Jump to content
Alexandru Cristian

Sony se pregătește pentru un viitor fără telefoane, televizoare și echipamente audio/video?

Recommended Posts

Îmi pare rău de compania asta, nu a fost niciodată apreciată pe măsură iar în ultimul timp a clacat cu design-ul la seria Z-mai ales.

Nu știu exact care e situația lor în cifre dar ca brand vorbind eu n-am avut produs Sony / Sony - Ericsson care să mă dezamăgească. Și am avut / am câteva.

Păcat.

Asta e, daca au facut misto de Marele Cârmaci. E dovedit ca roșii nu stiu de gluma.

Eu nu le-as plange atat. E o reactie normala la o firma dintr-o economie de piata libera ca, atunci cand ceva merge prost si nu poate fi reparat (sau nu sti / nu vrei sa repari, acesta fiind cazul Sony), sa inchizi sau sa vinzi. Si la mine in cartier au inchis cateva magazinașe cand s-a deschis Lidl in zona. Eu alora le-as plange, pentru ca era singura lor sursa de venit.

Preturi mari, schimbari putin, incapatanare, superioritate de ubermensch, ruptura totala de nevoile si cerintele utilizatorilor (chiar si asa induse cum sunt). Sa ai rata de retentie subunitara de zeci de procente si tu sa continui pe acelasi model, aceleasi specificatii si acelasi pret nu poate duce decat la un asemenea rezultat. Norocul managementului ca nu mai sunt in perioada Shogunatului, ca ar fi fost obligati sa-si faca sepuku.

Eu niciodată nu i-am avut la maţe, însă acum chiar că nu-i mai înghit deloc.

Să vă explic.

Se spunea că toate produsele lor sunt originale, ma refer aici la laptop-uri și televizoare.

Mai mult, mă contram cu cineva pe un forum, la fel și cu un alt coleg din firma și eu mereu spuneam că sigur nu au cum să-și facă singuri produsele, ca sigur le fac prin China, etc. Eu mereu aveam o ciudă pe care n-am ascuns-o niciodată vis-a-vis de faptul că mereu produsele lor au fost mai scumpe decât produsele similare ale celorlalți.

În luna decembrie vine în service un vayo superb. Alb, cu ceva sidef în el, ce să mai zic, foarte frumos.

Îl desfac. Sa cad jos. Placa de baza made în China, fabricata de Hanstar, niște unii care fac plăci de bază pentru oricine.

Adică, ca să înțelegeți mai bine, Acer, HP, Asus și cine mai vreți voi, au placi Hanstar.

Singurul lucru Sony în acel laptop, era unitatea optică. Hdd Samsung, placa Hanstar, lcd LG.

Sunt curios carcasa cine-o fi făcut-o.

Bravo, Sony, de asta n-o să mai existați deloc.

Al doilea laptop Vayo intră în service acum două săptămâni.

Laptop cumpărat de cineva direct din Japonia. A lucrat acolo și l-a cumpărat direct din magazin.

Același lucru. Doar dvd-ul era Sony. De data asta, lcd-ul era tot Hanstar.

Trimis de pe Note 4 SM-N910U

Nu stiu cine a raspandit ideea asta ca produsele Sony ar fi facute cu componente 100% Sony. Trebuie sa fii naiv sa crezi ca in ziua de azi un produs e facut 100% cu componente de la aceeasi firma sau ca e asamblat numai in tara de origine a companiei. Nici macar Samsung, care activeaza in zeci de domenii, nu pot face un produs Samsung cap-coada. Mana de lucru ieftina sau componente pe care respectivele companii nu le pot produce duc automat la externalizare.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Corect, numai câte linii de producție dedicate, personal specializat, proiecte, controlul calității, etc. Nu este rentabil pentru nimeni.

Poate doar Apple ar fi scos profit dacă ar fi fost făcut 100% in Cupertino sau unde au sediu dar oricum se vinde și "designed in California made in China" cu profit de 50%. :))

Spit, ideea nu era ca un proddus sa fie fabricat 100% de catre o companie. Nu stiu cum de ai inteles tu asta din ce-am scris eu. Dar in lumea celor care agreeaza Vayo, se spunea ca placile de baza sunt fabricatie exclusiva Sony. M-am contrat de multe ori cu multi care afirmau lucrul asta. 

Oricum, desi nu avusesem confirmarea ca e asa cum spun eu si banuiam doar ca placile de baza nu sunt ale lor, acum am vazut cu ochii mei in doua cazuri diferite.

Mai mult, dintr-un Vayo care costa cu mult peste un produs identic ca si performante si dotari produs de orice alt producator, sa fie Sony doar unitatea optica, mi se pare epic. Pentru ce dracu cereau atat de multi bani in plus? Doar pentru ca scria Vayo pe el?

Cereau pentru ca exista "fraieri" care platesc. La fel cum cere si Apple. Nu cred ca Sony face placi de baza sau n-am auzit eu. Eu m-am referit ca nu exista produs care sa fie facut cu toate componentele de la aceeasi firma sau asamblat doar in tara de origine, fie ca e Samsung, Panasonic, Sony, LG sau ce alte marci mai exista pe piata.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Corect, nu există. Așa e și la mașini și la orice. Dar n-am mai auzit ca marele Vayo sa aibă doar o componentă originală. Să-ți dau exemplu Samsung. Au HDD-ul lor, au ecranul, uneori și placa de bază, unitatea optică, ram-ul.

Și da, Sony face și placi de bază pentru Vayo. Doar din când în când sau doar pentru anumite modele.

Nici o firma de pe lumea asta nu fabrica tot cap coada intradevar. Insa planul de baza si aici ma refer la telefoane, nu stiu de ce voi credeti ca sony au facut telefoane proaste sau a clacat in seria z, care seria z si nu numai au reusit in mari teste de viteza si fiabilitate sa bata apple si samsung care sunt acum marii producatori de smartphoane de top. Un z2 sta bine si bate marele iphone 6 la orice test. Ca e el de viteza de lucru sau poze, sa nu mai zic ca, ultimul telefon de la samsung, gigantul samsung galaxy s5 nu poate bate z1 decat la camera. Deci? Sony nu este si nu a fost apreciat niciodata insa in umbra lor au cele mai performante aparate in comparatie cu restu. Nu conteaza de unde le ia, conteaza cum le ansambleaza in asa fel incat ele sa functioneze mai bine ca toate.

Spun asta din propria experienta, am avut aproape toate iphone-urile pana mi sa scarbit de ele, samsung la fel, am avut ocazia sa pun un z1 langa un iphone 5s si un s5 de la samsung, ca viteza le-a invins pe amandoua. Nici nu ma gandesc ce poate face z3 care inca nu l-am achizitionat dar o sa reusesc in curand.

Concluzia mea este ca marele sony fac cele mai de performanta aparate din cate exista.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eu nu cred. Și oricum, nu despre asta era vorba în discuția asta.

Și mai repet încă o dată, poate până la urmă se înțelege ce vreau să spun.

Nu spun că o firmă ar trebui să-și producă toate componentele, la nivel de placă, subansamblu sau chiar componentă. Fizic, e imposibil. Mă rog, am explicat destul de clar pentru cine vrea să înțeleagă.

Am spus că au clacat cu seria Z pentru că mie nu mi-a plăcut design-ul (sticlă fată - spate, baterie schimbabilă cu feonul, butoane virtuale). Judecând situația lor se pare că n-am fost singurul.

Toate telefoanele Sony din ultimii ani arată la fel în mare parte. Câte Sony Ericsson arătau identic sau asemănător? Câteva. Toate erau atent desenate și veneau cu accesorii deosebite pentru că aveau mufa fastport cu alimentare pentru accesorii de la bateria telefonului. Acum înafară de obiectivele acelea atașabile n-au lansat mare lucru.

Și da Sony fac device-uri bune dar după cum vezi asta nu este de ajuns.

Și telefoanele Samsung nu sunt toate aproape la fel? La telefoanele smart e destul de dificil să vii cu chestii total diferite de la un model la altul. Forma telefonului însăși nu permite prea multe variațiuni.

Nu e de ajuns aci in romania :)) mari pretentii de la un telefon ca design. Iphonu e mijto mias in ele de produse apple.

Ce astia nu au sticla fata verso, si nu se mai plange nimeni decat in romania.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eu mi-am spus părerea mea personală, atât. După cum s-au vândut se pare că mulți au păreri care coincid cu a mea.

Da, design-ul actual este un display cu margini mici și 3 butoane pe lateral, cam atât. Dar Sony nici măcar cu wallpapere diferite nu vin. Cand intri pe gsmarena/sony sunt 50 de device-uri și 2 wallpapere. Nu zic că ar conta asta dar de aici se vede lipsa de dedicare pentru aspectele de design și unicitate al fiecărui device în parte.

Să zică merci Sony, Motorola, LG, HTC, Lenovo, și restul că Xiaomi nu o să ajungă prea curând oficial în Europa/State că altfel erau toți în faliment. Și spun asta ca persoană care a fost și este fan al produselor Sony de ani buni.

Edited by Liviu Rosca

Eu mi-am spus părerea mea personală, atât.

Atentie la limba romana! Cu atata tehnologie pe cap, uitam sa mai vorbim si sa scriem corect. Tocmai ai facut un 2xpleonasm. Corect era : "eu mi-am spus parerea, atat". Cred ca nu o sa te superi ca ti-am atras atentia.

Sent from my Moto G using Tapatalk

Mi se pare normal să vândă, de mult arată ca cetățeanul turmentat pe piața de telefoane mobile. De când au cumpărat participația Ericsson toată lumea a așteptat the next big thing de la ei. Dar au preferat să dea de gard cu așteptările tuturor. Eu am un telefon Sony Ericcson Cedar cumpărat în 2011. L-am desfăcut și era asamblat..de Foxconn. 

În ceea ce privește laptopurile împărtășesc ideea lui mesersmith. M-am dus odată într-un magazin înainte de a-mi lua laptop pentru a studia prețurile comparativ. Mă uit la Asus, Acer, Dell, Lenovo, Vaio(de curiozitate), Toshiba. Cum nu doream să dau mai mult de 2000 de lei mă uitam doar la modelele ce se încadrau în acest preț. Ca idee la 2000 de lei toate aveau oferte mulțumitoare doar Sony cerea pe Vaio 2400 pe un laptop cu procesor Intel Pentium Dual-Core (celelalte aveau i3), cu 500 GB HDD, 4 GB RAM și fără placă video. Deci cred că nu mai este nevoie de lămuriri.