Clicky

Jump to content
Innoxius

Windows 10 Mobile - discutii generale

Recommended Posts

Prin utilizator normal m-am referit la o persoană care sună și primește apeluri, trimite sms-uri, pierde vremea pe facebook și youtube iar ocazional foloseste skype și hărțile pentru a căuta ceva.

Când îți cumperi ceva vezi ce ai și ce n-ai apoi te gândești dacă poți trăi cu lipsurile. Ai ales licența office. :D Dă-mi un low end cu Windows și îți dau un Nokia X impecabil ca să rulezi aplicații de android. :D

Si mai e ceva, care poate fi cuiul lui Pepelea in calcaiul lui Ahile: Google Play. WP / WM nu sunt SO-uri pentru geeks ca noi. Aici nu intri cu ADB, root si Terminal. Aici esti ca pe iOS. Utilizatorul obisnuit de care zici nu va face sideloading de apk. Si nici update prin aceeasi metoda. Si ce se face daca vrea o aplicatie pe bani ?

Pai cum sa vad dupa 6 luni dupa ce mi-am luat telefonul si mi-a trecut atunci prin cap ca vreau camera X sau cont la banca Y ? Nu tine ce zici. Camerele de care zic eu sunt scumpe. M-am uitat dupa ieftinaturi pe la chinezi, totul e super pana la aplicatie, care e doar pentru Android.

Nu poti sa zici "asta e, ghinion, daca nu te-ai gandit de la inceput si ti-ai luat WP, ghinion prezidential".

"Pe care poti sa rulezi..." Cum am spus mai sus, doar rulatul nu e totul. Daca nu ai exact aceeasi experienta legata de Play, pentru ca tu esti chiar acel "utilizator obisnuit", e cam marketing.

Cererea și profitul reglementează prioritățile în orice domeniu. Nu-i cerere/piață nu se dezvoltă. Ca la sistemele de operare desktop. Windows domină, apoi Mac-ul iar Linux-ul e aruncat în prăpastie. Nici yahoo messenger oficial nu există care a fost mult timp o aplicație folosită de aproape oricine. De drivere nu mai spun, sunt mai bune cele dezvoltate de comunitate.

O fi cum zici, dar, cel putin in domeniul asta, cererea e directionata, condusa, indusa de producatori. N-am auzit sa fie o cerere extraordinara de scroll prin miscarea ochilor, senzor de temperatura sau blitz selfie. Totusi, in continuare, toti dau bani pe chestiile astea, cu toate ca nu le folosesc. In schimb am auzit ca ar fi o cerere enorma pentru baterii care sa tina, SO / aplicatii fara lag, temperaturi normale ale telefonului sau preturi corecte. Ori astea nu prea se regasesc in produsele actuale si, cu toate astea, faliment inca nu a dat nimeni.

Vorbeam de dezvoltatorii de aplicații în special. Ai spus de camere de acțiune, să luăm exemplul camerei de la Xiaomi, YI. Și-au lansat camera de acțiune cu aplicația pentru Android prima dată apoi văzând că a prins foarte bine camera în domenii diverse precum drone/fpv, ca și dash-cam, etc au lansat aplicație și pentru iOS, camera fiind populară și în cazul multor persoane care nu aveau nici o tangență cu Xiaomi.

Au lansat aplicație și pentru Windows? Nu. Probabil din calculele lor nu rentează investiția + actualizarea aplicației periodic. Și valabil în multe cazuri.

Ca și cum ai face drum cu 2 benzi pe sens până într-un cătun izolat. Sunt oameni acolo, folosesc drumul dar fiind atât de puțini nu rentează investiția și nu-s de vină nici locuitorii, nici statul, nici firma de construcții și nici producătorii de mașini.

Si eu exact asta spuneam. Acesta este un exemplu unde aplicatiile de pe Android pot avea rost. Legat de "nu renteaza" e un fel de basm. Ai doua variante (si aici vorbim de un producator destul potent, Xiaomi nu e Allview)

1. Dezvolti in-house, mai mult de un programator, hai doi, ca sa o termine mai repede nu ai nevoie. Sa zicem 3 luni de munca de la analiza pana la publicare. Mergi cu ea un an si vezi daca e cerere. Daca nu, o lasi asa sau o retragi. Costuri: 3 luni x 2 chinezi.
  2. Tocmesti pe cineva extern. Dropbox a facut asta, cu toate ca nu e ultima firma in cloud. Nu au angajat oameni, l-au angajat pe unul care facuse initial un client neoficial si care a avut succes.

Asta cu nu renteaza pentru ca e piata mica o poti spune cand dezvolti un joc complex (acolo e de lucru, nu gluma) sau esti un dezvoltator independent, un PFA.. Dar la o aplicatie care sa controleze o camera pe care o produci tu ? Daca dai API-ul, un elev pasionat de programare ti-o face cat ai zice peste in limba chineza. Iti trebuie o interfata si niste controale prin care comanzi start / stop / pauza si un browser de imagini / clipuri de pe SD cardul camerei, plus acces la setarile camerei. Nivelul e de "tema pe timpul vacantei". Iar castigul din vanzarea camerei unui detinator de WP cred ca e mai mare decat castigul din vanzarea unui joc complex.

Dar acum, cand s-a zvonit ca se va putea fara modificari, cu atat mai mult nu vor mai misca nici un deget pana apare W10M. Si apoi o sa zica ca nu-s muieti posmagii. Ca sa faca MS si portarea, ce palaria mea, noi i-am pus sa scoata telefoane cu Windows ? :D

Au mai spus cei de la Microsoft că o să lanseze Windows 10 și pentru Raspberry Pi. S-a lansat zilele trecute și este defapt ceva pentru programare, cloud, etc.

Mai bine așteptăm, poate lansează un emulator primitiv cum sunt acelea de Nintendo pentru Android de joci jocuri cu pokemoni din 95. :))

Baietii astia isi canta singuri prohodul. Din doi in doi ani schimba sistemul. Dezvoltatorii sigur nu mai aduc update-uri importante pt 8.1 . August-septembrie lunile in care marii producători isi prezinta produsele iar majoritatea potentialilor cumpărători asteapta aceasta perioada pentru reînnoirea abonamentelor...

slaba strategie sau miscare mult prea lenta..

Au mai spus cei de la Microsoft că o să lanseze Windows 10 și pentru Raspberry Pi. S-a lansat zilele trecute și este defapt ceva pentru programare, cloud, etc.

Mai bine așteptăm, poate lansează un emulator primitiv cum sunt acelea de Nintendo pentru Android de joci jocuri cu pokemoni din 95. :))

Niste proiecte

Știu dar nu-i nimic nou, înafară de faptul că au adus ceva mai mulți dezvolatori fiind Microsoft, proiectele acestea erau și înainte să vină Microsoft. Speram la un Windows full sau măcar ceva versiune în genul fostului RT. Probabil a intervenit Intel că trebuiau să-și vândă stick-ul lor...

Deși windows + arm + open-source, eram foarte optimist pentru windows 10 full...

Continuum nu va necesita un dock separat. Va functiona fara fir prin bt/ miracast pe telefoanele noi cu wm10 . . Era scris prin comentarii ca are nevoie de dock separat si m-am gândit sa corectez informatia.

Edited by danielcarpo

Dock-ul e necesar sa te legi cu tastatura si mouse cu fir (te poti lega si tastatura / mouse BT) dar, mai ales, monitor. Pentru TV exista solutia Miracast, dar daca ai monitor, poti doar prin dock. Ideea e ca acasa merge asa, dar, daca te duci intr-o firma, trebuie sa-ti iei dock-ul cu tine.

Pentru monitor exista dongle Miracast, deci n-ar fi o problemă conexiunea. Știrea de azi însă, e că trebuie hardware nou pe telefoane ca să poți folosi Continuum, tocmai pentru că ar trebui să gestioneze două ecrane separate.

e9ce07d011e5d93af2d0733b73975733.jpg

Trimis de pe Marte

Da, trebuie ceva mai nou de la Qualcomm pentru dual. Acu', daca asta inseamna 810, ghinion ;)

Cu toate ca am citit zvonuri care zic ca ar fi fost tatonari si in curtea Intel pentru 940 / 940 XL.

Da, trebuie ceva mai nou de la Qualcomm pentru dual. Acu', daca asta inseamna 810, ghinion ;)

Cu toate ca am citit zvonuri care zic ca ar fi fost tatonari si in curtea Intel pentru 940 / 940 XL.

Pana aduc baietii astia de la Microsoft hardware nou au timp lejer qualcomm-ul sa fixeze caldura aia. :)

Oare de aplicații dezinstalate, care lasă urme în Registry o să scăpăm? Sau fenomenul e marcă înregistrată Microsoft?

wp_ss_20150823_0001.png