Clicky

Jump to content
mariusnem

Stergere update Lolipop

Recommended Posts

Salutare,

Detin un Samsung Galaxy S5 si mi s-a descarcat update-ul pentru Android 5.0 Lolipop.

Problema este ca nu vreau sa-l instalez. Imi apare o notificare in bara de notificari cum ca actualizarea este amanata.

As vrea sa fac cumva sa-mi dispara notificarea aceea si deasemenea sa sterg installer-ul de la Lolipop care-mi ocupa spatiul degeaba.

Multumesc. Astept sugestii. Precizez ca momentan telefonul are Android 4.4.2 , fara root. Este stoc.

@Digikent, din cate am citit pe net se pare ca are unele buguri si ingreuneaza telefonul. Multi zic ca regreta ca au facut update. Asa ca prefer sa mai astept.

@Andrei, sa stii ca nu ma gandisem la asta :). Teoretic solutia ta ar trebui sa mearga, pentru ca dupa reset telefonul devine stock, sterge tot ce e pus pe el.

Mai astept si parerea altor colegi, dar cred ca factory reset ma salveaza :)

Update-ul ar trebui să existe descărcat local pe undeva. La mine e în memoria internă (emulated/cmupdater) dar eu am cyanogenmod. Mă gândesc că așa ar trebui să fie și la tine. Poți încerca să cauți cu ccleaner, trebuie să fie un fișier destul de mare.

Pentru aplicația de update cred că-ți trebuie root s-o stergi.

Trebuie sa dezactivezi notificările la google service framework și la încă o apk.. O sa caut pe net și revin.

@sebi, m-am informat dr chestia asta. Dar imi dezactiveaza doar notificarile. Eu vreu sa sterg si update-ul, installer-ul.

@Liviu, as putea sa sterg update-ul fara a fi nevoit sa-l rootez, printr-un factory reset? Nu ar trebui sa stearga tot de pe el si sa redevina asa cum a iesit din fabrica?

Ar trebui sa ai un folder ca cel din poza.

Dacă nu îl ai, cauta un folder sau o arhiva ( cu terminația .zip) care conține cuvântul "update".

Cauta puțin..

post-11625-142304672385_thumb.png

Hai ca o sa incerc sa-l caut cum propui Sebi, inainte de a aplea la resetarea generala. Dar ce explorer folosesti tu in imagine? Mentionez ca telefonul nu are root, ruleaza 4.4.2 din fabrica.

Sa nu instalezi 5.0 pentru ca vei regreta foarte rau.. Eu mi-am luat teapa asta si l-am instalat, insa m-am dus la samsung sa imi faca downgrade la 4.4.2.. Acum sunt in regula..

Daca vrei sa aveti telefonul rapid nu instalati 5.0! Sfatul meu

Andrei , update-ul chiar e prost...cel mai rau bug fiind ca nu exista profil silentios ca-n 4.4 , poti sa-l pui doar pe vibratii. Mai sunt ceva probleme la wifi , camera care nu mai focalizeaza.

E un update prost , se rezolva in 5.0.1 , 5.0.2 etc.

Astea le-am citit pe Softpedia , nu se poate ca toti sa aiba problemele astea , sunt sigur ca au dat si ei factory reset.

Edited by Scootch98

Salutare. Am scapat de notificarea cu update-ul si de installer-ul pe care mi-l descarcase printr-un factory reset. Deasemenea am oprit optiunea de cautare automata a actualizarilor, sa fiu sigur ca o sa faca update doar cand ii cer eu asta.

Am incercat in prima faza sa gasesc installer-ul cu ES File Explorer, dar nu am reusit. Poate nu ma lasa sa-l vad fiindca nu-l am rootat, zic si eu...

Oricum, totul e ok acum. Imi merge super bine si rapid cu 4.4.2.

Nu in ultimul rand, as vrea sa multumesc tuturor pentru sfaturi si promptitudine. O seara placuta va doresc!

Andrei , update-ul chiar e prost...cel mai rau bug fiind ca nu exista profil silentios ca-n 4.4 , poti sa-l pui doar pe vibratii. Mai sunt ceva probleme la wifi , camera care nu mai focalizeaza.

E un update prost , se rezolva in 5.0.1 , 5.0.2 etc.

Astea le-am citit pe Softpedia , nu se poate ca toti sa aiba problemele astea , sunt sigur ca au dat si ei factory reset.

O fi,dar faza cu volumul nu e un bug,asa e si pe AOSP .

Confirm si eu problemele cu lollipop pe s5, azi si-a facut o prietena update si a dat factory reset, nu mai e  asa fluid ca si pe kitkat.. 
Praf, vrea sa mearga la un service sa-i pun kitkat la loc, i-am zis ca il fac eu daca vrea, ii e frica ca il stric. :)))))))

Nu mai are garantie, i l-a cumparat tacsu din Germania, atunci cand a aparut, versiunea de 32gb, a dat 800 si ceva de euro pentru nimic...

O fi,dar faza cu volumul nu e un bug,asa e si pe AOSP .

Stiu si asta ma si enerveaza , dar pe kitkat ai niste moduri la volum:

post-13157-142307499271_thumb.jpgpost-13157-142307499833_thumb.jpgpost-13157-142307500365_thumb.jpg

Asta oricum e doar o mica problema , dar nu focalizeaza la camera , lag in meniuri , albul din meniuri mi se pare neinspirat pentru AMOLED.

Samsung s-a grabit cu Lollipop-ul , la fel cum s-a grabit si Google cu noul Nexus.

Salutare! Aveti idee din ce cauza dupa ce am dat update la android 5.0 senzorul de proximitate functioneazamult mai greu?(are un lag de vreo 2-3 sec in momentul cand is intr-o convorbire si il iau de la ureche sa ma uit la el/ apare greu imaginea)

Salutare. Am scapat de notificarea cu update-ul si de installer-ul pe care mi-l descarcase printr-un factory reset. Deasemenea am oprit optiunea de cautare automata a actualizarilor, sa fiu sigur ca o sa faca update doar cand ii cer eu asta.

Am incercat in prima faza sa gasesc installer-ul cu ES File Explorer, dar nu am reusit. Poate nu ma lasa sa-l vad fiindca nu-l am rootat, zic si eu...

Oricum, totul e ok acum. Imi merge super bine si rapid cu 4.4.2.

Nu in ultimul rand, as vrea sa multumesc tuturor pentru sfaturi si promptitudine. O seara placuta va doresc!

Salut! Am și eu aceeași problema... nu știu cum sa scap de actualizarea din bara de notificari.. doar cu factory reset.... I-am dat pana acum un reset dar a apărut iarăși. ... trebui sa opresc ceva sau sa dezinstalez ceva imediat după reset?

Mulțumesc anticipat.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Am downloadat si eu update-ul pentru 5.0.1 iar ca sa nu-l mai instaleze mergi la notificari,tii apasat pe notificarea de update dai informatii aplicatie si de acolo poti sa stergi notificarea, sa stergi kit-ul, etc ... iar daca vrei sa nu se mai downloadeze/ sa primesti notificare intrii la setari si dezactivezi update-urile ... nu e bun de nimic 5.0.1, iar downgrade poti face doar la service ... cel putin in garantie