Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Guest Deio

Eu nu o iau personal, iar pe Razvann il linistim noi cumva :))

Nu ne suparam daca se spune ca Samsung au cel mai prost firmware posibil. Eu as vrea Note 3 sau 4 cu firmware de Google Nexus, se poate? Probabil, dar se pierde Warranty Knox bla bla.

Samsung inca nu se invata minte si se amagesc singuri si ne prostesc cand spun ca "trebuie sa lucram si la software". Idiotilor, asta ne spuneti de 2 ani incoace! Prostiti gratis lumea :angry: :angry: :angry:

Scuze Mihnea, e un forum nu trebuie sa ne certam. Pentru mine Samsungul e un telefon care imi satisface dorintele cum pentru tine si altii sunt altele. Fiecare cum a spus Deio are alte preferinte. Mie imi place camera de pe Samsung, ecranul, incarcarea rapida fata de alte telefoane la capacitatea care o are,etc.. dar ca orice telefon are plusuri si minusuri. Nexus se misca impecabi, dar pentru mine meniul si cateva functii lipsa nu ma face sa ma atraga, Htc camera pe timp de zi (chiar am vazut de curand ce detalii au pozele pe timp de zi comparativ cu Note pe un M8) si fiecare cu plusurile si minusurile sale. Si fiecare avem alte gusturi, e ceva normal.

Eu ce sa le fac ca pastreaza lagul de la primul telefon avut S2.. dar mi.e greu sa trec la alta marca cand te obișnuiești cu un telefon si cu lucrurile sale bune.

Nu am nimic cu tine si nici nu vreau Mihnea. Scuze ca m.am aprins si eu.

Guest Deio

Asa imi place. +1 la toti :)

Eu am o dorinta infocata la telefon. Se poate sa il facem sa nu mai pice procentele de parca face countdown? :)) Cand apare telefonul ala?

Si mai am o intrebare de copil prost. Snapdragon 805 are aproape de 200 GFLOPS, nu stiu exact cati, ca nu am frecvente la Adreno 420 si nici nu stiu cati ALU are.

Cati Terra FLOPS are nevoie un telefon ca sa afiseze corect si fluent un meniu???? Sa imi scot 780GTX-ul din PC si sa mi-l inghesui in telefon? Poate atunci, poate, doar poate, interfata o fi ceva mai acceptabila.

Si sa ii pun si SSD-ul sau deja exagerez? Nuuu, nu cred.....

Că lag-ul va fi prezent și pe Note 4, cred că nu-și făcea nimeni iluzii cum ca nu va fi, deși eu am sperat și am și scris asta la un moment dat.

E clar că noi cei care avem Samsung, vom pune alte launcher-e, vom face root, vom face tot ce putem să scăpăm de acel lag. Că nu e normal să dai o roabă de bani ca mai apoi sa te chinui să faci tot felul de artificii, știm cu toții.

Problema mea cel puțin, este că nu am ce alt telefon să iau.

Pentru mine un telefon trebuie să îndeplinească vreo câteva condiții ca sa dau bani pe el: să aibă buton home fizic, sa NU aibă butoane capacitive pe ecran, să pot să-i scot bateria, sa aibă micro Sd și să aibă stylus.

Nu mai spun de butonul de power pus in altă cameră sau în alt cartier, așa cum este la LG.

Așadar, root, freeze la aplicațiile Samsung, aproape toate, Yandex launcher(până găsesc alt dialer o sa folosesc dialer-ul Yandex) și asta este.

Dacă voi știți alt telefon care să îndeplinească toate condițiile de mai sus, sunt gata să-l cumpăr.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

@Sebi,asta e tot ce trebuie să faci. După ce faci ce am zis eu, doar pui widget-ul pe ecran și alegi de pe SD card.

Ai să alegi - "empty" - strat from scratch

- Choose from SD

- built-in

- sau dintr-un zooper skin (descarci de pe google play).

Sebi, spune-mi că ai încercat și nu ai reușit, te rog.

@meserschmith

La LG nu ai nevoie de butonul power atata timp cât poți debloca/bloca ecranul doar prin atingerea lui ;)

Eu prea puțin folosesc butoanele din spatele telefonului. Cu excepția stylus-ul are de toate ;)

Sent from my LG G3 using Tapatalk

Feri, dacă ecranul se deblochează sau se deschide doar prin atingerea lui, nu e deloc bine. Mă rog, opinie personală.

Adi, când dai 3000 de lei pe un telefon, da, trebuie să respecte un caiet de sarcini. Cu banii ăștia îți iei un laptop bun.

Poți alege knock Code ;)

Dar am impresia că tu nu vrei să părăsești corabia Samsung.

Sent from my LG G3 using Tapatalk

O voi părăsi atunci când vor scoate butonul power și-l vor face capacitiv sau când vor pune butoanele capacitive pe ecran. Asta dacă nu vor face si ceilalți producători același lucruri.

Mie-mi place Samsung mult peste orice altă marcă, dar dacă-mi vor scoate ce-mi place, renunț în secunda doi. Lucrurile care ma țin la Samsung le-am enumerat mai sus.

În plus, ce facem cu stylus-ul? Cine mai are așa ceva? Fără stylus nu pot scrie. Și scriu mult pe telefon.

Guest Deio

Si eu. De aceea nu voi renunta la Note. Si altii au incercat cu stylus, ca sa esueze gratios, sau mai putin gratios.

Si nu doar pe telefon, ci si pe tablete, cu Android si Windows....

Nu stiu, mie imi place sa-mi bag nasul in telefon si sa-l fac cum vreau eu. :) Nici nu mi-ar fi placut sa il am de-a gata, sau sa nu-i pot face nimic, asa puteam sa-mi iau Iphone. :D Daca mi-a placut N3, acel lag a contat prea putin, spre deloc, in comparatie cu ce imi ofera acest device. ;)

Cat despre cei 80% care isi iau astfel de telefoane si habar n-au de root, kernel, knox, eu zic ca astia isi iau doar de vrajeala (aka fite) nici nu ar trebui sa umble cu astfel de telefoane.

PS: Mie imi place foarte mult interfata Google la rom-uri, daca ar aparea un Nexus care sa ma multumeasca, nu as ezita sa renunt la Samsung. Deci nu le tin partea, nu sunt neaparat fan. Am cochetat si cu firme mai noi recent. :)

Edited by steff195

Deio, eu am S4 si am avut S2. Chiar daca am fost si inca mai sunt fan Samsung pe alocuri, nu pot sa nu observ ca TouchWiz e cel mai de cacao si cel mai greoi launcher dintre toate care exista pe planeta. Pe testate e cel mai prost, comparabil cu Sense, Moto UI sau oricare alta interfata de la producatori. Ai dreptate ca testele alea nu-s foarte relevante, dar sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului si TouchWiz-ului zmeura de aur.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Și pe allview se deschide mai repede dialer-ul.

Sent via iPhone with Android 6.3 on board

Edge-ul pare interesant. m-am uitat acum pe gsmarena si le-am pus in comparatie.. Castiga batalia EDGE. Din cate am citit am inteles ca sunt cu marginea metalica ceea ce suna bine. Despre capac nu stiu nimic.. e tot plastic ieftin cum se spune sau e din pile de crocodil cu metal (ma refer la ambele aici) ?

Ma gandeam ca o fi din piele de crocodil :)).. E din piele de plastic.

Cel mai curios ma face ce se ascunde sub capac.. Tot plastic din acela ce pare sudat prin topire..

@mesersmith, de un Asus Fonepad Note FHD6 ce zici? Ii lipsește doar butonul home fizic . 😉

Și bateria care e neinlaturabila

Edited by Sebi