentd de 4euro nelimitat,aceleasi satari la net.Deci?STIMA

Am facut si asta acolo si degeaba,poate tel.lui este mai bun la semnal,dar estr mai slabut ca si caracteristici!

La mine nu apare H+ nici in oras pe cand la el pestr tot si am si verificat merge chiar bine si in aceea localitate si in oras comparativ cu al meu!

Degeaba dam bani pe tel.scumpe ca tot cele mai ieftinr stau mai bine la retea