Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Pff, și nu duci lipsa aplicațiilor de pe wingoz?

Eu m-am gândit sa instalez mac os, oricare.. Trebuie sa caut pe net, ce și cum.

Am Chrome, am Skype, Vlc, Gimp pentru editare foto, Libre Office, Vuze pentru torrenti, Dropbox, etc

Ultima dată când mi-a trebuit windows-ul a fost prin Septembrie când am root-at tableta. Cu toate că aș fi putut să o fac prin ADB din terminal n-am vrut să mă complic cu sdk-uri și alte prostii.

Pe vremuri duceam lipsa unui yahoo messenger care să suporte apelare video dar mi-am convins rudele să treacă pe skype de atunci. Acum nimeni nu mai folosește yahoo messenger. :))

În rest n-am programe să nu existe iar dacă nu există sunt altele similare.

Abia aștept să-mi cumpăr un laptop în viitor, cu 4 gb ram, i5, etc, să-i bag un SSD amărât și ceva linux light ca Xubuntu care ocupă 120 de mb ram. Îl fac să zboare. :)))

Am reusit si cu placa video , e perfect :D. N-a mai fost nevoie sa instalez iar , era bine asa cum era , mi-a gasit singur placa si mi-a instalat driver-ul potrivit.

Am probleme cu Java si cu Flash-ul. Inca nu inteleg daca exista Chrome cum exista pe telefoane si windows , sau exista doar Chronium Web browser...

post-13157-0-62647300-1423601181_thumb.png

post-13157-0-25128600-1423601193_thumb.png

Am o problema. Mi-au disparut (aproape) toate din system settings. Nu stiu de ce. Voiam sa ''elimin'' dock-ul din stanga pentru cel de jos si nu mai gasesc optiunea.

Am rezolvat destul de simplu. http://askubuntu.com/questions/453440/missing-system-settings-after-removing-some-packages

post-13157-0-76502500-1426858367_thumb.png

Edited by Innoxius

post-13157-142702863721_thumb.jpg

Ok , ma jucam cs si cand s-a restartat dintr-o data . a aparut chestia mov cu ubuntu 14.04 si dupa asta .

Si dupa inchidere fortata si deschidere , asta:post-13157-142702875496_thumb.jpg

Il pot repara? Ce aleg de aici?

post-13157-142702884004_thumb.jpg

post-13157-142702891175_thumb.jpg

L.E. ok , dupa fiecare restart , arata altceva.

Nu mă pricep eu exact dar apar niste adrese de memorie pe acolo, ceva erori. Avela mov e ecranul de boot (ca cel care aparea cand apăsai F8 la windows). Nu bootează când dai enter pe prima opțiune? Încearcă și un "memory test" și vezi daca ai erori.

Edited by Liviu Rosca

Am dat memory test , am asteptat 10 minute verifica ram-ul , m-am plictisit , am apasat esc. Acum a boot-at , dar nu stiu ce a fost aia si daca va mai face(sper sa nu). Posibil sa fie de la wine , rulez cs-ul cu el.

Cand va fi sa fie, vei putea face upgrade gratuit chiar daca nu ai licenta pe cel vechi, insa noul SO va fi tot fara licenta.

Eu nu zic de windows original neactivat , spun de windows piratat , pe ala nu poti face upgrade , avand licenta falsa.

Am facut update-ul , a durat cateva ore si se misca mai bine. Ciudat ca inainte aveam 26 gb liberi , dupa update aveam 28 liberi.

Edited by Scootch98

M-am folosit de Elementary OS (luna, versiunea anterioară) mai bine de jumătate de an și n-am avut probleme cu el. Zorin n-am testat. :)

Acum fac stick bootabil cu elementary. Am gasit si-un tuturial pe yt care ma ajuta sa instalez ce am nevoie :D. Nu mai stiu eu cum se partitioneaza , dar e p-aici prin topic , gaseec eu :D.

Trimis de pe al meu GT-P3100 folosind Tapatalk

L-am instalat , foarte simplu. Are optiune care sterge toate datele de pe HDD(unde aveam windows) si face partitiile singur. E chiar tare :D.

Trimis de pe al meu GT-P3100 folosind Tapatalk