Clicky

Jump to content
Innoxius

Windows 10 Mobile - discutii generale

Recommended Posts

Adica WP 10 nu va mai fi cel mai smecher sistem care ruleaza fin pe device-uri cu 512 RAM? Copiaza Android? In curand o sa va trebuiasca si voua 8 GB RAM ca sa ruleze fin Windows-ul

Sent from LG G3-D855

In privinta asta, categoric o ia pe urmele Android. WP7 - aplicatiile sistem integrate in sistem. Se actualizau odata cu sistemul. WP8 - au scos unele aplicatii sistem separat, sa se poata actualiza din Store, sa nu mai stai dupa tot sistemul. OK, dar asta a dus (o spun altii, care din asta traiesc) la stabilitate mai scazuta, consum mai mare de resurse. Acum la WM10, limitari destul de serioase la 512 MB (cea mai faina mi se pare aia cu "poti pierde un apel VoIP Skype :D " ). Pai daca tot o da pe limba Android, nu ar putea sa mai scoata niste limitari ? De genul filmare in background, Inregistrare convorbiri ?

Ce cretini...

Amu îmi pare rău ca nu mi.am loat un android..

MS asta ‡★†€ tot ce prinde.. Imbecilii drq

In teorie e mai bine ca toate aplicatiile sa fie separate. Nu mai astepti un update de sistem care vine la un an-doi sau nu vine deloc. HTC a pus majoritatea aplicatiilor de sistem pe GooglePlay.

Sent from LG G3-D855

Dacă bagă toate funcțiile pe un device cu 512 mb de RAM nu e bine că are lag, dacă nu le bagă și lasă OS-ul mai curat ca să se miște mai bine iar nu e bine. :))

@Sp1tfire

Da, asta e avantajul si asta e sensul ideei. Dar si la Android este aceeasi problema, din cate am citit. Pentru ca asta e natura softului, oricare ar fi el. Cu cat este mai inradacinat, cu atat ruleaza mai smooth. SO-urile si aplicatiile sunt ca intr-o piramida, sunt pe niste layere. Cu cat layerul e mai jos (adica mai aproape de hardware), cu atat ruleaza mai usor, dar este mai greu accesibil din exterior. De aceea virusii se agata mai usor de aplicatiile third-party (layerul cel mai de sus) si nu se agata de, sa zicem, codul din componentele electronice (care e layerul cel mai de jos). Un cod aflat pe layerul 3, ca sa-si faca treaba, trebuie sa interactioneze cu cel de pe layerul 2, care la randul lui cu 1, apoi 1 cu 0 si 0 cu hardware. Daca sunt pe 4, introduc un pas in plus.

Dacă bagă toate funcțiile pe un device cu 512 mb de RAM nu e bine că are lag, dacă nu le bagă și lasă OS-ul mai curat ca să se miște mai bine iar nu e bine. :))

De unde marele avantaj al telefoanelor cu manivela :D

Corect ce spui tu, Innoxius, dar nu se poate si cu aplicatii separate si cu sufletul in rai Asa a fost si cu cardurile externe. Ba e bine ca ai mai mult spatiu, ba nu e bine ca viteza e mica si pot aparea si probleme de securitate. Google s-a tot razgandit cu cardurile de-a lungul timpului. Cica in Android M ar fi optiune de a seta cardul extern ca si memorie interna si o sa putem instala aplicatii+datele lor pe el, ca si cum ar fi memorie nativa. Asta e miscare excelenta, singurul dezavantaj fiind faptul ca nu mai poti folosi cardul in alte device-uri, fara a-l formata inainte.

Sent from LG G3-D855

Guest Deio

Am vazut si la Lenovo si Allview, fara root. De la 4.2 se putea asta, la multe telefoane.

E cu doua taisuri. Cand moare cardul extern, adios ce ai pe el, am patit eu cu un microSD, s-a defectat si am pierdut poze, appData si diverse. Noroc ca in paranoia mea, facusem un backup cu ceva timp in urma 

Nu m-am putut abtine si am instalat windows phone 10 pe un Nokia 1520. Pot spune doar woow. Pentru cei cu sistem android li se va parea normal dar pentru noi posesorii de windows e diferenta uriasa. Multitasking imbunatatit tastatura imbunatatita, posibilitatea de micsorare pentru utilizarea cu o mana, control setting imbunatatit , smartdial..etc Nici nu pot enumera cate imbunatatiri sunt aduse. Practic alt sistem. Cert pentru mine ca voi achizitiona un telefon cu w10. Imi doream blackberry dar dupa preview-ul asta cred ca merita achizitionarea unui telefon cu w10.

Voi reveni la 8.1 pentru ca sunt lucruri de pus la punct insa cu certitudinea ca w10 e un sistem matur.

Imi place strategia lor. Destept Nadella asta. Era culmea sa inchida o afacere in care s-au investit bani multi. Mai putine telefoane ei se vor ocupa de update-uri in genul Apple si nu va fi nici haosul din lumea android cu zeci de telefoane update-uri care dupa 2ani pe telefoanele mai low nu apar si tot asa. Eu mă repet am fost plăcut impresionat se Windows mobile 10 si sunt foarte hotărât in vederea achizitionarii unui telefon de generație noua cu Windows 10.

I'd expect the launch version of Windows 10 Mobile on new hardware, or 'Microsoft-branded' Lumias, such as the 640/XL, to not include the HERE applications at all.

Asta pentru ca vor exista aplicatii proprii MS.

Working with Maps on Windows 10 Mobile: a FAQ

In plus, ce facem in tarile bananiere, fara Cortana ?

Can you still choose which navigation voices are used?

Ahem. No. You currently get Cortana announcing directions. Yes, you could change the entire language of your device, but that's a bit drastic. One of the most common requests of the Windows 10 Maps team is to enable the use of alternate voices (e.g. male/female voicings), so who knows, maybe this will be included by the time Windows 10 Mobile is fully available?

Eu sunt mai curios cum va fi primit de utilizatori. E posibil sa fie diferente de stil (aspect si utilizare). Nu stiu cum e azi pe Android, dar pe W10M aplicatiile native au "hamburgher menu" (acela cu 3 liniute). Unele aplicatii, la Back, se inchid, nu trec in background. Fonturile sunt diferite. Widget vs. Live Tiles. Mi-e sa nu iese o struto-camila. De resurse nici nu mai vorbesc.

Si mai e ceva: un WP-ist care vrea sa-si ia WM nu e target pentru asta. Isi ia oricum. Un Androider de ce si-ar lua WM, chiar si in conditiile astea ? Mai raman nou venitii, care de regula sunt adolescenti si care se i-au dupa trend-uri, nu dupa altceva.

Cred că pentru marketing pentru captarea celor morți după milioane de aplicații disponibile.

Problema e că au trecut timpurile alea, nu cred că un utilizator normal nu găsește aplicațiile necesare pe Windows dacă vine de pe iOS sau Android. Până la urmă e o pagină de slideshow în plus la lansările oficiale, face mult.

Sa stii ca exista o problema: aplicatiile proprii unor servicii / produse. Aplicatii generale gasesti. Gen client youtube, reader de carti electronice, editoare de imagini, chestii din astea. Dar, daca vrei sa-ti cumperi ceva, sa zicem o camera sport, pe care sa o controlezi de la distanta prin WiFi, singurele care au aplicatie pe WP sunt GoPro si un anumit model Garmin. Si la astea, oricat te-ai stradui ca dezvoltator independent, nu poti sa le faci. Pentru ca nu ai acces la API-ul producatorului camerei respective. Sau aplicatii bancare. BCR nu are. Sau operatori mobili. MyVodafone nu exista. Adica exista, dar nu pentru RO.

In astfel de situatii vad eu un target. Cu conditia ca, de exemplu, banca respectiva sa nu blocheze accesul din cine stie ce considerente de securitate. Si ar mai fi jocurile, dar aici nu ma pronunt, ca-s batran. Si sarac, logic. :D

Uite, pe mine ma enerveaza la culme ca aplicatia oficiala TripAdvisor nu este disponibila pentru RO. Pe Android exista fara probleme, pe WP nu. Ce pot sa fac ? Nimic, nu ma pot pune sa fac eu una pentru ca nu o sa pot descarca harti offline, retele de transport in comun offline.

De ce exista pentru alte tari si pentru RO nu, cu toate ca la Android nu e problema asta ? Sa ma impusti daca stiu.