Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Asta am înțeles și eu, că m-a dus mintea să citesc.

E clar că va fi snapdragon in România și ăsta este un quad la 2.7 Krait. Treaba este că pentru cortex exista doua variante si aici Phonearena si Gsmarena se contrazic.

Ma rog, eu o sa iau varianta eMAG, unde este un quad 2.7, snap.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

• Replies 793
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nu te descuraja ușor. Nu te lasă Sammy.... Va urma N4 fake metal body... N4 full Metal body.... N4 Special Sapphire Edition, pentru ca apoi sa închidă seria cu Rudolph's Edition de Crăciun. Ala vă ave

Haha, cica Samsung a rezolvat problema cu Note Edge pentru stangaci. Il tii cu fundul in sus si se roteste ecranul complet. Daca vedeti pe vreunul care tine telefonul cu butonul Home in sus, nu va spe

Nu conteaza cat RAM va avea. Fie 3 sau 4, LagWiz va fi tot acolo. Pardon, TouchWiz [emoji4]   Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Posted Images

In Romania pe cai oficiale vine Note 4 cu Snapdragon 805 quad core 2,7 Ghz, iar pe cai neoficiale (gen QuickMobile) vine cu Exynos Quad Core 1,9 Ghz + Quad Core 1,3 Ghz (pentru aplicatiile sau pentru ce nu forjeaza telefonul).]

Cineva de pe alt forum il are de ceva timp si a postat un screenshot cu viteza pe 4G de la Orange si avea in jur de 170mbps, deci doar versiunea cu Snapdragon are LTE Cat 6(care ajunge la 300mbps). Varianta cu Exynos are LTE Cat 4 (care are maxim 150mbps, atat cat duce si Note 3). Iar el primeste doar ce se comercializeaza pe cai legale cum s-a intamplat si cu Note 3(anunta-se inainte sa apara ca va veni cu Snapdragon, desi toti se asteptau la Exynos cum se intamplase pe S2, S3 pana atunci).

Nu e nimic gresit.  Oficial telefonul a aparut doar in Korea de Sud unde a venit cu procesor Exynos 1,9ghz. Au facut si ei rost de unul si ca sa fie printre primii (doar mobile-review l-a mai testat si a facut review) si au facut cu ce "au prins". In afara de baterie, viteza de download in 4G, poate sunet si teste benchmark  nu e nimic diferit. Si cand se va lansa si in restul tarilor, daca tin minte pe 14 va fi prima tara, care parca e UK (de pe 17 se va lansa si in restul tarilor si la noi de pe 20 sau 20 si ceva) va veni si Note 4 cu Snapdragon si atunci vor pune si cifrele de la Note 4 cu Snapdragon 805 comparativ cu acesta.

Asa zic cei de la Samsung ca e octa core, dar de fapt e 2* quad core. Dar neavand Note 4 cu Snapdragon au testat si ei repede pe acesta. Ca in mare sunt lafel, doar ce am specificat mai sus e diferit. Viteza la 4G un pic mai mare pe Snapdragon, cifre in benchmark si cat tine bateria probabil va fi un pic diferita, de aceea nici nu au pus inca cat tine aceasta.

Da, la 2.7 este și ăsta e al meu, mă rog, va fi.

Dar pe mine m-a bulversat că numai Phonearena povestea de un octa, in timp ce oriunde în altă parte, găseam numai quad la diferite frecvențe. Dacă ei le adună așa, e mangealâc dâmbovițean made in Coreea.

La Note 3 varianta cu Exynos nu avea LTE. Acum ambele au si sunt disponibile international.

Ambele sunt aproximativ identice la performanta, insa la autonomie e cam discutabil.

Varianta Exynos consuma putin mai mult, depinde cum il folosesti, pe cand cea cu Snapdragon ar consuma mai putin in Video Play, pentru ca are un nou DSP Qualcomm.

Octa-core este bine spus, pentru ca exista un singur procesor cu doua arhitecturi Big-Little plus un GPU. Toate astea intr-un singur "chip die".

Eu doresc varianta Qualcomm, se incalzeste mai putin si oarecum autonomia e mai buna, desi credeam altfel la Note 3 initial, dar am gresit pentru ca era prost conceput si utilizat.

Deci Samsung a reusit "imposibilul" cu ecran QHD sa depaseasca telefoane precum S5, Note 3,iPhone 6Plus la baterie (sa nu mai zic de contracanditadul LG G3 pentru ca el are tot ecran QHD).

http://www.phonearena.com/news/Surprise-surprise-The-Note-4-defies-expectations-by-acing-our-battery-life-test-becomes-the-longest-lasting-QHD-phone_id61586

Aici cat consuma ecranul Note4-ului:

http://www.hardwarezone.com.sg/review-samsung-galaxy-note-4-4g-more-big/benchmark-performance-imaging-and-conclusion-2

In afara de capacul de pe spate, acel spatiu care cica e facut intentionat pentru a prelua socurile si de Touchwiz, nu cred ca are altceva ce i se reprosa Note 4-ului (si pentru unii dimensiunea).

Categoric, dimensiunea nu e un minus, decât poate în mintea ălora cu mere stricate în buzunare. Ups, nu în buzunare, că se îndoaie.

Da, dar daca nu era Apple nu aveai telefon alb, ca de acolo s-au inspirat galbejitii (atat la telefoane cat si la accesorii). :D:P Poate tu de fapt ai un fetish ascuns cu Apple, de iti iei telefon alb, dar nu recunosti. :P

(Totul era zis in gluma man, sper ca nu te superi). ;)

Serios acum, daca in mintea alora de la Apple marimea era un minus, atunci de ce s-au dat pe brazda si au scos I6+ de 5.5, cand puteau sa stea la ale lor mici. :D S-au trezit si ei intr-un final, au vazut ca nu se pot opune valului, ci sa inoate odata cu el. Astea-s texte, mie personal daca imi zice vreun fanboy asta, sunt in stare sa-i zic pe fata chestii ce il dau pe spate. :))

Asa e, asta imi place la Note-uri ca sunt minimizate rama si restul, e doar ecran cat cuprinde. :D La Iphone sunt mari partile sus/jos, la hTC (la One-uri) sunt difuzoarele si ecranul mult mai mic (plus ca mai e si rama aceea neagra a ecranului cu scrisul hTC, nici macar nu e ecran pana in difuzoare... cand aprinzi telefonul se vede cat mai e ecran). Daca e sa fie mare, macar sa nu il mai incarce si chestiile de pe langa ecran. :D

Edited by steff195

Deci e confirmata bateria peste multe, multe telefoane mai ales peste concurenta. Deci si pe phonearena si acum si pe gsmarena... niste cifre foarte bune. Video 17 ore, wifi 10 ore si vorbit 28 de ore chiar foarte bine la ce ecran are (dimensiuni si rezolutie). Nu cred ca se astepta cineva sa fie atat de bun (daca nu sunt platite site-urile,desi si pe unul chinezesc aparea ca tine mai bine ca Note 3) la baterie...

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_4-review-1147p3.php

Rezultatele alea nu le scoti in veci la o utilizare cu de toate (vorbit, wi-fi, 4G, sms, browsing, jocuri, video etc.) . Ca tine mai mult decat restul telefoanelor nu contest, dar pun pariu ca nu scoti atatea ore cate scot ei in teste.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

O fi buna bateria, daca stai pe Youtube toata ziua si te uiti la clipuri doar HD. Nu mai credeti in benchmark-uri, sau credeti, doar au si ele un scop... comercial. Nu reflecta realitatea si cum folosesc eu telefonul.

Pentru un real posesor de Note 3 care acum are sa zicem 2 zile, cu Note 4 va avea tot atat sau poate mai putin. In cel mai bun caz vei avea cu doar putin mai mult autonomie.

De fapt, deja Sp1tfire mi-a luat-o inainte si a pus punctul pe "i". Nu folosesti telefonul ca in teste, iar autonomia va avea de suferit pentru ca ai ecran cu rezolutie mai mare, procesor mai sugativa si alte cele.

Da, la asta ma voi gandi si eu, o husa cu baterie mai mare sau cu capac.

Mai inca ceva. Voi stiti ca 2.7GHz nu este frecventa reala a procesorului, nu? :)) Frecventa normala de lucru este undeva la 1.3-1.5GHz, doar in Turbo Mode merge la 2.7GHz. Si acest lucru nu tine mult timp, ci vreo 2-3 minute,  cu 1-2 nuclee maxim ca absoarbe bateria mai abitir ca Always :)))

Apple A8 are procesor 1.4GHz dual-core cu putere de Turbo de pana la 20minute continuu. Declarat de catre ei si sunt sigur ca nu mint, pentru ca am aflat din anumite teste.

Ca sa stiti :D