Clicky

Jump to content
Innoxius

Windows 10 Mobile - discutii generale

Recommended Posts

Primul ever telefon din familie, Ericcson. 100% Ericsson. Ma duc in service sa verifice ceva si zice "Vad ca a aparut o versiune noua. O instalez?". Accept, ca asta se facea doar in service. In timp ce facea update, bineinteles ca se ia curentul. "N-am patit asta de cand sunt". Normal, n-am fost eu. La mine e problema. Rezultatul? "Stiti, noi aici nu avem ce-i face. Trebuie trimis in Suedia. Dar pana il primiti inapoi va dam altul la schimb". Ce vremuri. 

Aș fi rămas oricând la 10 dacă nu s-ar fi blocat din senin și trebuie să-i scot bateria ca să-și revină. Față de varianta "slow update", "fast update" e mult mai rapid dar și când crapă, crapă.
Revin la windows 8.1 cu Windows Device Recovery Tool. O să duc lipsa setărilor mult mai bine organizate din W10.

Astia fac concurs intre echipa W10M si echipa Store? Care o comite mai tare ?

Microsoft's Windows 10 Store is still frustrating to developers and users alike

Whatever the reason for all this is, I won’t develop any apps for Windows 10 anymore, since I cannot make any money with them. And I can recommend other developers to do the same: Don’t start developing apps for Windows 10, in the hope your apps will sell on the app store

Si nu, ce zice acolo nu e legat de marketshare. Pur si simplu, de cand si-a trecut aplicatia de pe 8.1 pe 10, cautarea e useless. Doar daca ii da numele complet al aplicatiei si-o gaseste.

Degeaba sarea Steve al lor pe scena cu "Developers, developers, developers"

Acum doua zile incerca un cunoscut sa ma convinga sa sparg si eu norma in domeniul asta. Ca acum e momentul, nu sunt aplicatii, W10 va trage dupa el si W10M, vor incepe sa curga aplicatiile portate de pe iOS si e teren virgin in Store. Vad ca e virgin pe stilul Sahara, nu pe stilul Amazonia.

Baietii astia de la Microsoft au spus ca schimba strategia ca vor aduce mai putine telefoane dar calitate insa ma uitam te un site si vad acolo 950(xl) simplu si dual sim . Vad 550. Zvonuri despre 650 si despre 850.

Acum ca folosesc w10m (beta cei drept ) dar si pe telefoanele lansate cred ca sunt cu un pas in spatele beta incep sa ii simt minusurile. Si in SUA contrar faptului ca sunt americani nu a mers Windows Phone bine nicioadata, cica au înregistrat cel mai slab cotaj pe piata din istorie...

Imi plac oamenii care persista in ideile lor. Chiar daca sunt negative, macar dau dovada de verticalitate. Ar fi fost nedemn sa se tot schimba procentul ala de la un build la altul. Bine ca macar nu creste.

Clipboard01.jpg

Tot "tehnical preview"? De câte luni? Ei încă trăiesc în lumea OS-urilor de PC acolo unde linux-ul e rar ca dinții de țestoasă iar MAC-urile sunt scumpe.

Presimt că 10 o să fie și ultimul, probabil că-l finalizează până la iarnă. E fain HP-ul acela dar la ce bun când OS-ul nu poate pune în valoare hardware-ul acela? Uneori mă simt limitat de OS pe amărâtul de 520... Poate doar Continuum să mai ridice câteva procende dar și acolo în rândul fanilor.

Păcat.

Cum fac update cu o plăcuță de RAM la 520? :)) Glumeam, 8.1 se mișcă foarte bine pe el. Am testat și 10 pe 512 RAM și... no way. Interfața e o idee mai lentă dar aplicațiile... îl omoară.

Nokia 520 în 2016 are specificații de feature-phone. :)) Cât ar fi Windows-ul de prietenos ~400 de lei, 520 este depășit pentru W10. La urma urmei, W10M este un OS al anului 2017 chiar dacă este anunțat în 2014, testat în 2015 și 2016. :))

Ieri incercam sa-i explic unui coleg de pe SP de ce nu sar cu parapanta, ca apoi sa ma prind din zbor de un elastic ca sa fac bangiijamping, adica de ce nu-mi instalez W10M.

wp_ss_20160320_0001.jpg

Tot de pe SP, dupa un upgrade la W10M pe un Lumia 640.

Va plangeti de lag pe Android? Nu stiti ce e aia lag. Pentru asta, va cumparati un Lumia 640XL, cu WP 8.1, il folositi o perioada, va bucurati de lipsa de lag, apoi instalati W10M. Acum, abia acum puteti spune ca stiti ce e aia lag. Cum palaria mea poti sa-ti bati joc in asemenea hal de un SO mobil care e rapid, simplu si negurmand si sa-l aduci in asemenea hal de obezitate ?

Mentionez ca da, am facut resetarea la valorile din fabrica, asa cum recomanda toti. Care aveti telefoane cu 512 MB RAM NU VA MAI PLANGETI ca nu primiti W10M. Mergeti la Biserica si aprindeti o lumânare.

Scuze de expresia care urmeaza, dar astia-s nebuni la cap? S-au dilit de la W10M, ca aveam impresii mai bune despre HP. Stiu ca-s scumpi, dar sa ceri 600 de dolari pentru ceva care doar seamana cu un laptop si, ca sa functioneze, are nevoie de un telefon cu W10M langa el? Care si ala mai costa cateva sute bune, ca e tot HP. Si banui ca lap-dock-ul asta nu merge decat cu HP.

Microsoft starts taking pre-orders for HP Elite x3 Lap Dock