Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Guest Deio

Mutat in forum Sony.

Sony vor vinde, nu stim cand, dar vor vinde sandramaua, cu siguranta.

Au pierderi prea mari, dar e vina lor. Preturi prea mari la produse normale, ce le gasesti la concurenta, chiar cu specificatii in plus la unii concurenti.

Pe langa ce a spus Deio as vrea sa adauga ca Sony a mers pe idea daca nu va place an asta o sa va placa la anu, daca nu anul viitor asa ca va bagam pe gat acelasi design. Ei trebuiau sa scoata ceva nou.. am ramas indragostit de Z2 dar atat, z3 e un downgrade iar z4 o copie ieftina din scapari, nu progreseaza deloc

Faza e ca fiecare producator are un design comun pentru toate telefoanele, mai putin HTC. Daca vezi un telefon fara sigla, cu design sony, vei sti ca e un telefon Sony . Nu stiu daca ma intelegeti prea bine... sa va dau un exemplu:

Pe skype iubitul lu' matusamea :

-sa vezi ce telefon mi-am luat, ia , ghicesti macar marca?

Ma uit eu putin la el..

-e sigur un Sony , xperia M? (Abia se lansase).

-Mno, ti-a spus matusata.

-Nu , e simplu..toate telefoanele Sony au cam acelasi design.

Deci ar trebui sa mai schimbe si ei design-ul,sa incerce alt design cel putin la high-end-uri.

Edited by Scootch98

Sony, HTC si LG au design diferit pentru varfurile de gama. Doar la Samsung nu stii daca te uiti la un telefon de 500 de lei sau la unul de 3000. Dar nu asta e problema. Nu inteleg cum Sony nu poate sa scoata un telefon cu o camera care sa faca poze geniale (alti producatori au camere cu senzor Sony, care dau clasa camerelor de pe telefoanele Sony) sau un telefon cu sunet de top. Au preferat sa scoata un walkman (nu telefon) cu Android JellyBean, care costa peste 1200 de dolari. Pai in ritmul asta e clar ca divizia mobila schioapata. Ia sa fi pus tot ce au mai bun in materie de soft, camera si audio pe urmatorul Z la un pret relativ decent, sa vezi cum le cresteau vanzarile. Imi aduc aminte ca LG era tinta ironiilor pentru lipsa de update-uri, iar acum sunt pe locul 3 parca in topul producatorilor si nu neaparat prin telefoane wow. Telefoane cu specificatii bune, design ok, suport software foarte bun si pret relativ decent, comparat cu Samsung, HTC si Sony. Daca tu vrei sa vinzi telefoane average la un pret nesimtit, nu are cum sa-ti mearga la nesfarsit. Nu degeaba au vandut Vaio.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

1200 de verzișori pt niște jeleuri?

Pf-f, aștiă ne cr-ed proști r-ău.

(noi, potențialii cumpăratori)

Guest Deio

Asa au facut cu VAIO. Laptopuri si tablete similare cu ale concurentei, dar la pret semnificativ mai mare.

Ce era si inca mai e trist este ca piesele la un laptop Sony, costa enorm. V-am mai scris prin alt topic de o tastatura de laptop banal care era peste 400 lei.

Sau ca am vrut o tableta cu pix si era 9000 lei, dar nu era ceva deosebit la ea.

Sony nu are si nu avea reprezentanta service in Romania, garantiile se operau in Belgia. Un asa mare producator ma asteptam sa pot colabora bine pe partea de service, dar nu se poate.

Dar cred ca iar o luam pe aratura. Discutam despre un produs, de care nici nu stim cum va arata si deviem.

Hai sa aflam cate ceva despre el, daca tot ne-am bagat aici.

Altfel vorbim aiurea.

Ia, Alexandru, ca tu ai inceput conversatia, da-ne ceva detalii in plus, zici ca ai surse "sigure". Da ceva oamenilor sa vedem. Un link, o poza, ceva.

Altfel inchid topicul, sau il combin cu altul identic si le mut la Cafenea, discutiile sunt interminabile, in afara subiectului.