Clicky

Jump to content
Innoxius

Windows 10 Mobile - discutii generale

Recommended Posts

Guest Deio

Note 3 si Note 4. Cu diferenta ca Note 4 aprinde ecranul complet, Note 3 aprinde monocrom. Si cred ca mai toate telefoanele din gama Sx de la S5 incoace.

La Note 4 se gaseste in Accesibility.

Nu-i chiar tragic pentru un average joe user. Mai nasol e pentru cei care folosesc alte aplicatii 3rd party de la dezvoltatori independenti, care nu au corespondenta in WM.

Sent from my LG G3-D855

"Continuum for phones DOESN'T require you to carry a device to connect. It's wireless (BT/Miracast) *or* wired (eg. could have a dock)." - Joe Belfiore

Pentru TV, da. Pentru monitor, nu. N-am auzit de monitoare cu Miracast sau la care sa le poti atasa un dongle Miracast.

Si totusi, s-a legat wireless la monitor. Cum, nu a zis. Sau nu am fost atent eu, ca ma deranjau exponatele alea din spate :D

Guest Deio

Telefonul era pe post de TrackPad sau TouchPad, ca cel de pe laptop in primul minut. Miscai mouse de pe ecranul telefonului.

Apoi s-a conectat prin dongle Miracast pe monitor. Dongle Miracast gasesti pe toate gardurile, la preturi diverse, poate si la 100 lei pe multe site-uri. Am testat Asus Miracast si Dell Miracast pe monitoare si functioneaza perfect, doar ca nu ai sunet pe monitor decat daca are si difuzoare.

Iesirea din dongle e HDMI si poti conecta la TV sau orice monitor care are intrare HDMI si cam 90% au deja. Se conecteaza prin Wireless Direct si utilizeaza protocolul Miracast. Daca era cu Atom, avea Intel WiDi care e tot aia dar dezvoltat de Intel.

Microsoft removes Windows Bridge for Android in latest Windows 10 build

Adica Project Astoria. Adica aplicatii Android pe W10M, Adica foarte bine, pentru ca, asa cum era de asteptat

According to WindowsBlogItalia, the reason for removal is that the Android subsystem was slowly degrading Windows 10 Mobile.

Cea mai buna alegere pe care o putea face Microsoft. Lag de Android mai lipsea.

Haha, dupa ce au mintit poporul cu televizorul, acum ciuciu Android apps. Pana la urma aplicatiile de W10M vor fi universale macar sau si aia era minciunica?

Sent from my LG G3-D855

Este vizibil mai lent pe orice telefon din vechea generatie. Mai mult de atata e mereu in schimbare(curios totusi nu aduce mai nimic nou) si mereu peticesc pe undeva si se sparge in alta parte. Nu ii vad bine deloc. WP8 se vindea ca mergea fluid macar chiar daca nu aveau prea multe aplicatii.... la 10 anuleaza si ultimul lor avantaj.

Eu am avut instalat w10m pe Nokia 1520. Nu am simtit nici o intarziere in activitatea mea pe telefon fata de wp8.1 . Clar mi.a plăcut interactiunea schimbările in sistem sau aspectul. Pe flagship-uri nu cred Sa aiba vreo problema de fluiditate. Sunt sigur ca vor avea succes mai mare decat blackberry pentru ca si-au păstrat sufletul. Nu e chiar propriu spus pentru ca au tot avut fluctuatii si resetari insa nu au trecut in alta tabara. Si aici mă refer la blackberry. E păcat ca nu au mai avut loc de android pentru ca Bb10 chiar era un drum reusit . Asa cum nici Nokia nu a fost lăsată sa continue cu meego.

Bun lăsând melancolia astept testele concludente pentru lumia 95xl.

Daca te prind  2 luni in programul insider intelegi ce vreau sa zic referitor la fluctuatii. Intarzierile sunt vizibile pe telefoanele sub flagship-uri dar se pot observa si pe cele ca al tau, mai fine dar exista.

Da. Iar Microsoft a fost tinuta in viata de telefoanele midrange si lowrange. Si eu am recomandat un lumia 640 pentru pret/performanta si fluiditatea in timp a sistemului.

Cred ca era unicul avantaj. Va rog sa ma luminati daca gresesc.

As mai pune consumul de energie si resurse. Dar astea sunt cumva legate de lipsa de lag. Sau lipsa de lag de ele.

Eu am senzatia ca s-au grabit cu lansarea lui 10 pe desktop. Daca au facut la fel si pe telefoane, nu e exclus sa aiba bube, mai mici sau mai mari. Fiind sub presiunea faptului ca vanzarile nu sunt stralucite si ca nu mai lansasera un flagship de foarte mult timp, cred ca au dat cu oistea-n gard numai ca sa lanseze cat mai repede seria 950.

Sent from my LG G3-D855

Repede??? Ca mi s-au lungit urechile de cand tot se chinuie sa lanseze odata telefonul ala. E normal sa nu aiba vânzări cand nu aduci nimic nou doi ani. Sunt dezamăgit deja si nu stiu dc mai am răbdare sa astept.