Clicky

Jump to content
Roland Muresan

Diferentele dintre variantele de Note 4. SM-N910 C/F

Recommended Posts

Dupa cum stim in Romania se comercializeaza doua variante de Samsung Galaxy Note 4, respectiv: SM-N910C si SM-N910F.

Modelul SM-N910C este echipat cu un procesor Octa-core Exynos 5433 (Quad-core Cortex A53 @1.3GHzQuad-core Cortex a57 @1.9 GHz), iar ca GPU Mali-T760.

Modelul SM- N910este echipat cu un procesor Quad-core Snapdragon 805 @2.7 GHz si un GPU Adreno 420.

Principalele diferente dintre cele doua variante ar fi doar modelul procesorului, al solutiei grafice, si diferentele LTE-ului ( N910C avand LTE Cat 4
 in timp ce modelul N910F are LTE Cat 6 insa modelul N910F ar beneficia de o durata mai mare a bateriei, acest lucru reiesind din testele sintetice realizate de diversi bloggeri si revieweri, iar modelul N910C ar beneficia de o mai buna echipare audio.

Din cate stiu modelul N910F este comercializat la noi de catre operatorii telecom (datorita LTE-ului de viteza mai mare), in timp ce partea de retail comercializeaza modelul N910C.

As vrea sa stiu care sunt avantajele fiecarui model, in primul rand interesandu-ma prioritatea modelului in primirea update-urilor, si utilizeaza de zi cu zi.

P.S.: Saptamana viitoare vreau sa-l achizitionez  :)

Din cate stiu , Snapdragon. E mai important de unde-l iei ca sa beneficiezi de garantie , de functionat , functioneaza la fel. Stiu ca pentru Romania , Snapdragon e mai "oficial" N910F parca.

Edited by Scootch98

Guest Deio

Poll-ul nu isi are rost, am mai discutat asta pe forum in sectiunea asta: http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/topic/4388-discutii-despre-note-4/

Mentin topicul, dar nu si poll-ul pentru ca nu e sondaj. Ce intrebi tu e doar pentru a-ti justifica achizitia.

Intr-un fel e mai bine decat sa il atasez la topicul celalalt, are deja 37 de pagini si vad ca nimeni nu se oboseste sa le citeasca. Ce va faceti cand XDA are sute de pagini per topic? :)

Nu exista nici o diferenta reala dintre cele 2 modele. Diferentele sunt de natura comerciala si regionala. In teste dau scoruri diferite, daca astea va sunt asa importante, atunci va las topicul live.

Autonomia este identica, iar daca loop video 720p/50% luminozitate va dau rezultate "clare" atunci fie. Noi nu ne cumparam televizioare portabile ci telefoane, cu care efectuam o groaza de lucruri.

Noi cei care am luat modelele "C" probabil ca le-am luat pentru ca astea sunt de cumparat la liber. Operatorii vand cele cu Snapdragon datorita modemului. Nu toti avem chef sa luam cu un contract sau sa luam umplut cu bloatware Vodafone/Orange/Telekom/ Sau asa am ales. Snapdragon 805 e invechit, 810 e tot Big Little si Exynos e 90% identic in hardware, difera placa grafica si modemul, dar actualizarile se reflecta deja, Lollipop a venit pentru Exynos, pentru "celalalt" inca nu.

Pai vad ca stii foarte bine despre cele 2 :D. Cam alea sunt diferentele... din ce am auzit si eu la altii care le au avut pe ambele, Snapdragon tine cam o ora de ecran in plus, Exynos e un pic mai rapid. Deci diferente intre cele 2 nu sunt... prea mari. Eu am ales bateria si sincer mai agata cate un pic, dar foarte rar(adica i.am mai dat restart odata la 4-5 zile ca poate de la vreo aplicatie sau cine stie ce sacada).. cred ca Exynos nu sau mai putin. Conteaza foarte mult de unde vrei sa il iei, pentru ca e cum ai spus tu.. de la operatori F, de la restul magazinelor C.

Eu am ales de la Vodafone varianta F. Tu de unde vrei sa il cumperi ?  

Plus ca se incarca foarte foarte repede. Sub o ora 30..si exista si incarcator extern (gen Xiaomi la 130 lei la mobiledirect de 10000mAh parcă)

Ia C-ul și nu vei gresi. Îl poți considera mai future proof, dacă mai poți spune asta acum. Snapdragon 805 era depășit din momentul lansării, nu l mai consider o platforma de viitor.

Eu am Snapdragon F. Eu am avut de ales intre cele 2 ( fiind la acelasi pret atunci, chiar C cu 30 de lei mai putin) si am ales F.

Eu nu inteleg asta Mihnea.. comparam Exynos-ul nu stiu modelul exact de pe Note 4 cu Note 4 cu Snapdragon... ca in viitor Snapdragon va fi si deja este(810) octa core ca Exynos e una..dar de ce sa fie depasit din fabrica 805 fata de Exynos-ul de pe Note 4. Ce are asa in plus Exynos 5433 daca nu ma insel fata de Snapdragon?

Acum Exynos de pe S6 e mult peste 810.. dar la cele de pe note 4 diferentele sunt mici.

Chiar nu știu ce sa zic Roland Muresan..

Eu stiind ca Exynos e un pic mai ok sau tot lafel la baterie ca Note 3 si ca Snapdragon are un mic plus fata de Note 3 la acelasi capitol ( si la mine are acel plus de baterie fata de Note 3 cu vreo ora o ora jumatate de ecran in plus, nu stiu Exynos) l.am ales pe acesta.

Pe alte forumuri lumea e impartita intre cele 2. Oricare l.ai lua merita.

La operatori de obicei e mai scump (oricum daca te gandesti la F la Vodafone stiu ca e cel mai ieftin).

Eu nu am zis ca Snapdragon 910F e mai bun sau celalalt.. doar ca nu inteleg de ce tot aud persoane ca e depasit.. depasit e si Snapdragon 805 si Exynos.. când vezi ce Exynos are S6-le.

Dar de ce oare are Exynos și nu Snap și oare cum vor urma update urile OTA? Care va fi "atins" primul?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Am Snapdragon 800 și încă duce orice joc la rezoluția de 2460x1600. Îmi duce chiar și real racing 3 cu screen recorder la rezoluția de 1440p + sunet stereo și bitrate 10 mb+.

Mai durează câțiva ani până putem spune că Snapdragon 805 e depășit.

Cum am mai spus... daca era asa depasit.. de ce nu a fost in review-uri testat Exynos ci Snapdragon de sammobile.com( cei care aduc update-urile Samsung oficial au testat 910F), GsmArena, PhoneArena, Anandtech,TechRadar, AndroidAutority, Cnet si altele... cam toate au scos review la un Note 4 cu procesor deja depasit? Eu nu compar pe cele 2 care sunt cam lafel cu mici mici diferente ( la Gpu e mai ok Snapdragon 805l, dar nu inteleg de ce e depasit in defavoarea Exynosului de pe Note 4( ca nu e prima data cand aud asta)?

In afara de cele din Romania care au testat N910P sau nus ce litera de la QuickMobile ( au testat toti, care oficial nici nu e varianta pt Europa).. in rest arata.mi 2 review-uri cu Note 4 Exynos.

Momentan Note 4 este ok cu oricare din procesoare. Dar asta e adevarul ca Snapdragon e spre o ora de ecran in plus, iar Exynos este o fractiune de secunda mai rapid.

Am vorbit asta si cu Faraon care le.a avut pe ambele.. la el erau 2 ore de ecran diferenta(nu cred ca e chiar asa,dar depinde cum le folosea el) intre cele 2. Dar la el ajungea la 8, 9 ore N910F(eu nu ating chiar atat/ 5,5-7 ore eu) totusi si 5-6 ore Exynos.

Cum am mai spus... daca era asa depasit.. de ce nu a fost in review-uri testat Exynos ci Snapdragon de sammobile.com( cei care aduc update-urile Samsung oficial au testat 910F), GsmArena, PhoneArena, Anandtech,TechRadar, AndroidAutority, Cnet si altele... cam toate au scos review la un Note 4 cu procesor deja depasit? Eu nu compar pe cele 2 care sunt cam lafel cu mici mici diferente ( la Gpu e mai ok Snapdragon 805l, dar nu inteleg de ce e depasit in defavoarea Exynosului de pe Note 4( ca nu e prima data cand aud asta)?

In afara de cele din Romania care au testat N910P sau nus ce litera de la QuickMobile ( au testat toti, care oficial nici nu e varianta pt Europa).. in rest arata.mi 2 review-uri cu Note 4 Exynos.

Momentan Note 4 este ok cu oricare din procesoare. Dar asta e adevarul ca Snapdragon e spre o ora de ecran in plus, iar Exynos este o fractiune de secunda mai rapid.

Am vorbit asta si cu Faraon care le.a avut pe ambele.. la el erau 2 ore de ecran diferenta(nu cred ca e chiar asa,dar depinde cum le folosea el) intre cele 2. Dar la el ajungea la 8, 9 ore N910F(eu nu ating chiar atat/ 5,5-7 ore eu) totusi si 5-6 ore Exynos.

Răzvane, e irelevant dacă toți marii revieweri au testat varianta cu Snapdragon. Nu depinde de ei, testează și ei ce primesc. Îți dai seama ce ar însemna ca fiecare redacție sa cumpere fiecare device pentru test? Nu mai rentează sa faci asta.

Apoi Snapdragon 805 e considerat depășit din mai multe motive :

1) E apărut anul trecut, iar în prima parte a lui 2015 au apărut deja alte Soc-uri care i-au luat fata.

2) Folosește vechea arhitectura Krait.

3) E vorba aici și de povestea dintre Samsung și Qualcomm. Nu se știe cum vor aborda telefoanele cu Snapdragon când vine vorba de update-uri.

4) E realizat pe 28nm. Ca să-ți faci o idee, și S4 Pro din 2012 e pe 28. Deja Exynos 7 e realizat pe 14nm!

E vorba de uzură morală aici. Nu înțelege greșit, poți face ce dorești și cu 805. Varianta cu Exynos e mai future proof dacă vrei sa păstrezi telefonul mai mult.

Ca idee, am ales SM-N910C din urmatoarele motive:

• Din punctul meu are prioritate la primirea update-urilor
  • Samsung-ul va incepe sa foloseasca pe telefoanele sale doar procesoare Exynos
  • N910C are sunetul putin superior modelului N910F
  • (bateria nu ma interesat foarte mult deoarece am priza la munca) :)) Insa va asigur ca va asigura o zi de utilizare zdravana.