Clicky

Jump to content

Recommended Posts

La noi e prima zi de scoala dupa vacanta :P. Am pus ubuntu pe stick acum incerc sa-l instalez(sunt in interfata). Cum ziceai sa partitionez? Acum o sa sterg tot si o sa am 75 gb , ceva de genul liberi.

Am gasit postul , gata.

Un ext4 de 12-15 gb cu punct de montare / și o partitie swap de 2 gb. De restul un NTFS ca să mai ții una-alta să nu le pierzi dacă mai schimbi ceva in viitor.

post-13157-142347558862_thumb.jpg

De ce se intampla asta? Adica se face gri store-ul cand incerc sa instalez steam...

Am inteles ca pot juca dota2 pe ubuntu 14.04(versiunea mea).

S-a instalat pana la urma , dar totusi , de ce se facea store-ul gri?

*scuze de intarziere, m-a blocat firewall-ul forumului, e numai vina ta :)) acum sunt cu proxy.

De obicei se face gri cand se blocheza sau cand fereastra nu-i in prim-plan. Caută tutoriale pe web cum ar fi "10 things to do after installing Ubuntu", gasesti chestii utile.

Unele programe au terminatia .deb, pe ele le deschizi cu gdebi. E in magazin sau dai cu terminal-ul "sudo apt-get install gdebi". ;)

Edited by Liviu Rosca

Server-ul, mă rog. Trebuie intrat in cPanel si dat remove la IP. I-am dat mesaj lui Erwin pe facebook cu ip-ul dar nimic până acum. Tot pe proxy sunt.

Alta problema... nu am flash si nu-l pot instala. La asta ce sa fac ?

Am atasat si poza cu versiunea de software pe care o am instalata. O fi de la x32 bit ? Am vrut sa instalez pe x64 , dar avand 2 gb ram...nu cred ca era necesar.

post-13157-0-86470300-1423505274_thumb.png

post-13157-0-27499200-1423505293_thumb.png

post-13157-0-66683700-1423505351_thumb.png

Instalează Chrome de pe site-ul oficial. Ti-am zis mai sus pe undeva cum instalezi .deb-urile. Mie nu-mi cere flash așa.

Edited by Liviu Rosca

Chromium e varianta open-source a Chrome-ului. N-are chestii de la Adobe sau alți terți.

Cu placa video dacă nu ai nici un driver in optiuni->drivere adiționale nu prea te pot ajuta. Cauti pe google cum se instalează pentru placa ta.

*încă mă chinui cu proxy-ul că încă am ip-ul blocat de firewall... :/

Ti-am zis mai sus că nu mă pricep, la mine a mers/merge ok cu cel stock. Caută pe forumuri.

S-o dau ca la call-center: Cu alte probleme vă mai pot ajuta? :))

Cred ca ai ajutat destul cand ai insistat sa booteze de pe stick si sa vada asa daca ii place Linux.

Cei care vor sa incerce Linux trebuie sa tina cont de urmatoarele:

1. Ideea ca o distributie Linux este ca Windows, adica "next - next - OK" se inseala. Se tinde catre asta, dar atat, se tinde.
  2. Driverele si suportul tuturor producatorilor tin de noroc. Am avut un SuSE la care a trebuit sa-i modific si sa-i recompilez driver-ul de WiFi
  3. Nu poti avea o distributie Linux complet functionala, pe orice combinatie hardware, fara sa executi comenzi in terminal sau fara sa ai un minim de cunostiinte legate de "bucataria" Linux plus mult, mult studiu si cautari.
  4. Daca ai nevoie de Linux pentru ca ai suita office sau alta aplicatii folositoare free, acestea exista de mult (a se citi "sunt bine puse la punct") si pe Windows. Singura diferenta ramane pretul licentei de Windows.
  5. Da, Linux merge foarte bine pe hardware mai slab. Reversul este cumulul celor de mai sus
  6. Jocuri ? Succes la obtinerea unui driver de placa video. Si nu va bazati pe cel dat de producatorul placii, se intampla sa existe in comunitate unul mai bun, modificat special pentru o anumita distributie. Avantaj Linux, dar trebuie cautat. Destul de mult.
  7. Interconectare cu alte dispozitive, gen telefon, tableta ? Daca vreti mai mult decat pe post de memorie USB (de exemplu pe post de modem), cam greu.
  8. Socotiti ca Windows este iOS si Linux este Android. Asa cum nici la Android nu puteti face ce vreti fara sa studiati (si sa acceptati riscuri), asa nici la Linux. Asta inseamna ca, in momentul in care veti stapani cat de cat Linux-ul si senzatiile vor fi aceleasi: mama ce SO am, saracii aia cu Windows. Dar, repet, studiu intens.

Am reusit sa instalez drivere placii video foarte usor dupa o cautare pe internet. Am cautat drivers si am intrat in Additional drivers , de aici am luat driver-ul placii video. Dar nu stiu daca e oficial de la nVidia driverul , cand am descarcat driver de la nvidia mi l-a dat cu extensia .run si habar n-am sa-l instalez. Am cautat eu ceva pe internet , dar...

Flash player-ul si java am inteles ca se instaleaza din Ubuntu software center.

Dota 2 merge mai bine decat pe windows , are ceva bug cand aleg eroii , dar dupa isi revine si merge ok. Intra si iese rapid din orice , browsing foarte "lin" , am reusit sa intru si pe forum de pe el , pe windows nu puteam ca se bloca. Per total , imi place si mai am timp sa-l invat, comenzi , instalare etc.

Multumesc pentru ajutor , in special lui Liviu ✌.

http://community.linuxmint.com/tutorial/view/1525

Pentru .run

In alta ordine, multe "drivere" nu sunt drivere in acceptiunea din Windows. Sunt fisiere executabile script care la rulare modifica de fapt parametri sau fisiere text de configurare al "driver"-ului sistem.

Eu nu am instalat nici un driver până acum și inafara de drivere adiționale, nu ma pricep. Și unde nu ma pricep, nu mă bag. :)

Flash Player din Store mi se pare că e doar pentru Firefox, eu am folosit doar Chrome și vine cu flash preinstalat.

@Innoxius, eu pe un desktop antic (ddr1,agp,socket 478) mi-au mers bine toate chestiile. Telefonul cu android în mod modem este recunoscut instant și se conectează imediat pe 3g, își ia setările. La fel și cu o placă de rețea wireless pe usb de la tp-link, instant. Imprimanta, un Epson D78 cred a găsit-o și si-a luat driverele necesare direct din interfața de print.

E drept că unele lucruri sunt rudimentare dar iși fac treaba decent. Nu există interes pentru Linux din partea producătorilor de hardware pentru că Microsoft cotizează, restul nu. Insă e bine dar dacă era hardware-ul optimizat și driverele nu erau generice, alta era treaba.

Eu nu le am cu compilări sau programare. Folosesc PC-ul ocazional mai mult pentru browsing, muzica și documente. Știu câteva comenzi în terminal, am idee cum funcționează dar cam atât. Acum 4-5 ani când am renunțat la Windows, în prima lună l-am reinstalat de 3 ori. :)) Mă băga în consolă înainte de login și nu știam ce să-i mai fac. Nici acum nu știu. :)))