Clicky

Jump to content
Innoxius

Partitionare HDD cu Windows 8.1 preinstalat

Recommended Posts

Un cunoscut isi ia un laptop Asus cu 8.1 preinstalat. Ideea e ca ar dori sa-si partitioneze HDD-ul (care e SSD de 256 GB). Fiind preinstalat si neavand kit-ul pe media extern (e pe HDD si se repune la operatia de recovery), cum poate ? Exista posibilitatea de a-si descarca imaginea de la MS / ASUS ? Sau apare posibilitatea de partitionare in timpul recovery ?

Sau un tool gratuit si bun de partitionare cu sistemul instalat si care sa pastreze SO-ul ?

Guest Deio

O modalitate corecta este cu AOMEI http://www.aomeitech.com

In acest fel va putea sa isi repartitoneze SSD-ul, dupa ce il cloneaza de pe HDD pe SSD cu AOMEI. Partitionarea o va face dupa clonare.

La resetare nu ai repartitionare.

Eu am reușit să redimensionez un ntfs boot-ând cu ubuntu de pe un stick și cu programul gparted, spațiul rămas a rămas nepartiționat. Tot din el am făcut și partiție din spațiul rămas.

Diferența la mine e că partiția era cu muzică, poze, etc și nu cu un sistem de operare însă n-am găsit nimic corupt.

Nu știu ce o să zică bootloader-ul windows-ului după asta dar poate instala GRUB destul de ușor.

Edited by Liviu Rosca

Hiren Boot CD (exista o versiune de 2.?? gb), boot in Windows 7 (live) sau Windows XP (live).

Foloseste Acronis (nu stiu exact cum se numeste) > Resize partition.

In cazul in care apare eroare la boot de pe DVD, foloseste rufus (pune imaginea pe un stick de >= 4 gb) si booteaza de pe stick.

L.E.

Video (virtual box)

http://udn.ro/other/acronis.webm

Edited by ThP

Am gasit scula asta la Asus, Backtracker , care face backup la imaginea de recovery pe stick si apoi pare ca o poti reinstala. Dar asa cred ca tot la Hiren se ajunge pentru re-partitionare (creare disc virtual D:). O sa-i spun sa faca backup cu asta de siguranta si apoi solutia lui Deio cu AOMEI.

Da, Acronis e aplicatia, o am primita cu HDD-ul extern de la WD.