Clicky

Jump to content
Elena Sundari

Telefonul nu se conecteaza la reteaua mobila

Recommended Posts

Buna tuturor,

Am un Samsung Galaxy Note 2 si recent i-am dat un uptade, iar dupa update nu am mai putut efectua apeluri.

L-am dus in service si mi-au spus ca trebuie resoftat, dar dupa resoft tot nu si-a revenit.

Pana la urma mi-au spus ca trebuie schimbata placa de baza. Nu inteleg ce legatura are cu placa de baza pentru ca telefonul merge foarte bine si nu blocheaza. Ma pot conecta la internet cu el, numai la retea nu.

Ma gandesc ca poate cei din service sunt smecheri.

Credeti ca este bine sa schimb placa de baza?

Astept parerile voastre :-)

Edited by Elena Sundari

Daca nu mai poti efectua apeluri, de obicei se schimba placa de baza. Mai ales daca inca e in garantie, nu vad de ce nu i-ai lasa sa-ti schimbe placa de baza. Daca nu mai e in garantie si ai dubii, mergi la mai multe service-uri si vezi ce-ti zic si altii.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Salut Elena,

Nu trebuie schimbata placa de baza in nici un caz.

Buna tuturor,

Am un Samsung Galaxy Note 2 si recent i-am dat un uptade, iar dupa update nu am mai putut efectua apeluri.

L-am dus in service si mi-au spus ca trebuie resoftat, dar dupa resoft tot nu si-a revenit.

Pana la urma mi-au spus ca trebuie schimbata placa de baza. Nu inteleg ce legatura are cu placa de baza pentru ca telefonul merge foarte bine si nu blocheaza. Ma pot conecta la internet cu el, numai la retea nu.

Ma gandesc ca poate cei din service sunt smecheri.

Credeti ca este bine sa schimb placa de baza?

Astept parerile voastre :-)

Da ai dreptate, sunt niste smecheri plus pe langa asta sunt si incompetenti. Daca iti merge telefonul in mod normal (internet, aplicatii) dar nu poti sa poti apela aparand mereu Emergency call, cu siguranta in momentul resoftarii au uitat sa faca backup la "ESF Folder".

In cazul acesta trebuie rescris IMEI-ul pe telefonul tau. Dute la un service AUTORIZAT pentru rescriere IMEI, te va costa in jur de 100-150 lei.  Am patit-o si eu :)

Succes

In primul rand intrebarea e din februarie , cred ca a rezolvat problema in 4 luni. In al doilea , daca telefonul e in garantie , de ce sa mai dea 150 lei? Nu e Allview , e samsung , beneficieaza de garantie.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Cand am inceput sa citesc, m-am uitat la numarul de postari: "Hm, una. Precis baga la sfarsit un link sau macar un nume de firma serioasa. Iar o sa am de lucru". N-a fost sa fie :D

In primul rand intrebarea e din februarie , cred ca a rezolvat problema in 4 luni. In al doilea , daca telefonul e in garantie , de ce sa mai dea 150 lei? Nu e Allview , e samsung , beneficieaza de garantie.

Nu are relevanta de cand e pusa intrebarea, poate sa fie si de 2, 3 ani. Am raspuns pentru cei care se ivesc de aceasta problema pe viitor. In al doilea rand, unde mentioneaza ca telefonul ar fi in garantie?

Daca nu mai poti efectua apeluri, de obicei se schimba placa de baza. Mai ales daca inca e in garantie, nu vad de ce nu i-ai lasa sa-ti schimbe placa de baza.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

De aici. Stiu si eu de EFS , dar daca e in garantie , placa de baza schimbata e in avantajul detinatorului.