Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Da' negrul e negru, Razvane? Cu luminozitatea cum stam? LagWiz cum merge? Te intreb asa de control, ca oricum stiu ca nu dormi in noaptea asta pana nu sapi pe toate site-urile sa te documentezi si sa ne spui impresiile

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Diuuuuuuuud,intru si eu azi putin pe forum si vad ca thread-ul asta are 3 pagini noi,pe telefon.
Am zis "ma,o fi scos astia ceva uimitor,ca de,samsung", intru si vad ca se vorbeste de sume cu care iti poti cumpara o masina, vad ca se vorbeste si de un note edge,stau si eu 10 minute si zic, "ba,hai sa intru pe youtube sa vad despre ce e vorba" si vad ca samsung a scos (drac stie de unde) un telefon al naibii de hidos. Parere personala. N-am nimic cu note 4, e dragut, dar parca nu aduce prea multe fata de note 3..un ecran qhd nu e mare branza. Oricum ochiul uman nu observa asa usor diferenta intre un fullhd si un qhd.

Eu nu inteleg de ce ai face un telefon asa de hidos. De ce ai pune ecranul ala in plus? Sau ce o fi el, ca dupa parerea mea, telefonul cu 2 ecrane e deja prezentul. 

Din păcate, am ratat lansarea, așa cum deja știam că se va întâmpla.

Tot din păcate, văd aici doar păreri contra și o grămadă de miștouri, unele destul de reușite, trebuie să recunosc.

Eu am văzut doar câteva poze, de aici si altele câteva. Nu vreau să par subiectiv, însă eu nu vad deloc lucrurile așa cum le prezentați voi.

Dincolo de prețul mare care va fi la început, acesta sigur se va domoli in 2-3 luni, așa cum a fost cu note 2.

Când a apărut, era 3200 la eMAG si după o lună și puțin, l-am cumpărat eu cu exact 2650.

E drept că eu îl compar cu ce am acum, adică cu note 2 si va cred când spuneți că nu e cine știe ce diferență între 3 si 4, dar mie-mi place, chiar destul de mult. Ideea de edge nu mi se pare deloc rea, dimpotrivă si cu siguranță vom vedea edge-ul si pe stânga și pe dreapta.

Din câte am înțeles, display-ul din zona edge va fi oarecum independent de display-ul central și cred că ar putea fi util pentru notificări.

In plus, chiar nu cred ca va trebui sa întorci telefonul ca să vezi acea zonă, unghiul cred ca este suficient de generos ca sa poți vedea ecranul edge privind telefonul perpendicular.

Ma rog, nu știu, dar oricum, e ceva nou și m-ar încânta să am asa ceva.

Si mai e un lucru: prefer sa am un lucru care sa știe o mie de chestii din care sa pot eu dezactiva ce nu-mi trebuie, decat să regret că nu am nu știu ce chestie. Părerea mea, pe persoană fizică de la sectorul 5.

In concluzie, de la note 2 la 4, consider că sunt ceva diferențe și cred că voi fi unul dintre cei care vor avea telefonul ăsta în curând.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Meser, ecranul curbat va fi doar pe dreapta, iar daca esti stangaci degetele tale vor fi intotdeauna pe el. Nu a fost gluma cand am zis ca stangacii il pot intoarce cu fundul in sus, ca sa il poata folosi.

Mi-e greu sa cred ca nu au avut in vedere chestia asta. Dar orice e posibil. Înclin, totuși, sa cred că vor fi modele cu ecran pe ambele părți. Evident, nu am date concrete, e doar o bănuială.

Ar fi avut in sala unde au pus telefoanele la testare. Stangacii l-au testat si l-au intors. Ecranul s-a rotit la 180 de grade cu totul. Momentan nu poti folosi niciun telefon cu fundul in sus, ca nu se roteste imaginea, deci e clar ca asta e solutia gasita de Samsung. Intorci telefonul sa rada toti de tine ca nu stii sa tii un telefon.

Spit, chiar acum am urmărit un video pe YouTube si din cate văd, ecranul ăla afișează niște chestii pe care le poți alege si ca dacă se rotește ecranul, zona aceea rămâne neschimbată. De asemenea, când e pe camera, acolo vom regăsi parte dintre comenzile pentru ea.

Mai mult, in landscape pare foarte tare acea zona si ai acces foarte ușor la ea.

Ma rog, nu știu exact, dar atât cât am văzut, îmi place și dacă voi putea să-mi iau un 4 edge, aș face-o.

Da, meser. Inteleg ce vrei tu sa spui. Zona aceea nu se schimba, pentru ca fâșia aia de ecran functioneaza independent de ecranul principal. Dar ca stangaci trebuie sa intorci ecranul cu butonul Home in sus, iar imaginea de pe ecranul principal se va roti astfel incat sa-l poti folosi si asa.

Chiar arata f bine pozele alea dar pozele alea in miscare nu cred ca sunt facut adevarate mi se par mult prea prelucrate. Ma gandeam acum , astia nu au zis nimic de senzorul ala de amprenta?? , exista asa ceva ? sau nu am fost eu antent cand au anuntat ca nu tin mine sa fi auzit nimic despre el. Deci nu stiu ce sa zic momentan ,telefonul imi place este ok cam din toate punctele de vedere dar pretul ala ma sperie rau dar sper sa fie asa cum zice  meser  si cam dupa o luna 2 maxim sa scada sub 30 de mil

Mai mult ca sigur va scadea, telefoanele Samsung pierd mult din pret dupa primele luni. Sunt curios cat va costa Note Edge. Majoritatea site-urilor zic ca Edge va fi editie limitata. Nu m-ar mira, probabil testeaza apele sa vada daca telefonul are succes. Daca va fi smash hit, la anul vedem S6 Edge.

Poate dacă avea stylus...da, așa însă, nu are cum să-mi placă LG atât de tare încât să-mi cumpăr unul.

Esti dependent de stylus, acum ca te-ai obisnuit cu el. Eu ziceam de "aroganta" pe care au facut-o in imaginea aia. Fiecare cu preferintele lui. Uite despre ce vorbeam cu rotirea, poate explicam eu prost

e3u4a5ur.jpg

Eu revin la faza cu design-ul (mai vroiam sa zic ceva :D ), capacul spate, cu difuzorul si fara marginile alea subtiate ca la Note 3, mi se par ca la Note 2, asa, "rotunjioare", doar ca materialul e altfel. Nu stiu, parca se termina asa brusc spre margine, nu are denivelarea pe care o are N3, cu "fade-ul" acela spre margini, ce il face sa arate mai subtirel.

Legat de difuzor, ca e plasat din nou pe spate, cand mi-am luat N3-ul aveam tendinta sa il intorc cu ecranul in jos cand ascultam cate ceva pe difuzor, cum faceam cu N2-ul (ca altfel parca se "infunda" sunetul), dar mi-am dat seama ca acum nu mai am nevoie. De faza ca era in lateral la N3 ma temeam si eu inainte sa-mi iau, dar mi-am dat seama ca il prefer asa, caci degetele nu mi-l acopera, cand joc ceva (desi fac rar asta).

@Mihnea: Legat de comparatia ta cu Nexus 5 (am observat de ceva timp ca tot zici de fiecare data cand vine vorba de vreun model Samsung, ca Nexus-ul rules, nu numai aici) si ca acum ziceai ca se misca mai repede acesta, prefer la o adica un device gen Note 4, chiar si Note 3 (ca sa fie din acelasi an), cu hardware-ul lor, caci de "aranjamente" software, gen lag, ma ocup eu, si chiar foarte usor. Lag-ul nici nu apuc sa-l observ. :D TouchWiz-ul meu e la rece de mult timp, prin Titanium. Deci, nici nu-l folosesc. Dar imi ramane hardware-ul, pe care nu-l are Nexus 5. Daca nu ma insel la Nexus nu pot sa-i pun nici microsd. Pentru mine conteaza asta, imi place sa ascult muzica, sa am multa si pe telefon si pe card, deci spatiul ala in plus e un atu. Ca sa nu mai vorbesc de tastele on-screen, pe care nu le suport sa-mi ocupe ecranul degeaba. Samsung, pe langa multe rahaturi (pe care le scot oricum) are si multe chestii utile, pe care nu le gasesc pe niciun rom Google Edition. La Nexus-uri imi place doar faptul ca au upgrade primii la ultimele versiuni Android. No offense! Mi-am spus si eu de data asta parerea. ;)

Edited by steff195

S-au gasit cei de la LG sa rada de Samsung.

- A pus Samsung multi-window au pus si ei acum

- Bara de notificari si iconitele sunt ca cele pe Samsung

- LG Health nici nu seama cu S Health

- Sa faci poza si sa se vada si in camera frontala si cea din spate simultan "tot LG" a scos-o

- LG Stylus... oare de unde o fi venit ideea?

- Au scos ei Note au aparut si ei cu LG G Pro

- Terminalele mai slabe ale celor de la LG au butonul home luat dupa Samsung, chiar si cele 2 butoane capacitive

Si altele

Au pus functii de la Samsung si chiar unele in plus utile (LG G2 cel mai bun telefon din 2013 parerea mea), dar chiar LG s-a gasit sa rada de Samsung

Las' că nici cu Samsung nu îmi este rușine.....

Nu vreau să încep o polemică pe această temă.

LG măcar mai și inovează......pe când Samsung......

Este suficient cât am citit despre Note 4 și dezamăgirea produsă......exact ca și S5....

Și aici mă opresc.

Sent from my LG G3 using Tapatalk

Chiar niciun hands on marca Mobilissimo de la IFA cu Note 4 :D?

Mi se pare ca se misca impecabil si in meniu si pe internet.. asa cum ar trebui sa se miste un telefon la nivelul acesta (dar acolo e fara aplicatii in stalate)

S-au gasit cei de la LG sa rada de Samsung.

- A pus Samsung multi-window au pus si ei acum

- Bara de notificari si iconitele sunt ca cele pe Samsung

- LG Health nici nu seama cu S Health

- Sa faci poza si sa se vada si in camera frontala si cea din spate simultan "tot LG" a scos-o

- LG Stylus... oare de unde o fi venit ideea?

- Au scos ei Note au aparut si ei cu LG G Pro

- Terminalele mai slabe ale celor de la LG au butonul home luat dupa Samsung, chiar si cele 2 butoane capacitive

Si altele

Au pus functii de la Samsung si chiar unele in plus utile (LG G2 cel mai bun telefon din 2013 parerea mea), dar chiar LG s-a gasit sa rada de Samsung

Te agiți degeaba...

Sent via iPhone with Android 6.3 on board

Stylus-ul nu e inventia / inovatia Samsung. E de pe vremea PDA-urilor. Eu am avut acum 7 ani pe un Asus cu Windows Mobile. Ce a facut Samsung (si pentru asta sunt de laudat) a fost sa-l faca muuuult mai folositor, dar nu poti zice ca s-a luat LG dupa Samsung in acest domeniu.

PS Mut in forum dedicat.

Guest Deio

Stylus aveam pe HTC TyTn II si apoi pe HTC Touch Pro cu Windows Mobile, acum multi ani, nu stiu sigur cine a fost primul, dar banui ca HP cu Palm.

Samsung a perfectionat utilizarea unui stylus, adaugand tehnologie Wacom. Doar Asus au mai incercat asta cu FonePad Note 6 FHD, pacat ca nu au continuat.

Guest Deio

Am avut si eu Nokia 5800 Xpress Music, era inainte de Win Mobile, Doamne era sa uit de el. Atat de mult mi-a placut de el, a fost dragut

@steff195, ce am spus eu a fost mai mult o ironie. Da, Note 4 e cel mai complet telefon acum, cu cel mai bun SoC, cea mai buna camera, cel mai bun ecran. Dar nu e cumva rușinos sa ii dea clasa un telefon apărut cu un an în urma la viteza? Puteam sa aleg altceva, gen HTC One M8 care sigur îl bate pe Note 4. Pe mine ma deranjează lipsa asta de interes în a face un soft rafinat, bine gândit, optimizat și care sa își facă mereu treaba când ai nevoie. Pai nu e păcat de specificațiile alea? Ia zi.

Dar asa e, la Samsung e nevoie de mulți de "dacă" pentru a-l aduce pe linia de plutire. Și mai spun ca 80% din utilizatori nu știu ce înseamna ROM, root, kernel și nici nu sunt interesați. Samsung ar trebui sa li se adreseze lor cu ceva pus la punct. Sa nu mai spun de Knox care a tăiat elanul multora, parca nu îți convine sa repari un telefon de 800€ din buzunarul tău nu? Deci procentajul ala de 80% a crescut la 90.