Jump to content
soare

LG G4 - discutii

Recommended Posts

Hmmm... Aia înseamnă că...

Vom avea 7 pentru LG G3 (portare).

Gooood!

sent from my rocket-of-a GPhone powered by Cosmic-OS and using Tapatalk.

Chiar, ce ROM folosești pentru G3? Parcă se putea debloca bootloader-ul la varianta internațională a lui G3, nu?

Acum? Cosmic-OS

Android 7.1.1

Cu Google Assistant and sh#t...

sent from my rocket-of-a GPhone powered by Cosmic-OS and using Tapatalk.

Se pare că G4 și V10 vor primi update-ul la Nougat. LG s-a răzgândit. Se preconizează al doilea sfert al anului pentru V10 și al treilea pentru G4, dar pentru variantele din Coreea. Nu mai cumpăr LG-uri de acum, m-am lecuit. E păcat, îmi place G4 și-mi plac chiar și G5 și în mai mică măsură G6.

No lasă. Ce e cu graba asta...

sent from my rocket-of-a GPhone powered by Oct-OS and using Tapatalk.

Ca posesor de G4 am fost aproape să rămân pe MarshMallow. Nu aș debloca bootloader-ul ca să pun un ROM custom cu Nougat pentru că aș pierde (poate) cea mai bună funcționalitate a lui, aplicația de cameră. Toată lumea a spus că aplicația de cameră e cea mai bună pe Rom-ul oficial, unii au revenit la un Rom custom bazat pe cel oficial tocmai din cauza asta. E rușinoasă toată mascarada asta a LG. Eu clar nu mai aleg un telefon LG data viitoare.

Lasă că vine N oficial pe G6 și sigur portează cineva pentru celelalte LGuri.

Ne descurcăm.

sent from my rocket-of-a GPhone powered by Oct-OS and using Tapatalk.

Păi nu există ROM cu ceva împrumutat din G5, care a primit deja Nougat. Lumea așteaptă sursele oficiale, adică ROM oficial. Toată tergiversarea asta a LG că nu dă update, apoi că dă update-ul, dar poate fi instalat doar manual e de cacao. Nokia 8 scrie pe următorul telefon, sper să aibă SD 835 și să fie bun în general, nu mai vorbesc de preț (să fie ca la One Plus).

Mor cand vad ca firmele care baga o caruta de bani in marketing nu inteleg ca oferirea de updateuri reprezinta un instrument mult mai puternic de promovarea a vanzarilor decat orice reclama.  Mai mult de atata fidelizarea este la ea acasa cu aceste updateuri(daca exista) .

Sunt perfect de acord cu Silviu. Nici eu nu puteam s-o spun mai frumos. Dacă ar fi lucrat la update de anul trecut, l-am fi primit deja. Iar faptul că au început să lucreze la update pentru că a sărit lumea cu gura pe ei nu e decât rușinos. E păcat, i-am tot dat LG niște păsuiri, dar nu le dau la nesfârșit. Când ei vor scoate update-ul la Nougat pentru G4, Google va fi anunțat deja Android O. E rușinos pentru LG.

Și dă-i, și luptă, neicușorule. LG nu a scos decât un fel de beta Nougat în Polonia și update-ul oficial doar pentru varianta coreeană a lui G4. Acum vine cu așa ceva https://www.xda-developers.com/lg-g3-lg-g4-no-monthly-security-update/. Deja m-am pregătit să-mi deblochez bootloader-ul lui G4 și să pun un ROM modificat (cu Nougat la bază, am vreo 2 opțiuni). RUȘINICĂ, LG!

Ce gluma buna cu LG G3. Pai LG G3 n-a mai primit nici macar update de 1 kb de mai mult de un an de zile, poate mai bine.

Sent from my Galaxy S8+ using Tapatalk

februarie 2016

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Nici g4 nu a mai primit update din 23 august 2016... cel putin varianta europeana. Si nici nu cred ca mai primeste vreodata ceva.

De azi sunt și eu pe Nougat. Nu mai am dispozitive care să fie pe MarshMallow. Am instalat Freedom Rom cu foarte puține adăugări (Titan Kernel (acum la versiunea 1.1) și Magisk 14). E uimitor că LG nu scoate versiunea asta mai repede... Se simte diferența față de MarshMallow și eu am instalat toate aplicațiile pe care le aveam înainte, dar pe curat cu restore din Play Store (nu cu vreo aplicație de backup).

Da. N e foarte rapid. Și pe G3...
"Decât" că...
- camera LG nu-i
- telecomanda LG nu-i

Există buildul oficial LG în Polonia (un beta) și cel oficial în Coreea. Totul merge foarte bine pe G4.

Fain. Noi n-am avut noroc...

Ce fel de noroc e ăsta pe care ți-l faci cu mâna ta? Măcar G3 are Fulmics, G4 nu are. Al meu ma e încă în garanție până la anul în aprilie/mai 2018. Sper să nu aibă bootloop nici după aprilie sau mai 2018.

Pentru cine e interesat de camera lui G4. Există build-uri bazate pe LineageOS sau AOSP în care G4 face poze la fel de bune ca pe ROM-urile stock LG. Am avut o discuție cu Kessaras, developerul Titan kernel și am aflat lucruri extrem de interesante. Kessaras a făcut variante de kernel pentru LineageOS/AOSP, se găsesc în topicul kernel-ului https://forum.xda-developers.com/g4/development/g4-t3667878. Cele două ROM-uri despre care Kessaras spunea că sunt la zi cu firmware-ul pentru cameră, bluetooth și restul sunt https://forum.xda-developers.com/g4/development/g4-cypheros-t3680102 și build-urile de LineageOS neoficial făcute de genesixxbf3 https://host.llamasweet.tech/?dir=genesixx/LineageOS/h815. Asta înseamnă că putem folosi camera la potențialul ei și pe ROM-uri AOSP sau LineageOS. În topicul lui A.O.S.C.P: CypherOS se găsește link către Snapdragon Camera care funcționează foarte bine și scoate poze de calitate. Snapdragon Camera merge instalată și pe ROM-ul stock LG cu Nougat.