Clicky

Jump to content
Innoxius

Windows 10 Mobile - discutii generale

Recommended Posts

Nu. De 5 GB e nevoie pentru upgrade de la 8.1 la 10. Sistemul intra si in 4 GB. E deja a doua duma de la Pocketnow legata de W10M. O fi de la caldura, ca de la teama ca W10M va lua din piata Android nu cred ca e.

Windows 10 Mobile devices with 4 GB storage can upgrade, but require SD card slot

Acum nu mai e "Zdrang, telefonul tau nu primeste WP 8", acum e "Zdrang, aplicatia ta, chiar daca tu ai in continuare WP 8.1, nu va mai fi suportata. Si o si scoatem din Store, sa te inveti minte". De ce ? "Pentru ca noi lansam W10M. Si pentru ca putem, WTF nu-ti convine ?, Ai telefon care nu primeste W10M ? Ghinion, sa-ti para bine ca nu te-ai nascut in Siria"

Streamlining the photo experience in Windows

Sunt sigurul nebun pentru care wp10 pare un mare fsssssssss ? Dupa testele de ieri  consider ca nici macar windows 8.2 nu merita sa se numeasca si nu ma refer la functionare ci la "mega" noutatile pe care le aduce. Adica altii au inventat apa fiarta de mult si astia nici calduta nu o fac.

Da. Este cel mai bun, cel mai cel si o sa ingroape iOS si Android. Stai sa vezi cand o sa ruleze aplicatii iOS, Android, Tizen, BB, Ubuntu si altele.

Eu deja m-am plictisit cate articole am citit despre inconsistenta UI. Despre prostiile din noul Store. Despre incompatibilitati cu actualele aplicatii third-party. Despre "sigur se va rezolva". Despre "uau, avem cutare. Nu merge bine, dar avem".

http://blogs.windows.com/bloggingwindows/2015/09/14/announcing-windows-10-mobile-insider-preview-build-10536/

Trecand peste anuntul de mai sus: e asa greu sa puna procent la baterie langa iconita sau chiar nu doreste nimeni functia asta ?

De ce sa trag de bara ... ca o uzez :) . Ce era greu sa il puna in stanga nu sub ? Exceptand ca la telefonul meu, un lumia 640, bateria tine de neam prost si se aude bine atceva de apreciat nu prea am.  Parca rulez un android la inceputurile sale, are de toate dar nimic finalizat, nimic consistent si limitari cu duiumul. 

Trecand peste impresia generala cu wp la 10 avem in plus vizibil: setarile ingramadite (nu aranjate ca e prea mult sa spui asa ceva), avem 16(wow) iconite in cortina (wow , apa calda), avem cica aplicatii universale(unde dracu le gasesti?) , avem tastatura cu joystick si dale ultra mega transparente si atata. 

Avand wp de doar 2 luni am avut un soc la inceput. Lucruri banale in android chiar si telefoanele mizerabile made in RO, aici nu le gasesc. Dai sa scrii sau cauti ceva si nu ridica mereu tastatura, nu poti nici mort sa editezi o litera scrisa gresit intrun cuvand apasand in zona aia( trebuie sa tragi cursorul de la capatul cuvantului), Ai buton de cautare mereu pe bara de jos dar ... nu cauta contextual si uneori ai doua icoane de search. Cred ca mai gasesc si altele daca ma strofoc putin.

Frumos, Microsoft. Foarte frumos

Windows 10 Mobile has a new Maps app, but its not quite as feature complete as HERE Drive +

Hack: How to install HERE Drive+ on your Windows 10 Mobile handset

Si de cate hack-uri mai e nevoie pentru a avea ce ne trebuie pe SO asta stelar ? Daca voi credeti ca masa de utilizatori de WP sunt dintre cei care abia asteapta sa faca un hack, va inselati.

Microsoft crede că la telefoane e ca la PC-uri, acolo unde linuxul nu prea are cuvânt de spus datorită fragmentarii masive iar osx vine doar pe dispozitivele Apple care-s și ceva mai scumpe.

Cineva să le spună că la dispozitivele de buzunar dacă n-au măr pe spate 99% rulează Android și trebuie să vii cu ceva bun dacă vrei să le furi clienții deja formați. Inafară de fluiditate pe gama low-end Microsoft n-a adus nimic wow...

Eu sper sa capete tractiune dupa lansare. Mi-au plăcut update-urile aduse de w10m. Vizual , plusurile fata de actuala versiune de OS si astept sa vad si performantele pe partea harware si camera. Sunt extrem de multumit de Nokia 1520 . Cu un design compact in varianta XL a noului model si cu noile imbunatatiri sigur sar si anul acesta peste a-mi achizitiona un iPhone . De vreo 3 ani sunt hotărât sa-mi achizitionez un Apple dar pe ultima suta schimb macazul si-i sprijin pe astia cu market share aproape inexistent :) in concluzie eu sper sa lanseze odata corabia noua la apa.

Edited by danielcarpo