Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Ubuntu nu se va instala in veci intr-o partitie ntfs, cel puțin nu din interfața aia. Înainte era wubi, crea o partiție virtuală în c și ubuntu rula acolo iar ubuntu îți spărea ca program în control panel. Cu metoda asta de o folosești tu n-am mai instalat. Bănuiesc că fișierele Ubuntu sunt în C pe undeva, în partiția windows-ului.

Ai 2 opțiuni cu care pot să te ajut momentan. 

1. Folosești un stick, card sd/micro sd într-un telefon/cameră cititor, etc

2. Redimensionezi partiția windows-ului ca să ai spațiu liber, NEPARTIÈšIONAT. (metodă explicată mai sus)

post-13813-0-91140000-1423426735_thumb.png

Adică mama la început ținea mouse-ul invers și în 30 de minute era prin browser și asculta Paraziții în VLC. :))

I-a luat 30 de minute sa intre în browser si in VLC?

Pfff, cam repede.. Eu n-am știut cum sa fac conexiunea la net pe linux, m-am chinuit vreo 2 ore, am zis că-mi bag mâncare-n burta și instalez Wingoz..

Am fost plecat de acasă câteva săptămâni și s-a descurcat cu skype, dropbox (pentru poze) și să caute diverse pe internet. Și nu avusese treabă cu pc-ul până atunci. E intuitiv.

E puțin dificil la început, n-ai suport oficial de la producătorii de hardware, n-ai exe-uri, etc dar cu timpul înveți și îti dai seama că e bine fără viruși, fără exe-uri care instalează n chestii și e super să faci update la sistem și aplicații cu 2 click-uri.

Singurul minus e ca nu pot juca dota2 pe el , era perfect. Intrebare: cum instalez driverul placii video? Sau nu se poate instala pe linux? Am nvidia sparke 210 , ceva de genul asta , una foarte ieftina.

Edited by Scootch98

În setări ai pe undeva drivere adiționale și vezi dacă ai drivere disponibile. Dacă n-ai înseamnă că merge bine cu cel integrat.

Nu mă joc pe pc dar parcă văzusem ceva de Dota prin Steam. ;)

Da..cred ca s-a dus HDD-ul. Cand il deschid apare liniuta aia care clipeste si nu se duce nici in Linux nici in Windows si la boot nu ma lasa sa aleg de pe ce sa boot-eze(am incercat sa reinstalez win 7 ca aveam CD si m-am gandit ca nu mai am nici windows nici Linux).post-13157-142346468135_thumb.jpgpost-13157-142346468675_thumb.jpg

Edited by Scootch98

Boot-ezi iar live, intri in terminal și bagi așa: (pe rând)

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair

sudo apt-get update

sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

*răspunzi cu y și enter când te intreabă ceva.

Cauti apoi programul "boot repair" care e in accesorii, setări sau administrare și dai click pe "recommended repair".

post-13813-0-72174300-1423465402_thumb.png

Pai nu ma lasa sa intru nici in ubuntu , nici in windows. Apare doar liniuta asta care clipeste.

Si ramane asa. Daca vreau sa scriu ceva , bipaie.

Edited by Scootch98

Èši-am zis că instalarea aia e dubioasă și că mai bine îl făceai pe un cd sau dvd ceva decât să te fi chinuit atât... Dacă n-ai nimic boot-abil cu linux cred că trebuie să instalezi iar windows-ul.

Pai nu ma lasa , in meniul de boot , cand vreau sa bootez dupa CD/DVD , e lista aia unde alege USB , CD/DVD, Hard disk , nu ma lasa sa schimb ceva ca sa booteze de pe DVD , ca sa reinstalez windowsul 😕.

Spune "select boot device not avaible".

Acum a aparut lista de pe care sa booteze , dar nu pot intra in windows :). Mai incerc.

Nu ma mai chinui , reinstalez windowsul curat , dupa incerc sa fac un stick bootabil cu linux sau poate merge de pe telefon ca stick nu mai am...

Data viitoare să folosești un stick sau un CD/DVD ;)

L.E. Da, așa e cel mai bine. Dacă ti-a mers greu Ubuntu sau ti s-a părut că merge greu poți instala Xubuntu (tot ubuntu da cu un launcher mai light)

Edited by Liviu Rosca

Lenea asta...:). Am stick-ul plin de poze , sa vad ce-i fac :).

post-13157-142346824985_thumb.jpg

Acum ramane asa...am gresit eu ceva? La partitionare am lasat doar Disk 0 cu toata memoria, mai trebuia spatiul ala de 100 de mb lasat?

E pe 0% de 10 minute.