Clicky

Jump to content

Atentie cei care detineti un Galaxy Note

Recommended Posts

Foarte interesant articolul si stiu de pe alte forumuri colegi care si-au brick-uit telefoanele.

Asta e si motivul pentru care pana acum nu am facut nici macar root si nici nu am de gand sa fac pana nu gasesc un tutorial foarte clar.

Din pacate, mai toate tutorialele de pe xda si computergames sunt insuficient explicate sau unii colegi care le-au incercat, au avut probleme serioase, in timp ce altii nu, ceea ce imi arata ca ceva e putred in argumentatia tutorialului.

Thanks.

Nu stiu cum este la HTC sau Samsung,dar pot spune ca si la LG poti instala foarte usor un ROM pe telefon.

Asta cu brickuit-ul....tine mai mult de atentie.Eu in general inainte,cautam tutoriale video pe care le urmaream cu atentie,urmaream feedback-ul primit de autor...si apoi ma apucam de treaba.

La fel am facut si eu, insa cand in feedback-ul primit regasesti si probleme cu care s-a confruntat unul si altul, atunci am rezerve si nu ma apuc deloc.

Din experienta pe care am adunat-o, am invatat ca electronica si programarea sunt stiinte ultra exacte si ca nu merge cu aproximari. Poate ca merge de cateva ori, dar nu for ever.

La LG-ul meu a fost extrem de simplu. Dupa ce am citit indeajuns de mult incat sa-mi fac cea mai buna idee, m-am apucat de treaba si totul a durat 20min.

Acum 1 sapt am incercat sa repet aceeasi procedura pe un SII, binenteles dupa un tutorial facut special pentru SII si treaba s-a complicat mult mai mult decat la LG. Primeam tot felul de erori, trebuia sa fac downgrade la softul cu care a venit din fabrica plus multe altele care mi' s-au parut extrem de complicate fata de LG. Pana la urma am reusit, dar treaba a fost destul de complicata si chiar poti sa-ti strici telefonul daca ratezi cel mai mic amanunt. Important este sa citesti si cum se rezolva problema. Daca sti cum sa rezolvi o problema dupa ce o intampini atunci nu ai ce sa strici. Trebuie multa atentie si un pic de pasiune pentru mobile ;)

"Restul nu mai conteaza" ? Pai conteaza si crede-ma ca la LG e mult mai usor ca la Samsung.

In cazul asta ma consider norocos ca am ales alta marca decat Samsung?

Sincer nici nu mai stiu cate ROM-uri am incercat deja pe telefonul meu....cumparat in februarie/martie 2012.

+1 pt ultimul comentariu a lui @black_alienware

Cum spuneau si cei dupa gsmarena: Cel mai sigur custom rom este CyanogenMod si oricum nu vad ce sa instalezi altceva ...

Acum cred ca nu mai incearca nimeni de frica :)) poate sa fie Cyanogen cel mai sigur din lume :))

Root puteti sa faceti linistiti .. problema se refera la flash ;)

Aceeasi stire dar pe XDa: http://www.xda-developers.com/android/samsung-diligently-working-towards-hardbrick-fix/

Samsung lucreaza la un (fix) care o sa fie introdus intr-un update de soft, iar cei de la Samsung colaboreaza cu cei din comunitatea XDa ca sa rezolve cat mai repede problema ... ceea ce este de laudat.

Eu nici root nu am mai facut vazand multitudinea de feedback-uri negative pe care le-am tot citit pe diverse forumuri.

Sunt cateva aplicatii pe care mi le-as dori si care necesita root, dar prefer sa nu le instalez decat sa am probleme cu telefonul.

Va spun eu de ce se "buleste" telefonul dupa ce ii faci root. Te manaca in diverse locuri, sa dezactivezi servicii/aplicatii rezidente, cunoscute si sub numele de "bloatware". Evident, ca daca nu ii faci un "nandroid backup", o poti pasi nasol. Neaparat un "Nandroid" inainte de un Custom ROM!

Tocmai de accea root nu este nici pentru cei neatenti, nu doar nepriceputi. E ca si root la un server Linux, sau Jailbreak la Apple, poti sa faci ceva la care nu poti face "undo".

Accesul "root", la sistemul de operare nu afecteaza functionalitatea in nici un fel, se foloseste de un exploit ca sa obtii permisiuni de "sef" peste sistem, care in mod normal nu le ai, tocmai pentru protectia ta (a telefonului/tabletei).

Faptul ca un terminal devine instabil, nu se datoreaza "root-ului" propriu zis, ci a utilizatorului, pentru ca iti instalezi "BusyBox", apoi alte "aplicatii dragute" care fac diverse in sistem, intervenind conflicte intre versiuni de librarii si aplicatii sistem.

Absolut toate tabletele/telefoanle pe care am avut root, (si am avut o gramada), nu au avut probleme din cauza "root-ului", ci au fost bug-uri care nu s-au rezolvat de catre producator sau "bucatarul ROM-ului", pentru ca nu s-au gasit solutii inca sau nu s-au descoperit.

Da... nu era intentia mea de a baga in ceata. Nandroid backup inseamna System ROM backup si se face doar in ClockWorkMod recovery. In caz ca ROM-ul custom nu este in regula, te poti intoarce inapoi fara probleme la ROM-ul salvat, fara stres si pierderi.