Clicky

Jump to content
Innoxius

Windows 10 Mobile - discutii generale

Recommended Posts

Un articol cam dur la adresa copilului adoptiv al lui Innoxius

http://m.pocketnow.com/2015/04/13/windows-10-for-phones-build-10051

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Am mai citit un articol legat de inconsistența UI. Chestii mai grave decât lipsa unor funcții pe care le poți reintroduce mai ușor decât un întreg concept UI/UX care e greșit din start.

Am instalat Preview pe Lumia 920 si se misca groaznic.. Tinand cont ca il folosesc pe laptop si e super ok ma asteptam la ceva mai bun..

Se pare ca si pe mobil te va obliga sa faci update. Visul meu de a trage de 8.1 cat de mult pot s-a destramat in ceata Potomacului.

Unfortunately you can only postpone the inevitable so long, and today I woke up with an automatic install of the software, and I suspect a few thousand other people will be in the same boat.

Ti-am spus ca ai gresit sistemul de operare, Innoxius. Ia exemplu de la Android, nu numai ca nu ne obliga, dar cateodata nici nu ne dau update-uri

Sent from LG G3-D855

Cele mai tari update-uri aunt cele pe Ubuntu și derivatele. Update atât la software-ul instalat din magazin cât și update de sistem, ambele simultan cu 2-3 click-uri. Dacă o să fie exact așa și Ubuntu Touch atunci restul au de învățat de la Canonical. Și am uitat să spun că nu te obligă, dai cancel și mai apare la cateva zile o notificare. Plus că face update fără să te scoată din interfață ca la windows când îți este lumea mai dragă.

Edited by Liviu Rosca

Aha.

Mobile developers sceptical about new Microsoft iOS and Android porting tools

Frumoasa reactie. Din ce zic cei de acolo (e mai bine sa o scrii de la zero cu sculele platformei), se pare ca nu s-a schimbat nimic in domeniu de 20 de ani. Atunci am avut primul meu job de programator si am fost atat de naiv incat sa-i cred pe MS (ha, tot ei) ca e foarte usor sa portezi o aplicatie dBase in FoxPro. Dupa 2 luni in care m-am chinuit de imi venea sa-mi dau demisia, m-am apucat sa o scriu de la zero si am terminat-o intr-o luna jumate.

In concluzie, MS vrea sa aduca aplicatiile pe WP ca sa creasca cota, dezvoltatorii zic ca intai sa creasca cota si apoi se apuca si ei de treaba, in orice caz cu aplicatii scrise de la zero. Oricum o intoarce, MS tot in buda de sub 5% ramane.

Adica WP 10 nu va mai fi cel mai smecher sistem care ruleaza fin pe device-uri cu 512 RAM? Copiaza Android? In curand o sa va trebuiasca si voua 8 GB RAM ca sa ruleze fin Windows-ul

Sent from LG G3-D855

Da, dar Windows Server exista, Android Server nu :D Ideea e ca, initial, nenea sef de la WP a zis pe TW ca pentru 512 va exista un W10 mai light. Dupa care a revenit si a zis ca au socotit ei si au dat in bobi si va fi acelasi peste tot, ca se poate. Acum vin si zic ca, de fapt, nu o sa mearga la fel. Poate maine o sa zica ca, pentru binele utilizatorului, nici nu mai dau drumul la W10 pe 512, ca ar fi pacat sa piarda clientul platitor bunatate de functiuni, cum au facut cu 8 vs 7. Sau poate renunta de tot si vand Mobile la niste indieni sau chinezi :D

Daca vad ca nu e cel puțin la fel de fluid ca 8.1 sa nici nu-i dea drumul.

Am înțeles ca nu poți opri un update pe wp, te obliga sa faci update.

Probabil va fi la fel de fluid, dar va necesita RAM mai mult. Asta nu e neaparat un lucru rau, ci probabil va duce la disparitia ragaliilor cu 512 MB RAM.

Sent from LG G3-D855

N-am înțeles și nici n-o să înțeleg niciodată de ce partea software a unui smartphone depinde de operator sau producător. Poate nu vreau să-i fac update, vreau să fiu "învechit", să n-am ultimile 3 funcții cosmetice absolut inutile din ultimul update. Vreau să-mi meargă fluid ca prima dată că 90% din noile chestii din update nu-s folositoare și majoritatea nu pot fi dezactivate.

Nu vreau ca tu producător să mă împingi de la spate spre un nou device cu lag-ul după update și alte treburi de genul.

Mama are android 2.3, single core + 512 RAM. Dezinstalat tot din el inclusiv google play și gașca de apk-uri, instalat versiuni ale aplicațiilor din 2010 sau mai light unde a fost cazul. Merge ca uns.

Edited by Liviu Rosca