Clicky

Jump to content
Savu Sebi

Dongle 3g/4g si router portabil

Recommended Posts

Eu am un router portabil de la TP-Link (M5250) si o cartela cu Internet numai de la Digi. E foarte ok de folosit, bateria tine la al meu cam 6 ore maxim. Tine lejer tableta si telefonul meu, teoretic ar putea sa tina pana la 10 dispozitive simultan. Acoperirea Digi e chiar buna in orase, pe afara mai au de lucrat, dar si pe acolo stau binisor.

Se poate alimenta si in masina ? Si daca da, face fata in timpul utilizarii ? Adica sa nu se descarce mai repede decat se incarca.

Eu am gasit o solutie de compromis. Folosesc o tableta AllView 3G ca hotspot, cu sim-ul din stick-ul oferit de ei. Pentru altceva n-o folosesc, iar router sau dongle nu mi-as lua, ca pe unde ma duc are Vodafone semnal. Dar e buna sa mai economisesc datele de la Vodafone cand sunt prin tara.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Deci e bun Allview :D

Si eu as avea varianta asta, cu tableta de post de hotspot. Problema e ca, asta-vara, mi s-a cam oprit la drum lung din cauza incalzirii, folosind doar navigatie Google. Adica 3G + GPS. Ma gandesc ca WiFi consuma mai mult curent decat GPS si s-ar incalzi si mai serios.

In combinatie cu google maps probabil ca nu-i o idee buna, dar doar cu date+hotspot tine o gramada bateria. Legat de AllView, da, e buna ca hotspot, mai ales cand e obtinuta moca de la concurs

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Digi nu cred/sigur n-au 4g. Eu folosesc LG-ul din descriere pe post de hotspot cu o cartelă de digi și iși face treaba. Pentru tabletă, mai multe n-am testat dar prind 600-700 de kb la descărcare, ceea ce e ok că LG-ul meu are HSPDA de 3,6 Mb maxim.

Edited by Liviu Rosca

La 4g mă refeream. Mi se mai întâmplă să gândesc corect și să scriu/vorbesc greșit. :)) Deh, stres, examene, proiecte, sesiune. :))

*acum rectific

Cat costa internetul nelimitat la Orange?

Eu am un Colibri 25 la 17,5 euro lunar(Bine,din ăștia,7,5 euro reprezintă rata tabletei).

Insa,daca as mai lua un alt abonament,as opta pentru cel de 16 euro cu 75/150 GB lunar.L-aș pune in aceleași modemuri wi-fi,si s-ar numi si facere de bine,fara sa pun coleguțele sa plătească cate 2-3 lei de fiecare ca sa se conecteze pe feișbuc. :D

Edited by Ionuț