Clicky

Jump to content

Recommended Posts

M-am hotarat sa incerc si eu Linux-ul. Am downloadat ubuntu versiunea 14.04.1 pe x32 bit are aproape un gb (am doar 2 gb ram ddr2). E in format iso si am si eu nevoie de ceva "indrumari" , cum sa-l pun pe stick ca sa-l fac sa booteze , trebuie sa fie doar el pe stick? E bun un stick de 4gb? La instalare , se instaleaza ca windowsul , adica ii dau sa boot-eze de pe USB si trebuie sa inceapa instalarea?

Driverele , am o placa video nVidia , mai trebuie instalate?

Ce fel de programe pot fi executate de pe Linux(ca la windows , .exe).

Motivul ar fi ca am auzit ca se misca mai bine si pe pc-uri mai slabe , macar browsing si youtube sa fac si eu ok (am inteles ca are aplicatii , ca pe smartphone-uri).

http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

Boot-ezi de pe el ca de pe CD. Dacă nu îl boot-ează intri prin bios și dai ceva de usb.

Când ai boot-ezi ai 2 opțiuni. Încearcă și instalare.

Recomandarea mea este să dai sa incerci intâi să vezi dacă îți place. In modul live/incearcă poti face orice și rămâne salvat dacă ai bifat o chestie pe acolo când ai facut usb-ul. Dacă nu e fresh de fiecare data când boot-ezi.

Driverele. Ai prin meniul de setari drivere aditionale care trebuie activate dar de obicei rulează bine din prima și merge tot.

Programele: N-ai exe-uri. Ai Ubuntu Store, ai aplicatii care le instalezi din terminal cu comenzi. Nu-i complicat.

Mare atenție la formatarea hdd-ului/schema de partitii. Partitia unde instalezi Ubuntu (ext4) o setezi ca / și iti mai trebuie o partitie swap (ram extins in hdd) care e recomandată să fie egală cu ram-ul în cazul tău. Eu am formatat tot hdd-ul prima dată.

Dacă nu știi ceva sau ai nedumeriri postează aici. :) Te ajut cu ce pot.

@Soare, îți garantez că Ubuntu sau orice distro linux e adaptabil pentru orice. Adică mama la început ținea mouse-ul invers și în 30 de minute era prin browser și asculta Paraziții în VLC. :))

Mie imi trebuie pentru media , browsing si programe de tip word , power point...am gasit un tutorial sa fac dual boot fara Stick/CD , dar mai am doar 27 gb liberi (hard de 70 gb).

E bun pentru ce vrei tu. Ai Chrome/Firefox, ai Libre Office care e gratuit și îl folosesc de 3-4 ani fără probleme, ai VLC care deschide tot. :)

Dacă vrei să încerci treaba cu WUBI care face partiție virtuală în C știu că Wubi nu mai este suportat oficial de la 12.04.

Ce-l mai bine îl rulezi de pe stick câteva zile iar dacă te hotărăști și întâmpini probleme te ajut. Primesc mail cu notificări și răspund repede. :))

Ai putea redimensiona partiția cu windows în timp ce rulezi ubuntu de pe stick si apoi instala Ubuntu. Maxim 10 GB, si 2 pentru swap, mai mult nu-ți trebuie. La finalul instalării dacă n-ai șters din greșeală partiția cu windows :)) (am pățit) ubuntu o să-ți vadă și windows-ul si o să-l adauge în meniul de boot (grub).

Eu acum am dual-boot Windows 8.1 și Linux Mint pe 64 bit. Când am instalat Mint-ul și-a făcut singur grub-ul (bootloaderul)

Pe Ubuntu nu ai MS Office ai Libre Office. O suită office gratuită. Dar dacă ai neapărată nevoie de MS Office îl poți rula și pe acela cu ajutorul lui Wine. Un emulator pentru aplicații .exe astfel

Astfel încât să poți rula și astfel de aplicații la nevoie. La schema de partiționare treaba stă cam așa: 1-2 GB Swap( de obicei dublul memoriei RAM. Dacă ai peste 4 GB RAM nu mai contează.) O partiție /(Root) de vreo 30-40 GB( în funcție de câte aplicații plănuiești să instalezi) și o partiție home de 30-40 de GB (aici îți vei ține muzica, pozele, documentele etc. ).

E putin mai complicat dacă instalezi Windows după un Linux că trebuie să intri iar cu stick-ul/cd-ul live să dai un sudo update-grub din terminal dar în rest e ok. 

@Alex, Ubuntu citeste și NTFS-uri și cum sistemul de partiționare e puțin mai greu la început să nu mai complicăm treaba. :D Dacă nu-ți faci partiție /home (similar My Documents windows) Home-ul se va găsi în partiția primară.

Ubuntu este destul de ok dacă ești nou pe Linux. Întrebări:

Ai alt sistem pe acel hard?

E unitate sau laptop?

Câtă memorie RAM ai?

1.Am windows 7 ultimate x32. Am hard de 70 gb si liberi 27.4 gb

2.e unitate.

3. 2 gb ram DDR2

As prefera metoda asta de instalare http://videotutorial.ro/cum-instalam-ubuntu-linux-fara-cd-si-fara-stick-usb-bootabil/ , neavand nevoie de alt stick/cd , stick-ul intre timp l-am umplut cu pozele tatalui meu pentru servici.

Dar in tutorial prezinta cum face dual boot , windows 7 ramanand si ocupand memorie.

Am ajuns in interfata , va spun cand sa ma ajutati(la partitionare).

post-13157-142342258838_thumb.jpg

Ii pot da replace sa-mi stearga el windowsul si tot ce am pe el? Sau ce fac? Ce aleg?

Precizez ca am salvat ce aveam important de acolo .

Da, poți da sa steargă windows-ul sau poți da optiunea de jos să o faci partitiile manual. Recomand a 2-a versiune. Dacă nu-ți mai trebuie windows-ul poți șterge partitia lui și crea alta (ext4 cu punct de montare / și formatare bifat. Apoi mai creezi o partitie de 2-3 gb unde in loc de ext4 pui swap și aia e.

L.E. Recomand a 2-a optiune pentru că ultima dată când am dat replace mi-a formatat tot hdd-ul. :/

Edited by Liviu Rosca

Ok , sa vad daca reusesc.

post-13157-142342334482_thumb.jpg

Sa inteleg ca de aici sterg tot?

Nu ma lasa sa sterg , spune asa:

Your installation medium is on ...dev/sda2. You will not be able to create , delete , or resize partitions in this disk.

Pai si unde trebuia sa pun instalarea linux-ului? Cred ca trebuie sa fac alte partitii acum , dar ma gandesc ca ramane dual boot?

La naiba , chiar imi place OS-ul asta.

Sterge toate partitiile acolo. Fă una de 12 gb ext4, montata /, una swap de 2 gb și de restul un ntfs că mai strângi date pe acolo și nu le mai pierzi in caz de schimbi ceva.

Nu ma lasa sa sterg partitiile , eu am pus Ubuntu in partitia C , unde aveam si windowsul cu programul UNetbootin , cred ca d-asta nu ma lasa . Daca as sterge toata partitia C, as sterge si ce a facut programul UNetbootin si n-ar mai putea rula , nu ?

print screen..am intrat pe forum de pe Ubuntu :D.

Cred ca intru iar in windows , deschid iar UNetbootin si..nu stiu ce sa fac .. programul asta face inca o partitie , nu ? Adica mi-ar face o partitie de exemplu D cu sistemul ca sa pot sterge tot C-ul ? Sper ca ai inteles...nici nu stiu daca asta e problema , dar de sters nu ma lasa sa sterg si ma gandesc ca daca ii dau formatare hard , se duce si Ubuntu care-l rulez acum.

post-13157-0-11137500-1423423988_thumb.png

Nu prea ai ce să faci în windows pentru că n-ai spațiu și o să-ți șteargă partiția pe care ai fișierele necesare instalării. 

Trebuie să redimensionezi partiția de windows (c-ul) din ubuntu. Asta faci cu un program numit gparted. 

Deschizi terminalul și introduci comanda "sudo apt-get install gparted"

O să-ți ceară parola sau ceva care default cred că e ubuntu sau admin. 

De acolo faci c-ul mai mic cu 12 gb.